Lisäpalvelu Vantaa Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 3,4 M€ och rörelseresultatet 122 t€; soliditet 43,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 163 t€ och inkomstskatterna 33 t€.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 284 t€ |
| Förändring i omsättning | 17,9 % | 21,2 % | 48,4 % | 38,7 % | 304,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 122 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 80 t€ | 68 t€ | 27 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,6 % | 5,7 % | 6,2 % | 5,1 % | 5,9 % | 9,4 % |
| Rörelseresultat | 122 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 80 t€ | 68 t€ | 27 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 5,7 % | 6,2 % | 5,1 % | 5,9 % | 9,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 94 t€ | 128 t€ | 114 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 20 t€ |
| Personalkostnader | -2,8 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,3 M€ | 937 t€ | 108 t€ |
| Soliditet | 43,4 % | 48,2 % | 43,2 % | 39,7 % | 41,5 % | 50,4 % |
| Kassalikviditet | 1,77 | 1,93 | 1,76 | 1,66 | 1,71 | 2,02 |
| Current ratio | 1,77 | 1,93 | 1,76 | 1,66 | 1,71 | 2,02 |
| Relativ skuldsättning | 12,3 % | 11,4 % | 13,1 % | 14,5 % | 11,0 % | 13,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,5 % | 42,2 % | 48,3 % | 40,9 % | 58,1 % | 52,1 % |
| Balansomslutning | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Eget kapital | 318 t€ | 304 t€ | 236 t€ | 152 t€ | 90 t€ | 38 t€ |
| Kassa och bank | 325 t€ | 239 t€ | 159 t€ | 77 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 284 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 20 t€ | 0 € | – | – | 0 € | 17 t€ |
| Material och tjänster | 6 425 € | -28 t€ | -4 666 € | -71 € | -4 439 € | -85 t€ |
| Personalkostnader | 2,8 M€ | -2,3 M€ | -1,9 M€ | -1,3 M€ | -937 t€ | -108 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 479 t€ | -374 t€ | -293 t€ | -213 t€ | -139 t€ | -81 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 122 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 80 t€ | 68 t€ | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 567 € | -3 072 € | -2 996 € | -2 042 € | -2 901 € | -2 180 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 119 t€ | 160 t€ | 144 t€ | 78 t€ | 65 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | -32 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -4 905 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 94 t€ | 128 t€ | 114 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 408 t€ | 392 t€ | 387 t€ | 305 t€ | 159 t€ | 9 156 € |
| Kassa och bank | 325 t€ | 239 t€ | 159 t€ | 77 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
| Rörliga aktiva | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Aktiva | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 318 t€ | 304 t€ | 236 t€ | 152 t€ | 90 t€ | 38 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 415 t€ | 327 t€ | 310 t€ | 231 t€ | 127 t€ | 37 t€ |
| Främmande kapital | 415 t€ | 327 t€ | 310 t€ | 231 t€ | 127 t€ | 37 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 284 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 20 t€ | 0 € | – | – | 0 € | 17 t€ |
| Material och tjänster | 6 425 € | -28 t€ | -4 666 € | -71 € | -4 439 € | -85 t€ |
| Personalkostnader | 2,8 M€ | -2,3 M€ | -1,9 M€ | -1,3 M€ | -937 t€ | -108 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 479 t€ | -374 t€ | -293 t€ | -213 t€ | -139 t€ | -81 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 122 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 80 t€ | 68 t€ | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 567 € | -3 072 € | -2 996 € | -2 042 € | -2 901 € | -2 180 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 119 t€ | 160 t€ | 144 t€ | 78 t€ | 65 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | -32 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -4 905 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 94 t€ | 128 t€ | 114 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 408 t€ | 392 t€ | 387 t€ | 305 t€ | 159 t€ | 9 156 € |
| Kassa och bank | 325 t€ | 239 t€ | 159 t€ | 77 t€ | 58 t€ | 65 t€ |
| Rörliga aktiva | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Aktiva | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 318 t€ | 304 t€ | 236 t€ | 152 t€ | 90 t€ | 38 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 415 t€ | 327 t€ | 310 t€ | 231 t€ | 127 t€ | 37 t€ |
| Främmande kapital | 415 t€ | 327 t€ | 310 t€ | 231 t€ | 127 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 26 t€ | 8 320 € | 7 893 € | 7 362 € | 3 910 € | 30 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 € | 2 579 € | 4 690 € | 317 € | 583 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 115 t€ | 82 t€ | 79 t€ | 59 t€ | 35 t€ | 3 464 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 222 t€ | 173 t€ | 119 t€ | 87 t€ | 35 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 10 t€ | 36 t€ | 58 t€ | 0 € | 5 423 € | 4 093 € |
| Långfristiga fordringar | 1 330 € | 1 330 € | 1 330 € | 0 € | – | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 1 330 € | 1 330 € | 1 330 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 12 t€ | 20 t€ | 51 t€ | 2 200 € | 1 494 € | 1 108 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 393 t€ | 353 t€ | 324 t€ | 300 t€ | 153 t€ | 4 480 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 138 € | -995 € | -317 € | -71 € | -90 € | -18 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 94 t€ | 128 t€ | 114 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 407 t€ | 391 t€ | 385 t€ | 305 t€ | 159 t€ | 9 156 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 046 € | -3 694 € | -3 001 € | -2 058 € | -2 997 € | -2 190 € |
| Löner och arvoden | 2,3 M€ | -1,9 M€ | -1,6 M€ | -1,1 M€ | -766 t€ | -89 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 249 t€ | 205 t€ | 163 t€ | 152 t€ | 83 t€ | 1 151 € |
| Passiva | 734 t€ | 631 t€ | 546 t€ | 383 t€ | 217 t€ | 75 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 3 450 € | 2 550 € | 1 653 € | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 479 € | 622 € | 5 € | 16 € | 96 € | 10 € |
| Övriga lönebikostnader | 74 t€ | -50 t€ | -50 t€ | -39 t€ | -30 t€ | -3 154 € |
| Köp av tjänster | 6 287 € | -27 t€ | -4 349 € | 0 € | -4 349 € | -85 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 11 t€ | 8 964 € | 10 t€ | 3 661 € | 1 247 € |
| Pensionskostnader | 409 t€ | -342 t€ | -286 t€ | -195 t€ | -141 t€ | -16 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lisäpalvelu Vantaa Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner (1008 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.