Sataterapia Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pori, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevaihto oli 106 t€ ja liikevoitto 422 €; omavaraisuusaste 46,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 276 € ja tuloverot 255 €.
Pori: 18 uutta yritystä 30 päivässä
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 106 t€ | 144 t€ | 145 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -26,1 % | -0,8 % | – |
| Käyttökate | 75 € | 2 897 € | 1 012 € |
| Käyttökate-% | 0,1 % | 2,0 % | 0,7 % |
| Liikevoitto | 422 € | 2 897 € | 1 012 € |
| Liikevoitto-% | 0,4 % | 2,0 % | 0,7 % |
| Tilikauden tulos | 323 € | 2 255 € | 764 € |
| Henkilöstökulut | -77 t€ | 108 t€ | 107 t€ |
| Omavaraisuusaste | 46,2 % | 31,4 % | 16,3 % |
| Quick ratio | 1,72 | 1,46 | 1,19 |
| Current ratio | 1,72 | 1,46 | 1,19 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,3 % | 9,6 % | 14,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,9 % | 35,6 % | 18,8 % |
| Taseen loppusumma | 14 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Oma pääoma | 6 648 € | 6 325 € | 4 070 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 321 € | 15 t€ | 25 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 106 t€ | 144 t€ | 145 t€ |
| Henkilöstökulut | 77 t€ | -108 t€ | -107 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 347 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -33 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 422 € | 2 897 € | 1 012 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 33 € | -78 € | 7 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 390 € | 2 818 € | 1 019 € |
| Tuloverot | 67 € | -564 € | -255 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 323 € | 2 255 € | 764 € |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 042 € | 0 € | – |
| Saamiset | 9 041 € | 4 620 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 321 € | 15 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 13 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Vastaavaa | 14 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 6 648 € | 6 325 € | 4 070 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 755 € | 14 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 7 755 € | 14 t€ | 21 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 106 t€ | 144 t€ | 145 t€ |
| Henkilöstökulut | 77 t€ | -108 t€ | -107 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 347 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -33 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 422 € | 2 897 € | 1 012 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 33 € | -78 € | 7 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 390 € | 2 818 € | 1 019 € |
| Tuloverot | 67 € | -564 € | -255 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 323 € | 2 255 € | 764 € |
| Pysyvät vastaavat | 1 042 € | 0 € | – |
| Saamiset | 9 041 € | 4 620 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 321 € | 15 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 13 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Vastaavaa | 14 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 6 648 € | 6 325 € | 4 070 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 755 € | 14 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 7 755 € | 14 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 2 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 191 € | 6 670 € | 8 470 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3 825 € | 1 570 € | 807 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 409 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 20 € | 54 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 8 632 € | 4 618 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 323 € | 2 255 € | 764 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 9 041 € | 4 620 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 33 € | -91 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 042 € | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 62 t€ | -92 t€ | -92 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 544 € | 7 064 € | 0 € |
| Vastattavaa | 14 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 13 € | 7 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 339 € | -1 397 € | -1 218 € |
| Koneet ja kalusto | 1 042 € | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 347 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | 12 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sataterapia Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta pienempään puoliskoon (1445 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.