Sataterapia Oy är ett aktiebolag med hemort i Björneborg, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 106 t€ och rörelseresultatet 422 €; soliditet 46,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 276 € och inkomstskatterna 255 €.
Björneborg: 18 nya företag på 30 dagar
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 106 t€ | 144 t€ | 145 t€ |
| Förändring i omsättning | -26,1 % | -0,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 75 € | 2 897 € | 1 012 € |
| Rörelsebidrag % | 0,1 % | 2,0 % | 0,7 % |
| Rörelseresultat | 422 € | 2 897 € | 1 012 € |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 2,0 % | 0,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 323 € | 2 255 € | 764 € |
| Personalkostnader | -77 t€ | 108 t€ | 107 t€ |
| Soliditet | 46,2 % | 31,4 % | 16,3 % |
| Kassalikviditet | 1,72 | 1,46 | 1,19 |
| Current ratio | 1,72 | 1,46 | 1,19 |
| Relativ skuldsättning | 7,3 % | 9,6 % | 14,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,9 % | 35,6 % | 18,8 % |
| Balansomslutning | 14 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 6 648 € | 6 325 € | 4 070 € |
| Kassa och bank | 4 321 € | 15 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 106 t€ | 144 t€ | 145 t€ |
| Personalkostnader | 77 t€ | -108 t€ | -107 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 347 € | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -33 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 422 € | 2 897 € | 1 012 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 33 € | -78 € | 7 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 390 € | 2 818 € | 1 019 € |
| Inkomstskatt | 67 € | -564 € | -255 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 323 € | 2 255 € | 764 € |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 042 € | 0 € | – |
| Fordringar | 9 041 € | 4 620 € | 0 € |
| Kassa och bank | 4 321 € | 15 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 13 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Aktiva | 14 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 6 648 € | 6 325 € | 4 070 € |
| Korfristigt främmande kapital | 7 755 € | 14 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 7 755 € | 14 t€ | 21 t€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 106 t€ | 144 t€ | 145 t€ |
| Personalkostnader | 77 t€ | -108 t€ | -107 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 347 € | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -33 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 422 € | 2 897 € | 1 012 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 33 € | -78 € | 7 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 390 € | 2 818 € | 1 019 € |
| Inkomstskatt | 67 € | -564 € | -255 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 323 € | 2 255 € | 764 € |
| Bestående aktiva | 1 042 € | 0 € | – |
| Fordringar | 9 041 € | 4 620 € | 0 € |
| Kassa och bank | 4 321 € | 15 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 13 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Aktiva | 14 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 6 648 € | 6 325 € | 4 070 € |
| Korfristigt främmande kapital | 7 755 € | 14 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 7 755 € | 14 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 2 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 191 € | 6 670 € | 8 470 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3 825 € | 1 570 € | 807 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 409 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 20 € | 54 € | 12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 8 632 € | 4 618 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 323 € | 2 255 € | 764 € |
| Kortfristiga fordringar | 9 041 € | 4 620 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 33 € | -91 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 1 042 € | 0 € | – |
| Löner och arvoden | 62 t€ | -92 t€ | -92 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 544 € | 7 064 € | 0 € |
| Passiva | 14 t€ | 20 t€ | 25 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 13 € | 7 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 339 € | -1 397 € | -1 218 € |
| Maskiner och inventarier | 1 042 € | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 347 € | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sataterapia Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen diverse övrig hälso- och sjukvård (1445 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.