Harjuntausta Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Huittinen, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 246 t€ ja liikevoitto 25 t€; omavaraisuusaste 89,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 45 t€ ja tuloverot 9 024 €.
Huittinen: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- Psykoterapiapalvelut Kotiranta OyPsykologi- ja psykoterapiapalvelut pois lukien lääkäripalvelut
- FieldIT OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Pihkatyö OyMetsänhoito
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 246 t€ | 251 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,1 % | – |
| Käyttökate | 16 t€ | 37 t€ |
| Käyttökate-% | 6,6 % | 14,5 % |
| Liikevoitto | 25 t€ | 45 t€ |
| Liikevoitto-% | 10,2 % | 17,8 % |
| Tilikauden tulos | 28 t€ | 36 t€ |
| Henkilöstökulut | -144 t€ | -139 t€ |
| Omavaraisuusaste | 89,6 % | 89,3 % |
| Quick ratio | 4,59 | 5,06 |
| Current ratio | 4,59 | 5,06 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,8 % | 8,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 15,2 % | 21,4 % |
| Taseen loppusumma | 207 t€ | 188 t€ |
| Oma pääoma | 185 t€ | 168 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 75 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 246 t€ | 251 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 11 t€ | 12 t€ |
| Henkilöstökulut | 144 t€ | 139 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 927 € | 8 068 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 57 t€ | 48 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 t€ | 45 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -11 t€ | -413 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 37 t€ | 45 t€ |
| Tuloverot | 8 498 € | 9 036 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 28 t€ | 36 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 108 t€ | 86 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 27 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 75 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 99 t€ | 102 t€ |
| Vastaavaa | 207 t€ | 188 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 185 t€ | 168 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 20 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 246 t€ | 251 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 11 t€ | 12 t€ |
| Henkilöstökulut | 144 t€ | 139 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 927 € | 8 068 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 57 t€ | 48 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 t€ | 45 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -11 t€ | -413 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 37 t€ | 45 t€ |
| Tuloverot | 8 498 € | 9 036 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 28 t€ | 36 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 108 t€ | 86 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 27 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 82 t€ | 75 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 99 t€ | 102 t€ |
| Vastaavaa | 207 t€ | 188 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 185 t€ | 168 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 20 t€ |
| Palvelujen ostot | 600 € | 250 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 154 t€ | 130 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 16 t€ | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 28 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 888 € | 672 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 8 927 € | 8 068 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 412 € | 3 039 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 39 t€ | 457 € |
| Ostot tilikauden aikana | 11 t€ | 12 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 115 t€ | 112 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 15 t€ | 24 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 22 t€ | 57 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 33 € | 13 € |
| Muut henkilösivukulut | 6 315 € | 6 285 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 903 € | 3 805 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 21 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 925 € | 4 958 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 17 t€ | 27 t€ |
| Eläkekulut | 23 t€ | 20 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 5 463 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 21 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 300 € | 300 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 85 t€ | 64 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 903 € | 3 805 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 881 € | 1 838 € |
| Sijoitukset | 85 t€ | 64 t€ |
| Vastattavaa | 207 t€ | 188 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Harjuntausta Oy kuuluu toimialaluokassa muiden laitteiden korjaus ja huolto suurempaan puoliskoon (67 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 2,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.