Harjuntausta Oy är ett aktiebolag med hemort i Vittis, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 246 t€ och rörelseresultatet 25 t€; soliditet 89,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 45 t€ och inkomstskatterna 9 024 €.
Vittis: 3 nya företag på 30 dagar
- Psykoterapiapalvelut Kotiranta OyPsykologi- ja psykoterapiapalvelut pois lukien lääkäripalvelut
- FieldIT OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Pihkatyö OyMetsänhoito
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 246 t€ | 251 t€ |
| Förändring i omsättning | -2,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 16 t€ | 37 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,6 % | 14,5 % |
| Rörelseresultat | 25 t€ | 45 t€ |
| Rörelsemarginal | 10,2 % | 17,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 28 t€ | 36 t€ |
| Personalkostnader | -144 t€ | -139 t€ |
| Soliditet | 89,6 % | 89,3 % |
| Kassalikviditet | 4,59 | 5,06 |
| Current ratio | 4,59 | 5,06 |
| Relativ skuldsättning | 8,8 % | 8,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 % | 21,4 % |
| Balansomslutning | 207 t€ | 188 t€ |
| Eget kapital | 185 t€ | 168 t€ |
| Kassa och bank | 82 t€ | 75 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 246 t€ | 251 t€ |
| Material och tjänster | 11 t€ | 12 t€ |
| Personalkostnader | 144 t€ | 139 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 927 € | 8 068 € |
| Övriga rörelsekostnader | 57 t€ | 48 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 45 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -11 t€ | -413 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 37 t€ | 45 t€ |
| Inkomstskatt | 8 498 € | 9 036 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 28 t€ | 36 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 108 t€ | 86 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 82 t€ | 75 t€ |
| Rörliga aktiva | 99 t€ | 102 t€ |
| Aktiva | 207 t€ | 188 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 185 t€ | 168 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 20 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 246 t€ | 251 t€ |
| Material och tjänster | 11 t€ | 12 t€ |
| Personalkostnader | 144 t€ | 139 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 927 € | 8 068 € |
| Övriga rörelsekostnader | 57 t€ | 48 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 45 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -11 t€ | -413 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 37 t€ | 45 t€ |
| Inkomstskatt | 8 498 € | 9 036 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 28 t€ | 36 t€ |
| Bestående aktiva | 108 t€ | 86 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 82 t€ | 75 t€ |
| Rörliga aktiva | 99 t€ | 102 t€ |
| Aktiva | 207 t€ | 188 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 185 t€ | 168 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 412 € | 3 039 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 5 463 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 881 € | 1 838 € |
| Avskrivningar enligt plan | 8 927 € | 8 068 € |
| Placeringar | 85 t€ | 64 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 154 t€ | 130 t€ |
| Passiva | 207 t€ | 188 t€ |
| Immateriella tillgångar | 1 903 € | 3 805 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 33 € | 13 € |
| Kortfristiga fordringar | 17 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 925 € | 4 958 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 300 € | 300 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 11 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 15 t€ | 24 t€ |
| Pensionskostnader | 23 t€ | 20 t€ |
| Köp av tjänster | 600 € | 250 € |
| Maskiner och inventarier | 21 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 12 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 39 t€ | 457 € |
| Materiella tillgångar | 21 t€ | 18 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 1 903 € | 3 805 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 315 € | 6 285 € |
| Löner och arvoden | 115 t€ | 112 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 888 € | 672 € |
| Övriga aktier och andelar | 85 t€ | 64 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 28 t€ | 36 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 22 t€ | 57 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Harjuntausta Oy till den övre halvan inom näringsgrenen reparation och underhåll av annan utrustning (67 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 2,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.