Leipomo Juuri Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Riihimäki, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 10,9 M€ ja liikevoitto 381 t€; omavaraisuusaste 30,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 189 t€ ja tuloverot 38 t€.
Riihimäki: 6 uutta yritystä 30 päivässä
- Hämeen Paineilmapalvelu OyYleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto
- Parturi-Kampaamo Sininen Helmi OyKampaamo- ja parturipalvelut
- Rixus Digitals OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 10,9 M€ | 8,7 M€ | 5,5 M€ | 3,3 M€ | 1,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 26,0 % | 57,9 % | 64,7 % | 107,1 % | – |
| Käyttökate | 168 t€ | 412 t€ | 312 t€ | 130 t€ | 83 t€ |
| Käyttökate-% | 1,5 % | 4,7 % | 5,7 % | 3,9 % | 5,1 % |
| Liikevoitto | 381 t€ | 210 t€ | 147 t€ | 40 t€ | 39 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,5 % | 2,4 % | 2,7 % | 1,2 % | 2,4 % |
| Tilikauden tulos | 289 t€ | 151 t€ | 102 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Henkilöstökulut | -3,9 M€ | 2,6 M€ | 620 t€ | 593 t€ | 435 t€ |
| Omavaraisuusaste | 30,0 % | 19,9 % | 15,3 % | 10,0 % | 13,6 % |
| Quick ratio | 0,86 | 0,71 | 0,66 | 0,79 | 0,56 |
| Current ratio | 1,06 | 0,91 | 0,90 | 1,05 | 0,75 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,1 % | 14,0 % | 16,7 % | 18,6 % | 18,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 50,9 % | 49,8 % | 61,6 % | 33,5 % | 60,7 % |
| Taseen loppusumma | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 689 t€ | 349 t€ |
| Oma pääoma | 568 t€ | 303 t€ | 165 t€ | 69 t€ | 47 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 278 t€ | 77 t€ | 65 t€ | 72 t€ | 8 625 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 10,9 M€ | 8,7 M€ | 5,5 M€ | 3,3 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 33 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 2 456 € | 262 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2,9 M€ | -2,9 M€ | -2,8 M€ | -1,5 M€ | -561 t€ |
| Henkilöstökulut | 3,9 M€ | -2,6 M€ | -620 t€ | -593 t€ | -435 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 213 t€ | -202 t€ | -165 t€ | -90 t€ | -43 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3,6 M€ | -2,8 M€ | -1,8 M€ | -1,1 M€ | -532 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 381 t€ | 210 t€ | 147 t€ | 40 t€ | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 17 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -3 438 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 363 t€ | 189 t€ | 127 t€ | 29 t€ | 36 t€ |
| Tuloverot | 74 t€ | -38 t€ | -25 t€ | -5 774 € | -7 242 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 289 t€ | 151 t€ | 102 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 647 t€ | 577 t€ | 447 t€ | 291 t€ | 161 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 232 t€ | 209 t€ | 172 t€ | 100 t€ | 48 t€ |
| Saamiset | 736 t€ | 658 t€ | 397 t€ | 227 t€ | 131 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 278 t€ | 77 t€ | 65 t€ | 72 t€ | 8 625 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 944 t€ | 635 t€ | 398 t€ | 188 t€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 689 t€ | 349 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 568 t€ | 303 t€ | 165 t€ | 69 t€ | 47 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 149 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 242 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 705 t€ | 378 t€ | 250 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 917 t€ | 621 t€ | 302 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 10,9 M€ | 8,7 M€ | 5,5 M€ | 3,3 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 33 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 2 456 € | 262 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2,9 M€ | -2,9 M€ | -2,8 M€ | -1,5 M€ | -561 t€ |
| Henkilöstökulut | 3,9 M€ | -2,6 M€ | -620 t€ | -593 t€ | -435 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 213 t€ | -202 t€ | -165 t€ | -90 t€ | -43 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3,6 M€ | -2,8 M€ | -1,8 M€ | -1,1 M€ | -532 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 381 t€ | 210 t€ | 147 t€ | 40 t€ | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 17 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -3 438 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 363 t€ | 189 t€ | 127 t€ | 29 t€ | 36 t€ |
| Tuloverot | 74 t€ | -38 t€ | -25 t€ | -5 774 € | -7 242 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 289 t€ | 151 t€ | 102 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 647 t€ | 577 t€ | 447 t€ | 291 t€ | 161 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 232 t€ | 209 t€ | 172 t€ | 100 t€ | 48 t€ |
| Saamiset | 736 t€ | 658 t€ | 397 t€ | 227 t€ | 131 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 278 t€ | 77 t€ | 65 t€ | 72 t€ | 8 625 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 944 t€ | 635 t€ | 398 t€ | 188 t€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 689 t€ | 349 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 568 t€ | 303 t€ | 165 t€ | 69 t€ | 47 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 149 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 242 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 705 t€ | 378 t€ | 250 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 917 t€ | 621 t€ | 302 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 4 670 € | 7 006 € | 9 341 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 289 t€ | 151 t€ | 102 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Koneet ja kalusto | 642 t€ | 570 t€ | 438 t€ | 291 t€ | 161 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 40 t€ | 0 € | 26 t€ | 0 € | – |
| Eläkekulut | 554 t€ | -372 t€ | -92 t€ | -88 t€ | -61 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 511 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 255 t€ | 212 t€ | 481 t€ | 159 t€ | 92 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 34 t€ | 20 t€ | 0 € | 468 € | 5 259 € |
| Vastattavaa | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 689 t€ | 349 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 232 t€ | 209 t€ | 172 t€ | 100 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 658 t€ | 541 t€ | 131 t€ | 116 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 658 t€ | 588 t€ | 313 t€ | 184 t€ | 115 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 18 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -3 448 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 923 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 181 t€ | 214 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 81 t€ | 70 t€ | 75 t€ | 90 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 735 t€ | 657 t€ | 396 t€ | 226 t€ | 130 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 923 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 651 € | 49 t€ | 57 t€ | 41 t€ | 9 572 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 276 t€ | 149 t€ | 61 t€ | 43 t€ | 16 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -23 t€ | 36 t€ | 72 t€ | 52 t€ | 20 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 213 t€ | -202 t€ | -165 t€ | -90 t€ | -43 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 642 t€ | 570 t€ | 438 t€ | 291 t€ | 161 t€ |
| Palvelujen ostot | 22 t€ | -455 t€ | -1,2 M€ | -517 t€ | -104 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 149 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 242 t€ | 52 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2,9 M€ | -2,5 M€ | -1,7 M€ | -1,0 M€ | -476 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 530 € | 79 € | 9 € | 8 € | 10 € |
| Muut henkilösivukulut | 87 t€ | -44 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -14 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 3,2 M€ | -2,2 M€ | -512 t€ | -489 t€ | -360 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 4 670 € | 7 006 € | 9 341 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Leipomo Juuri Oy kuuluu toimialaluokassa leivän valmistus, tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus ylimpään neljännekseen (158 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 29 t€, 6,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.