Leipomo Juuri Oy är ett aktiebolag med hemort i Riihimäki, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 10,9 M€ och rörelseresultatet 381 t€; soliditet 30,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 189 t€ och inkomstskatterna 38 t€.
Riihimäki: 6 nya företag på 30 dagar
- Hämeen Paineilmapalvelu OyYleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto
- Parturi-Kampaamo Sininen Helmi OyKampaamo- ja parturipalvelut
- Rixus Digitals OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10,9 M€ | 8,7 M€ | 5,5 M€ | 3,3 M€ | 1,6 M€ |
| Förändring i omsättning | 26,0 % | 57,9 % | 64,7 % | 107,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 168 t€ | 412 t€ | 312 t€ | 130 t€ | 83 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,5 % | 4,7 % | 5,7 % | 3,9 % | 5,1 % |
| Rörelseresultat | 381 t€ | 210 t€ | 147 t€ | 40 t€ | 39 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | 2,4 % | 2,7 % | 1,2 % | 2,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 289 t€ | 151 t€ | 102 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Personalkostnader | -3,9 M€ | 2,6 M€ | 620 t€ | 593 t€ | 435 t€ |
| Soliditet | 30,0 % | 19,9 % | 15,3 % | 10,0 % | 13,6 % |
| Kassalikviditet | 0,86 | 0,71 | 0,66 | 0,79 | 0,56 |
| Current ratio | 1,06 | 0,91 | 0,90 | 1,05 | 0,75 |
| Relativ skuldsättning | 12,1 % | 14,0 % | 16,7 % | 18,6 % | 18,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 50,9 % | 49,8 % | 61,6 % | 33,5 % | 60,7 % |
| Balansomslutning | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 689 t€ | 349 t€ |
| Eget kapital | 568 t€ | 303 t€ | 165 t€ | 69 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 278 t€ | 77 t€ | 65 t€ | 72 t€ | 8 625 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10,9 M€ | 8,7 M€ | 5,5 M€ | 3,3 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 33 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 2 456 € | 262 € |
| Material och tjänster | 2,9 M€ | -2,9 M€ | -2,8 M€ | -1,5 M€ | -561 t€ |
| Personalkostnader | 3,9 M€ | -2,6 M€ | -620 t€ | -593 t€ | -435 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 213 t€ | -202 t€ | -165 t€ | -90 t€ | -43 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 3,6 M€ | -2,8 M€ | -1,8 M€ | -1,1 M€ | -532 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 381 t€ | 210 t€ | 147 t€ | 40 t€ | 39 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 17 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -3 438 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 363 t€ | 189 t€ | 127 t€ | 29 t€ | 36 t€ |
| Inkomstskatt | 74 t€ | -38 t€ | -25 t€ | -5 774 € | -7 242 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 289 t€ | 151 t€ | 102 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 647 t€ | 577 t€ | 447 t€ | 291 t€ | 161 t€ |
| Omsättningstillgångar | 232 t€ | 209 t€ | 172 t€ | 100 t€ | 48 t€ |
| Fordringar | 736 t€ | 658 t€ | 397 t€ | 227 t€ | 131 t€ |
| Kassa och bank | 278 t€ | 77 t€ | 65 t€ | 72 t€ | 8 625 € |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 944 t€ | 635 t€ | 398 t€ | 188 t€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 689 t€ | 349 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 568 t€ | 303 t€ | 165 t€ | 69 t€ | 47 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 149 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 242 t€ | 52 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 705 t€ | 378 t€ | 250 t€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 917 t€ | 621 t€ | 302 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10,9 M€ | 8,7 M€ | 5,5 M€ | 3,3 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 33 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 2 456 € | 262 € |
| Material och tjänster | 2,9 M€ | -2,9 M€ | -2,8 M€ | -1,5 M€ | -561 t€ |
| Personalkostnader | 3,9 M€ | -2,6 M€ | -620 t€ | -593 t€ | -435 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 213 t€ | -202 t€ | -165 t€ | -90 t€ | -43 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 3,6 M€ | -2,8 M€ | -1,8 M€ | -1,1 M€ | -532 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 381 t€ | 210 t€ | 147 t€ | 40 t€ | 39 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 17 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -3 438 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 363 t€ | 189 t€ | 127 t€ | 29 t€ | 36 t€ |
| Inkomstskatt | 74 t€ | -38 t€ | -25 t€ | -5 774 € | -7 242 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 289 t€ | 151 t€ | 102 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Bestående aktiva | 647 t€ | 577 t€ | 447 t€ | 291 t€ | 161 t€ |
| Omsättningstillgångar | 232 t€ | 209 t€ | 172 t€ | 100 t€ | 48 t€ |
| Fordringar | 736 t€ | 658 t€ | 397 t€ | 227 t€ | 131 t€ |
| Kassa och bank | 278 t€ | 77 t€ | 65 t€ | 72 t€ | 8 625 € |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 944 t€ | 635 t€ | 398 t€ | 188 t€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 689 t€ | 349 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 568 t€ | 303 t€ | 165 t€ | 69 t€ | 47 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 149 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 242 t€ | 52 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 705 t€ | 378 t€ | 250 t€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 917 t€ | 621 t€ | 302 t€ |
| Immateriella tillgångar | 4 670 € | 7 006 € | 9 341 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 289 t€ | 151 t€ | 102 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Maskiner och inventarier | 642 t€ | 570 t€ | 438 t€ | 291 t€ | 161 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 40 t€ | 0 € | 26 t€ | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 554 t€ | -372 t€ | -92 t€ | -88 t€ | -61 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 511 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 255 t€ | 212 t€ | 481 t€ | 159 t€ | 92 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 34 t€ | 20 t€ | 0 € | 468 € | 5 259 € |
| Passiva | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 689 t€ | 349 t€ |
| Material och förnödenheter | 232 t€ | 209 t€ | 172 t€ | 100 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 658 t€ | 541 t€ | 131 t€ | 116 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 658 t€ | 588 t€ | 313 t€ | 184 t€ | 115 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 18 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -3 448 € |
| Långfristiga fordringar | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 923 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 181 t€ | 214 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 81 t€ | 70 t€ | 75 t€ | 90 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 735 t€ | 657 t€ | 396 t€ | 226 t€ | 130 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 400 € | 1 923 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 651 € | 49 t€ | 57 t€ | 41 t€ | 9 572 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 276 t€ | 149 t€ | 61 t€ | 43 t€ | 16 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -23 t€ | 36 t€ | 72 t€ | 52 t€ | 20 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 213 t€ | -202 t€ | -165 t€ | -90 t€ | -43 t€ |
| Materiella tillgångar | 642 t€ | 570 t€ | 438 t€ | 291 t€ | 161 t€ |
| Köp av tjänster | 22 t€ | -455 t€ | -1,2 M€ | -517 t€ | -104 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 149 t€ | 181 t€ | 212 t€ | 242 t€ | 52 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,9 M€ | -2,5 M€ | -1,7 M€ | -1,0 M€ | -476 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 530 € | 79 € | 9 € | 8 € | 10 € |
| Övriga lönebikostnader | 87 t€ | -44 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -14 t€ |
| Löner och arvoden | 3,2 M€ | -2,2 M€ | -512 t€ | -489 t€ | -360 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 4 670 € | 7 006 € | 9 341 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Leipomo Juuri Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (158 företag med beskattningsbar inkomst; median 29 t€, 6,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.