Dermans Medica Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 30.11.2025, liikevaihto oli 311 t€ ja liikevoitto 141 t€; omavaraisuusaste 90,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 146 t€ ja tuloverot 30 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 311 t€ | 303 t€ | 275 t€ | 219 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,7 % | 10,0 % | 25,7 % | – |
| Käyttökate | 139 t€ | 147 t€ | 141 t€ | 114 t€ |
| Käyttökate-% | 44,8 % | 48,7 % | 51,1 % | 52,0 % |
| Liikevoitto | 141 t€ | 146 t€ | 141 t€ | 114 t€ |
| Liikevoitto-% | 45,3 % | 48,1 % | 51,1 % | 52,0 % |
| Tilikauden tulos | 116 t€ | 113 t€ | 114 t€ | 92 t€ |
| Henkilöstökulut | -64 t€ | 52 t€ | 55 t€ | 41 t€ |
| Omavaraisuusaste | 90,9 % | 88,9 % | 93,8 % | 86,6 % |
| Quick ratio | 4,79 | 3,00 | 5,52 | 17,50 |
| Current ratio | 4,79 | 3,00 | 5,52 | 17,50 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,7 % | 19,4 % | 9,3 % | 21,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 21,1 % | 24,2 % | 29,4 % | 31,0 % |
| Taseen loppusumma | 603 t€ | 529 t€ | 413 t€ | 343 t€ |
| Oma pääoma | 548 t€ | 470 t€ | 387 t€ | 297 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 23 t€ | 51 t€ | 26 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 311 t€ | 303 t€ | 275 t€ | 219 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 84 t€ | 61 t€ | 38 t€ | 20 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 60 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -47 t€ |
| Henkilöstökulut | 64 t€ | -52 t€ | -55 t€ | -41 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 339 € | -1 785 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 128 t€ | -98 t€ | -56 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 141 t€ | 146 t€ | 141 t€ | 114 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 004 € | -2 192 € | 1 394 € | 1 200 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 145 t€ | 143 t€ | 142 t€ | 115 t€ |
| Tuloverot | 29 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 116 t€ | 113 t€ | 114 t€ | 92 t€ |
Tase
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 423 t€ | 403 t€ | 353 t€ | 309 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 13 t€ | 8 985 € | 8 433 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 23 t€ | 51 t€ | 26 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 180 t€ | 126 t€ | 60 t€ | 35 t€ |
| Vastaavaa | 603 t€ | 529 t€ | 413 t€ | 343 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 548 t€ | 470 t€ | 387 t€ | 297 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 38 t€ | 42 t€ | 11 t€ | 1 987 € |
| Vieras pääoma | 55 t€ | 59 t€ | 25 t€ | 46 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 311 t€ | 303 t€ | 275 t€ | 219 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 84 t€ | 61 t€ | 38 t€ | 20 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 60 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -47 t€ |
| Henkilöstökulut | 64 t€ | -52 t€ | -55 t€ | -41 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 339 € | -1 785 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 128 t€ | -98 t€ | -56 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 141 t€ | 146 t€ | 141 t€ | 114 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 004 € | -2 192 € | 1 394 € | 1 200 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 145 t€ | 143 t€ | 142 t€ | 115 t€ |
| Tuloverot | 29 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 116 t€ | 113 t€ | 114 t€ | 92 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 423 t€ | 403 t€ | 353 t€ | 309 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 13 t€ | 8 985 € | 8 433 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 23 t€ | 51 t€ | 26 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 180 t€ | 126 t€ | 60 t€ | 35 t€ |
| Vastaavaa | 603 t€ | 529 t€ | 413 t€ | 343 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 548 t€ | 470 t€ | 387 t€ | 297 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 38 t€ | 42 t€ | 11 t€ | 1 987 € |
| Vieras pääoma | 55 t€ | 59 t€ | 25 t€ | 46 t€ |
| Sijoitukset | 419 t€ | 397 t€ | 352 t€ | 308 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 706 € | 1 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 34 t€ | 3 453 € | 1 987 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 430 t€ | 354 t€ | 271 t€ | 203 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 0 € | -4 830 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset saamiset | 3 078 € | 2 382 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 11 t€ | 403 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 3 078 € | 2 382 € | 0 € | – |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | – | 0 € | 979 € | 979 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 14 t€ | 10 t€ | 8 985 € | 8 433 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 714 € | 188 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -783 € | -402 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 116 t€ | 113 t€ | 114 t€ | 92 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 29 t€ | 10 t€ | 8 985 € | 8 433 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 553 € | -1 413 € | -369 € | -591 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 016 € | 5 355 € | 979 € | 979 € |
| Palkat ja palkkiot | 60 t€ | -48 t€ | -51 t€ | -38 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 23 t€ | 7 628 € | 7 423 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 113 t€ | 90 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 603 t€ | 529 t€ | 413 t€ | 343 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 557 € | 1 894 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 179 € | -1 222 € | -1 399 € | -1 052 € |
| Koneet ja kalusto | 4 016 € | 5 355 € | 0 € | – |
| Rahoitusarvopaperit | 113 t€ | 90 t€ | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 339 € | -1 785 € | 0 € | – |
| Palvelujen ostot | 60 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -47 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 419 t€ | 397 t€ | 352 t€ | 308 t€ |
| Eläkekulut | 3 231 € | -2 897 € | -2 457 € | -1 765 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 2 157 € | 1 763 € | 1 791 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 44 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Dermans Medica Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut suurempaan puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.