Dermans Medica Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 30.11.2025 var omsättningen 311 t€ och rörelseresultatet 141 t€; soliditet 90,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 146 t€ och inkomstskatterna 30 t€.
Tammerfors: 53 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 311 t€ | 303 t€ | 275 t€ | 219 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,7 % | 10,0 % | 25,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 139 t€ | 147 t€ | 141 t€ | 114 t€ |
| Rörelsebidrag % | 44,8 % | 48,7 % | 51,1 % | 52,0 % |
| Rörelseresultat | 141 t€ | 146 t€ | 141 t€ | 114 t€ |
| Rörelsemarginal | 45,3 % | 48,1 % | 51,1 % | 52,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 116 t€ | 113 t€ | 114 t€ | 92 t€ |
| Personalkostnader | -64 t€ | 52 t€ | 55 t€ | 41 t€ |
| Soliditet | 90,9 % | 88,9 % | 93,8 % | 86,6 % |
| Kassalikviditet | 4,79 | 3,00 | 5,52 | 17,50 |
| Current ratio | 4,79 | 3,00 | 5,52 | 17,50 |
| Relativ skuldsättning | 17,7 % | 19,4 % | 9,3 % | 21,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 % | 24,2 % | 29,4 % | 31,0 % |
| Balansomslutning | 603 t€ | 529 t€ | 413 t€ | 343 t€ |
| Eget kapital | 548 t€ | 470 t€ | 387 t€ | 297 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 23 t€ | 51 t€ | 26 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 311 t€ | 303 t€ | 275 t€ | 219 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 84 t€ | 61 t€ | 38 t€ | 20 t€ |
| Material och tjänster | 60 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -47 t€ |
| Personalkostnader | 64 t€ | -52 t€ | -55 t€ | -41 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 339 € | -1 785 € | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 128 t€ | -98 t€ | -56 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 141 t€ | 146 t€ | 141 t€ | 114 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 004 € | -2 192 € | 1 394 € | 1 200 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 145 t€ | 143 t€ | 142 t€ | 115 t€ |
| Inkomstskatt | 29 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -23 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 116 t€ | 113 t€ | 114 t€ | 92 t€ |
Balansräkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 423 t€ | 403 t€ | 353 t€ | 309 t€ |
| Fordringar | 32 t€ | 13 t€ | 8 985 € | 8 433 € |
| Kassa och bank | 36 t€ | 23 t€ | 51 t€ | 26 t€ |
| Rörliga aktiva | 180 t€ | 126 t€ | 60 t€ | 35 t€ |
| Aktiva | 603 t€ | 529 t€ | 413 t€ | 343 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 548 t€ | 470 t€ | 387 t€ | 297 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 44 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 38 t€ | 42 t€ | 11 t€ | 1 987 € |
| Främmande kapital | 55 t€ | 59 t€ | 25 t€ | 46 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 311 t€ | 303 t€ | 275 t€ | 219 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 84 t€ | 61 t€ | 38 t€ | 20 t€ |
| Material och tjänster | 60 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -47 t€ |
| Personalkostnader | 64 t€ | -52 t€ | -55 t€ | -41 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 339 € | -1 785 € | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 128 t€ | -98 t€ | -56 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 141 t€ | 146 t€ | 141 t€ | 114 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 004 € | -2 192 € | 1 394 € | 1 200 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 145 t€ | 143 t€ | 142 t€ | 115 t€ |
| Inkomstskatt | 29 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -23 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 116 t€ | 113 t€ | 114 t€ | 92 t€ |
| Bestående aktiva | 423 t€ | 403 t€ | 353 t€ | 309 t€ |
| Fordringar | 32 t€ | 13 t€ | 8 985 € | 8 433 € |
| Kassa och bank | 36 t€ | 23 t€ | 51 t€ | 26 t€ |
| Rörliga aktiva | 180 t€ | 126 t€ | 60 t€ | 35 t€ |
| Aktiva | 603 t€ | 529 t€ | 413 t€ | 343 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 548 t€ | 470 t€ | 387 t€ | 297 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 44 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 38 t€ | 42 t€ | 11 t€ | 1 987 € |
| Främmande kapital | 55 t€ | 59 t€ | 25 t€ | 46 t€ |
| Placeringar | 419 t€ | 397 t€ | 352 t€ | 308 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 706 € | 1 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 34 t€ | 3 453 € | 1 987 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 430 t€ | 354 t€ | 271 t€ | 203 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 0 € | -4 830 € | 0 € | – |
| Långfristiga fordringar | 3 078 € | 2 382 € | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 403 € | 0 € | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 3 078 € | 2 382 € | 0 € | – |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | 0 € | 979 € | 979 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 14 t€ | 10 t€ | 8 985 € | 8 433 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 714 € | 188 € | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | -783 € | -402 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 116 t€ | 113 t€ | 114 t€ | 92 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 29 t€ | 10 t€ | 8 985 € | 8 433 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 553 € | -1 413 € | -369 € | -591 € |
| Materiella tillgångar | 4 016 € | 5 355 € | 979 € | 979 € |
| Löner och arvoden | 60 t€ | -48 t€ | -51 t€ | -38 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 7 628 € | 7 423 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 113 t€ | 90 t€ | 0 € | – |
| Passiva | 603 t€ | 529 t€ | 413 t€ | 343 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 557 € | 1 894 € | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 179 € | -1 222 € | -1 399 € | -1 052 € |
| Maskiner och inventarier | 4 016 € | 5 355 € | 0 € | – |
| Finansiella värdepapper | 113 t€ | 90 t€ | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 1 339 € | -1 785 € | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 60 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -47 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 419 t€ | 397 t€ | 352 t€ | 308 t€ |
| Pensionskostnader | 3 231 € | -2 897 € | -2 457 € | -1 765 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 2 157 € | 1 763 € | 1 791 € |
| Långfristiga övriga skulder | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 44 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Dermans Medica Oy till den övre halvan inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.