Muurametalot Itä-Suomi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 12 t€ ja liikevoitto 7 170 €; omavaraisuusaste 97,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 326 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 12 t€ | 15 t€ | 25 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -23,6 % | -38,3 % | – |
| Käyttökate | 7 170 € | 12 t€ | 6 628 € |
| Käyttökate-% | 61,8 % | 76,7 % | 26,9 % |
| Liikevoitto | 7 170 € | 12 t€ | 5 965 € |
| Liikevoitto-% | 61,8 % | 76,7 % | 24,2 % |
| Tilikauden tulos | 4 905 € | 9 292 € | 4 683 € |
| Henkilöstökulut | – | 0 € | 8 422 € |
| Omavaraisuusaste | 97,8 % | 100,0 % | 85,2 % |
| Quick ratio | 21,05 | – | 4,11 |
| Current ratio | 21,05 | – | 4,11 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,2 % | 0,0 % | 93,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 3,9 % | 7,1 % | 3,5 % |
| Taseen loppusumma | 128 t€ | 131 t€ | 155 t€ |
| Oma pääoma | 126 t€ | 131 t€ | 132 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 59 t€ | 38 t€ | 81 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 12 t€ | 15 t€ | 25 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 4 540 € | 1 825 € |
| Materiaalit ja palvelut | 119 € | -1 270 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | – | 0 € | -8 422 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | 0 € | -662 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 322 € | -6 816 € | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 170 € | 12 t€ | 5 965 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 830 € | -24 € | -86 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 340 € | 12 t€ | 5 879 € |
| Tuloverot | 1 434 € | -2 326 € | -1 196 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 905 € | 9 292 € | 4 683 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 69 t€ | 59 t€ | 61 t€ |
| Saamiset | 0 € | 34 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 59 t€ | 38 t€ | 81 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 59 t€ | 72 t€ | 94 t€ |
| Vastaavaa | 128 t€ | 131 t€ | 155 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 126 t€ | 131 t€ | 132 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 806 € | 0 € | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 2 806 € | 0 € | 23 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 12 t€ | 15 t€ | 25 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 4 540 € | 1 825 € |
| Materiaalit ja palvelut | 119 € | -1 270 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | – | 0 € | -8 422 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | 0 € | -662 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 322 € | -6 816 € | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 170 € | 12 t€ | 5 965 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 830 € | -24 € | -86 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 340 € | 12 t€ | 5 879 € |
| Tuloverot | 1 434 € | -2 326 € | -1 196 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 905 € | 9 292 € | 4 683 € |
| Pysyvät vastaavat | 69 t€ | 59 t€ | 61 t€ |
| Saamiset | 0 € | 34 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 59 t€ | 38 t€ | 81 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 59 t€ | 72 t€ | 94 t€ |
| Vastaavaa | 128 t€ | 131 t€ | 155 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 126 t€ | 131 t€ | 132 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 806 € | 0 € | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 2 806 € | 0 € | 23 t€ |
| Sijoitukset | 11 t€ | 880 € | 880 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 0 € | 30 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | 0 € | -662 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 905 € | 9 292 € | 4 683 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 832 € | -41 € | -86 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 30 t€ | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 11 t€ | 880 € | 880 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 3 725 € | 13 t€ |
| Vastattavaa | 128 t€ | 131 t€ | 155 t€ |
| Palkat ja palkkiot | – | 0 € | -8 295 € |
| Muut henkilösivukulut | – | 0 € | -127 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 58 t€ | 58 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | 0 € | 187 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 6 080 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 3 725 € | 1 893 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 17 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 806 € | 0 € | 17 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 119 € | -1 270 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 11 t€ |
| Koneet ja kalusto | – | 0 € | 1 987 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 118 t€ | 119 t€ | 125 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Muurametalot Itä-Suomi Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen pienempään puoliskoon (5705 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kuopio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta