Muurametalot Itä-Suomi Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 12 t€ och rörelseresultatet 7 170 €; soliditet 97,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 326 €.
Kuopio: 22 nya företag på 30 dagar
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 t€ | 15 t€ | 25 t€ |
| Förändring i omsättning | -23,6 % | -38,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 7 170 € | 12 t€ | 6 628 € |
| Rörelsebidrag % | 61,8 % | 76,7 % | 26,9 % |
| Rörelseresultat | 7 170 € | 12 t€ | 5 965 € |
| Rörelsemarginal | 61,8 % | 76,7 % | 24,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 905 € | 9 292 € | 4 683 € |
| Personalkostnader | – | 0 € | 8 422 € |
| Soliditet | 97,8 % | 100,0 % | 85,2 % |
| Kassalikviditet | 21,05 | – | 4,11 |
| Current ratio | 21,05 | – | 4,11 |
| Relativ skuldsättning | 24,2 % | 0,0 % | 93,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 % | 7,1 % | 3,5 % |
| Balansomslutning | 128 t€ | 131 t€ | 155 t€ |
| Eget kapital | 126 t€ | 131 t€ | 132 t€ |
| Kassa och bank | 59 t€ | 38 t€ | 81 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 t€ | 15 t€ | 25 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 540 € | 1 825 € |
| Material och tjänster | 119 € | -1 270 € | 0 € |
| Personalkostnader | – | 0 € | -8 422 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -662 € |
| Övriga rörelsekostnader | 4 322 € | -6 816 € | -11 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 170 € | 12 t€ | 5 965 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 830 € | -24 € | -86 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 6 340 € | 12 t€ | 5 879 € |
| Inkomstskatt | 1 434 € | -2 326 € | -1 196 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 905 € | 9 292 € | 4 683 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 69 t€ | 59 t€ | 61 t€ |
| Fordringar | 0 € | 34 t€ | 13 t€ |
| Kassa och bank | 59 t€ | 38 t€ | 81 t€ |
| Rörliga aktiva | 59 t€ | 72 t€ | 94 t€ |
| Aktiva | 128 t€ | 131 t€ | 155 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 126 t€ | 131 t€ | 132 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2 806 € | 0 € | 23 t€ |
| Främmande kapital | 2 806 € | 0 € | 23 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 t€ | 15 t€ | 25 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 540 € | 1 825 € |
| Material och tjänster | 119 € | -1 270 € | 0 € |
| Personalkostnader | – | 0 € | -8 422 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -662 € |
| Övriga rörelsekostnader | 4 322 € | -6 816 € | -11 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 170 € | 12 t€ | 5 965 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 830 € | -24 € | -86 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 6 340 € | 12 t€ | 5 879 € |
| Inkomstskatt | 1 434 € | -2 326 € | -1 196 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 905 € | 9 292 € | 4 683 € |
| Bestående aktiva | 69 t€ | 59 t€ | 61 t€ |
| Fordringar | 0 € | 34 t€ | 13 t€ |
| Kassa och bank | 59 t€ | 38 t€ | 81 t€ |
| Rörliga aktiva | 59 t€ | 72 t€ | 94 t€ |
| Aktiva | 128 t€ | 131 t€ | 155 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 126 t€ | 131 t€ | 132 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2 806 € | 0 € | 23 t€ |
| Främmande kapital | 2 806 € | 0 € | 23 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 0 € | 30 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 118 t€ | 119 t€ | 125 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 806 € | 0 € | 17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4 905 € | 9 292 € | 4 683 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 3 725 € | 1 893 € |
| Avskrivningar enligt plan | – | 0 € | -662 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 187 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 119 € | -1 270 € | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 58 t€ | 58 t€ | 58 t€ |
| Löner och arvoden | – | 0 € | -8 295 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 832 € | -41 € | -86 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 17 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | – | 0 € | -127 € |
| Materiella tillgångar | 58 t€ | 58 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 6 080 € |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 3 725 € | 13 t€ |
| Maskiner och inventarier | – | 0 € | 1 987 € |
| Övriga aktier och andelar | 11 t€ | 880 € | 880 € |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 30 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 11 t€ |
| Placeringar | 11 t€ | 880 € | 880 € |
| Passiva | 128 t€ | 131 t€ | 155 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Muurametalot Itä-Suomi Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.