Navakka Group Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2020, liikevaihto oli 660 t€ ja liikevoitto 127 t€; omavaraisuusaste 39,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 152 t€ ja tuloverot 31 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 660 t€ | 459 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 43,9 % | – |
| Käyttökate | 131 t€ | 37 t€ |
| Käyttökate-% | 19,8 % | 8,1 % |
| Liikevoitto | 127 t€ | 34 t€ |
| Liikevoitto-% | 19,2 % | 7,5 % |
| Tilikauden tulos | 99 t€ | 23 t€ |
| Henkilöstökulut | 397 t€ | 339 t€ |
| Omavaraisuusaste | 39,9 % | 20,1 % |
| Quick ratio | 1,73 | 2,25 |
| Current ratio | 1,89 | 2,25 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 28,9 % | 22,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 78,4 % | 89,0 % |
| Taseen loppusumma | 352 t€ | 131 t€ |
| Oma pääoma | 127 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 143 t€ | 83 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 660 t€ | 459 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 10 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -60 t€ | -4 586 € |
| Henkilöstökulut | -397 t€ | -339 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 726 € | -2 698 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -110 t€ | -78 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 127 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 715 € | -5 021 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 124 t€ | 29 t€ |
| Tuloverot | -25 t€ | -5 913 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 99 t€ | 23 t€ |
Tase
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 11 t€ | 8 094 € |
| Vaihto-omaisuus | 28 t€ | 0 € |
| Saamiset | 170 t€ | 39 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 143 t€ | 83 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 341 t€ | 123 t€ |
| Vastaavaa | 352 t€ | 131 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 2 880 € |
| Oma pääoma | 127 t€ | 26 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 45 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 181 t€ | 54 t€ |
| Vieras pääoma | 226 t€ | 104 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 660 t€ | 459 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 10 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -60 t€ | -4 586 € |
| Henkilöstökulut | -397 t€ | -339 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 726 € | -2 698 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -110 t€ | -78 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 127 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 715 € | -5 021 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 124 t€ | 29 t€ |
| Tuloverot | -25 t€ | -5 913 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 99 t€ | 23 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 11 t€ | 8 094 € |
| Vaihto-omaisuus | 28 t€ | 0 € |
| Saamiset | 170 t€ | 39 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 143 t€ | 83 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 341 t€ | 123 t€ |
| Vastaavaa | 352 t€ | 131 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 2 880 € |
| Oma pääoma | 127 t€ | 26 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 45 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 181 t€ | 54 t€ |
| Vieras pääoma | 226 t€ | 104 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 28 t€ | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 974 € | 0 € |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 28 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 99 t€ | 23 t€ |
| Koneet ja kalusto | 11 t€ | 8 094 € |
| Eläkekulut | -50 t€ | -51 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 11 t€ | 1 366 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 24 t€ | 3 170 € |
| Vastattavaa | 352 t€ | 131 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 76 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 139 t€ | 34 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -2 715 € | -5 021 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 7 366 € | 1 875 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 53 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 162 t€ | 37 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 7 366 € | 1 875 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 23 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset pääomalainat | 5 000 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -3 726 € | -2 698 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 11 t€ | 8 094 € |
| Palvelujen ostot | -60 t€ | -4 586 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 35 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 45 t€ | 50 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -7 931 € | -4 741 € |
| Palkat ja palkkiot | -339 t€ | -283 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Navakka Group Oy kuuluu toimialaluokassa laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut ylimpään neljännekseen (1355 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 29 t€, 5,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.