Navakka Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2020 var omsättningen 660 t€ och rörelseresultatet 127 t€; soliditet 39,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 152 t€ och inkomstskatterna 31 t€.
Tammerfors: 53 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Omsättning | 660 t€ | 459 t€ |
| Förändring i omsättning | 43,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 131 t€ | 37 t€ |
| Rörelsebidrag % | 19,8 % | 8,1 % |
| Rörelseresultat | 127 t€ | 34 t€ |
| Rörelsemarginal | 19,2 % | 7,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 99 t€ | 23 t€ |
| Personalkostnader | 397 t€ | 339 t€ |
| Soliditet | 39,9 % | 20,1 % |
| Kassalikviditet | 1,73 | 2,25 |
| Current ratio | 1,89 | 2,25 |
| Relativ skuldsättning | 28,9 % | 22,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 78,4 % | 89,0 % |
| Balansomslutning | 352 t€ | 131 t€ |
| Eget kapital | 127 t€ | 26 t€ |
| Kassa och bank | 143 t€ | 83 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 660 t€ | 459 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 10 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | -60 t€ | -4 586 € |
| Personalkostnader | -397 t€ | -339 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 726 € | -2 698 € |
| Övriga rörelsekostnader | -110 t€ | -78 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 127 t€ | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 715 € | -5 021 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 124 t€ | 29 t€ |
| Inkomstskatt | -25 t€ | -5 913 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 99 t€ | 23 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 11 t€ | 8 094 € |
| Omsättningstillgångar | 28 t€ | 0 € |
| Fordringar | 170 t€ | 39 t€ |
| Kassa och bank | 143 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 341 t€ | 123 t€ |
| Aktiva | 352 t€ | 131 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 2 880 € |
| Eget kapital | 127 t€ | 26 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 45 t€ | 50 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 181 t€ | 54 t€ |
| Främmande kapital | 226 t€ | 104 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 660 t€ | 459 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 10 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | -60 t€ | -4 586 € |
| Personalkostnader | -397 t€ | -339 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 726 € | -2 698 € |
| Övriga rörelsekostnader | -110 t€ | -78 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 127 t€ | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 715 € | -5 021 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 124 t€ | 29 t€ |
| Inkomstskatt | -25 t€ | -5 913 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 99 t€ | 23 t€ |
| Bestående aktiva | 11 t€ | 8 094 € |
| Omsättningstillgångar | 28 t€ | 0 € |
| Fordringar | 170 t€ | 39 t€ |
| Kassa och bank | 143 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 341 t€ | 123 t€ |
| Aktiva | 352 t€ | 131 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 2 880 € |
| Eget kapital | 127 t€ | 26 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 45 t€ | 50 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 181 t€ | 54 t€ |
| Främmande kapital | 226 t€ | 104 t€ |
| Varor under tillverkning | 28 t€ | 0 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 974 € | 0 € |
| Förändring av produktlager + (-) | 28 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 99 t€ | 23 t€ |
| Maskiner och inventarier | 11 t€ | 8 094 € |
| Pensionskostnader | -50 t€ | -51 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 11 t€ | 1 366 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 24 t€ | 3 170 € |
| Passiva | 352 t€ | 131 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 76 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 139 t€ | 34 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -2 715 € | -5 021 € |
| Långfristiga fordringar | 7 366 € | 1 875 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 53 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 162 t€ | 37 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 7 366 € | 1 875 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 23 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kapitallån | 5 000 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | -3 726 € | -2 698 € |
| Materiella tillgångar | 11 t€ | 8 094 € |
| Köp av tjänster | -60 t€ | -4 586 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 35 t€ | 0 € |
| Långfristiga kapitallån | 45 t€ | 50 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -7 931 € | -4 741 € |
| Löner och arvoden | -339 t€ | -283 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Navakka Group Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen datakonsultverksamhet och datordrift (1355 företag med beskattningsbar inkomst; median 29 t€, 5,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.