Aava muksusta mummiin Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pori, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 114 t€ ja liikevoitto 40 t€; omavaraisuusaste 86,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 22 t€ ja tuloverot 4 395 €.
Pori: 18 uutta yritystä 30 päivässä
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 114 t€ | 107 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 6,6 % | – |
| Käyttökate | 27 t€ | 11 t€ |
| Käyttökate-% | 24,0 % | 10,1 % |
| Liikevoitto | 40 t€ | 23 t€ |
| Liikevoitto-% | 34,5 % | 21,8 % |
| Tilikauden tulos | 31 t€ | 17 t€ |
| Henkilöstökulut | -23 t€ | -36 t€ |
| Omavaraisuusaste | 86,0 % | 84,3 % |
| Quick ratio | 3,67 | 3,35 |
| Current ratio | 3,67 | 3,35 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,3 % | 17,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,8 % | 17,2 % |
| Taseen loppusumma | 134 t€ | 119 t€ |
| Oma pääoma | 115 t€ | 100 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 7 351 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 114 t€ | 107 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 460 € |
| Materiaalit ja palvelut | 8 096 € | 7 827 € |
| Henkilöstökulut | 23 t€ | 36 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 12 t€ | 13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 32 t€ | 28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 40 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 912 € | 1 448 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 39 t€ | 22 t€ |
| Tuloverot | 7 729 € | 4 643 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | 17 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 97 t€ | 97 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 7 351 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 37 t€ | 22 t€ |
| Vastaavaa | 134 t€ | 119 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 115 t€ | 100 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 8 708 € | 12 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 975 € | 6 446 € |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 19 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 114 t€ | 107 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 460 € |
| Materiaalit ja palvelut | 8 096 € | 7 827 € |
| Henkilöstökulut | 23 t€ | 36 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 12 t€ | 13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 32 t€ | 28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 40 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 912 € | 1 448 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 39 t€ | 22 t€ |
| Tuloverot | 7 729 € | 4 643 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | 17 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 97 t€ | 97 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 7 351 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 37 t€ | 22 t€ |
| Vastaavaa | 134 t€ | 119 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 115 t€ | 100 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 8 708 € | 12 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 975 € | 6 446 € |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 19 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 65 t€ | 60 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 31 t€ | 17 t€ |
| Koneet ja kalusto | 13 t€ | 17 t€ |
| Eläkekulut | 2 399 € | 5 953 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 220 € | 1 884 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 550 € | 1 916 € |
| Vastattavaa | 134 t€ | 119 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 729 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 7 426 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 002 € | 1 466 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 3 483 € | 3 483 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 543 € | 1 079 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 18 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 092 € | 4 880 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 82 t€ | 81 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 9 880 € | 10 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Vuokraoikeudet | 9 813 € | 11 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 12 t€ | 13 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 32 t€ | 38 t€ |
| Palvelujen ostot | 7 348 € | 7 668 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 8 708 € | 12 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 748 € | 158 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 90 € | 18 € |
| Muut henkilösivukulut | 644 € | 739 € |
| Palkat ja palkkiot | 20 t€ | 30 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 65 t€ | 60 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Aava muksusta mummiin Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta suurempaan puoliskoon (1445 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.