Aava muksusta mummiin Oy är ett aktiebolag med hemort i Björneborg, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 114 t€ och rörelseresultatet 40 t€; soliditet 86,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 22 t€ och inkomstskatterna 4 395 €.
Björneborg: 18 nya företag på 30 dagar
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 114 t€ | 107 t€ |
| Förändring i omsättning | 6,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 27 t€ | 11 t€ |
| Rörelsebidrag % | 24,0 % | 10,1 % |
| Rörelseresultat | 40 t€ | 23 t€ |
| Rörelsemarginal | 34,5 % | 21,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 31 t€ | 17 t€ |
| Personalkostnader | -23 t€ | -36 t€ |
| Soliditet | 86,0 % | 84,3 % |
| Kassalikviditet | 3,67 | 3,35 |
| Current ratio | 3,67 | 3,35 |
| Relativ skuldsättning | 16,3 % | 17,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,8 % | 17,2 % |
| Balansomslutning | 134 t€ | 119 t€ |
| Eget kapital | 115 t€ | 100 t€ |
| Kassa och bank | 19 t€ | 7 351 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 114 t€ | 107 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 460 € |
| Material och tjänster | 8 096 € | 7 827 € |
| Personalkostnader | 23 t€ | 36 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 12 t€ | 13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 32 t€ | 28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 40 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 912 € | 1 448 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 39 t€ | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 7 729 € | 4 643 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 97 t€ | 97 t€ |
| Fordringar | 18 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 19 t€ | 7 351 € |
| Rörliga aktiva | 37 t€ | 22 t€ |
| Aktiva | 134 t€ | 119 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 115 t€ | 100 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 8 708 € | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 975 € | 6 446 € |
| Främmande kapital | 19 t€ | 19 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 114 t€ | 107 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 460 € |
| Material och tjänster | 8 096 € | 7 827 € |
| Personalkostnader | 23 t€ | 36 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 12 t€ | 13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 32 t€ | 28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 40 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 912 € | 1 448 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 39 t€ | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 7 729 € | 4 643 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 31 t€ | 17 t€ |
| Bestående aktiva | 97 t€ | 97 t€ |
| Fordringar | 18 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 19 t€ | 7 351 € |
| Rörliga aktiva | 37 t€ | 22 t€ |
| Aktiva | 134 t€ | 119 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 115 t€ | 100 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 8 708 € | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 975 € | 6 446 € |
| Främmande kapital | 19 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 092 € | 4 880 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 543 € | 1 079 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 65 t€ | 60 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 82 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 550 € | 1 916 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 220 € | 1 884 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 12 t€ | 7 426 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 748 € | 158 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 31 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 18 t€ | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 002 € | 1 466 € |
| Materiella tillgångar | 32 t€ | 38 t€ |
| Löner och arvoden | 20 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 729 € | 0 € |
| Immateriella tillgångar | 65 t€ | 60 t€ |
| Passiva | 134 t€ | 119 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 90 € | 18 € |
| Övriga lönebikostnader | 644 € | 739 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 8 708 € | 12 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 9 880 € | 10 t€ |
| Maskiner och inventarier | 13 t€ | 17 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 12 t€ | 13 t€ |
| Köp av tjänster | 7 348 € | 7 668 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 3 483 € | 3 483 € |
| Pensionskostnader | 2 399 € | 5 953 € |
| Byggnader och konstruktioner, Hyresrättigheter | 9 813 € | 11 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Aava muksusta mummiin Oy till den övre halvan inom näringsgrenen diverse övrig hälso- och sjukvård (1445 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.