SC Stelander Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 574 t€ ja liikevoitto 60 t€; omavaraisuusaste 88,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 163 t€ ja tuloverot 34 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 574 t€ | 538 t€ | 317 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 6,7 % | 69,3 % | – |
| Käyttökate | 47 t€ | 123 t€ | 34 t€ |
| Käyttökate-% | 8,2 % | 22,9 % | 10,7 % |
| Liikevoitto | 60 t€ | 101 t€ | 5 248 € |
| Liikevoitto-% | 10,5 % | 18,8 % | 1,7 % |
| Tilikauden tulos | 59 t€ | 113 t€ | -47 t€ |
| Henkilöstökulut | -99 t€ | 115 t€ | 82 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,5 % | 85,3 % | 93,7 % |
| Quick ratio | 7,56 | 5,64 | 9,91 |
| Current ratio | 7,56 | 5,64 | 9,91 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,5 % | 14,2 % | 7,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 12,6 % | 25,4 % | -13,0 % |
| Taseen loppusumma | 527 t€ | 519 t€ | 383 t€ |
| Oma pääoma | 466 t€ | 443 t€ | 359 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 156 t€ | 219 t€ | 89 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 574 t€ | 538 t€ | 317 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 190 t€ | -77 t€ | -14 t€ |
| Henkilöstökulut | 99 t€ | -115 t€ | -82 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | -22 t€ | -29 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 211 t€ | -223 t€ | -187 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 60 t€ | 101 t€ | 5 248 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -18 t€ | 2 217 € | -7 674 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 79 t€ | 104 t€ | -2 426 € |
| Tuloverot | 20 t€ | 9 065 € | -44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 59 t€ | 113 t€ | -47 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 70 t€ | 90 t€ | 143 t€ |
| Saamiset | 175 t€ | 145 t€ | 84 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 156 t€ | 219 t€ | 89 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 456 t€ | 429 t€ | 240 t€ |
| Vastaavaa | 527 t€ | 519 t€ | 383 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 466 t€ | 443 t€ | 359 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 76 t€ | 24 t€ |
| Vieras pääoma | 60 t€ | 76 t€ | 24 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 574 t€ | 538 t€ | 317 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 190 t€ | -77 t€ | -14 t€ |
| Henkilöstökulut | 99 t€ | -115 t€ | -82 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | -22 t€ | -29 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 211 t€ | -223 t€ | -187 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 60 t€ | 101 t€ | 5 248 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -18 t€ | 2 217 € | -7 674 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 79 t€ | 104 t€ | -2 426 € |
| Tuloverot | 20 t€ | 9 065 € | -44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 59 t€ | 113 t€ | -47 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 70 t€ | 90 t€ | 143 t€ |
| Saamiset | 175 t€ | 145 t€ | 84 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 156 t€ | 219 t€ | 89 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 456 t€ | 429 t€ | 240 t€ |
| Vastaavaa | 527 t€ | 519 t€ | 383 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 466 t€ | 443 t€ | 359 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 76 t€ | 24 t€ |
| Vieras pääoma | 60 t€ | 76 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 15 t€ | 0 € | – |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 7 090 € | 13 t€ | 840 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -16 t€ | -1 601 € | -15 t€ |
| Muut arvopaperit | 126 t€ | 65 t€ | 67 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 59 t€ | 113 t€ | -47 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 126 t€ | 65 t€ | 67 t€ |
| Koneet ja kalusto | 41 t€ | 66 t€ | 86 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 13 t€ | 4 000 € | 51 t€ |
| Eläkekulut | 20 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 14 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 17 t€ | 20 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 10 t€ | 215 € | 9 523 € |
| Vastattavaa | 527 t€ | 519 t€ | 383 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 31 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 164 t€ | 136 t€ | 74 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 166 € | -4 € | -34 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 0 € | 6 250 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 17 t€ | 25 t€ | 8 698 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 175 t€ | 145 t€ | 84 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 914 € | 2 802 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 405 t€ | 328 t€ | 403 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 9 683 € | 7 483 € | 4 983 € |
| Sijoitukset | 20 t€ | 17 t€ | 52 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 14 t€ | -22 t€ | -29 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 50 t€ | 73 t€ | 91 t€ |
| Palvelujen ostot | 150 t€ | -83 t€ | -11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 39 t€ | 6 677 € | -3 617 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 045 € | 3 823 € | 7 839 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 782 € | -3 213 € | -3 247 € |
| Palkat ja palkkiot | 75 t€ | -92 t€ | -60 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna SC Stelander Oy kuuluu toimialaluokassa työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta ylimpään 10 %:iin (1008 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.