SC Stelander Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 574 t€ och rörelseresultatet 60 t€; soliditet 88,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 163 t€ och inkomstskatterna 34 t€.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 574 t€ | 538 t€ | 317 t€ |
| Förändring i omsättning | 6,7 % | 69,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 47 t€ | 123 t€ | 34 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,2 % | 22,9 % | 10,7 % |
| Rörelseresultat | 60 t€ | 101 t€ | 5 248 € |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 18,8 % | 1,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 59 t€ | 113 t€ | -47 t€ |
| Personalkostnader | -99 t€ | 115 t€ | 82 t€ |
| Soliditet | 88,5 % | 85,3 % | 93,7 % |
| Kassalikviditet | 7,56 | 5,64 | 9,91 |
| Current ratio | 7,56 | 5,64 | 9,91 |
| Relativ skuldsättning | 10,5 % | 14,2 % | 7,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,6 % | 25,4 % | -13,0 % |
| Balansomslutning | 527 t€ | 519 t€ | 383 t€ |
| Eget kapital | 466 t€ | 443 t€ | 359 t€ |
| Kassa och bank | 156 t€ | 219 t€ | 89 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 574 t€ | 538 t€ | 317 t€ |
| Material och tjänster | 190 t€ | -77 t€ | -14 t€ |
| Personalkostnader | 99 t€ | -115 t€ | -82 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -22 t€ | -29 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 211 t€ | -223 t€ | -187 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 60 t€ | 101 t€ | 5 248 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -18 t€ | 2 217 € | -7 674 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 79 t€ | 104 t€ | -2 426 € |
| Inkomstskatt | 20 t€ | 9 065 € | -44 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 113 t€ | -47 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 70 t€ | 90 t€ | 143 t€ |
| Fordringar | 175 t€ | 145 t€ | 84 t€ |
| Kassa och bank | 156 t€ | 219 t€ | 89 t€ |
| Rörliga aktiva | 456 t€ | 429 t€ | 240 t€ |
| Aktiva | 527 t€ | 519 t€ | 383 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 466 t€ | 443 t€ | 359 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 76 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 60 t€ | 76 t€ | 24 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 574 t€ | 538 t€ | 317 t€ |
| Material och tjänster | 190 t€ | -77 t€ | -14 t€ |
| Personalkostnader | 99 t€ | -115 t€ | -82 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -22 t€ | -29 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 211 t€ | -223 t€ | -187 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 60 t€ | 101 t€ | 5 248 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -18 t€ | 2 217 € | -7 674 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 79 t€ | 104 t€ | -2 426 € |
| Inkomstskatt | 20 t€ | 9 065 € | -44 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 113 t€ | -47 t€ |
| Bestående aktiva | 70 t€ | 90 t€ | 143 t€ |
| Fordringar | 175 t€ | 145 t€ | 84 t€ |
| Kassa och bank | 156 t€ | 219 t€ | 89 t€ |
| Rörliga aktiva | 456 t€ | 429 t€ | 240 t€ |
| Aktiva | 527 t€ | 519 t€ | 383 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 466 t€ | 443 t€ | 359 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 76 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 60 t€ | 76 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 15 t€ | 0 € | – |
| Andelar i ägarintresseföretag | 7 090 € | 13 t€ | 840 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -16 t€ | -1 601 € | -15 t€ |
| Övriga värdepapper | 126 t€ | 65 t€ | 67 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 59 t€ | 113 t€ | -47 t€ |
| Finansiella värdepapper | 126 t€ | 65 t€ | 67 t€ |
| Maskiner och inventarier | 41 t€ | 66 t€ | 86 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 13 t€ | 4 000 € | 51 t€ |
| Pensionskostnader | 20 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 14 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 17 t€ | 20 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 10 t€ | 215 € | 9 523 € |
| Passiva | 527 t€ | 519 t€ | 383 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 31 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 164 t€ | 136 t€ | 74 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 166 € | -4 € | -34 € |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 0 € | 6 250 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 17 t€ | 25 t€ | 8 698 € |
| Kortfristiga fordringar | 175 t€ | 145 t€ | 84 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 914 € | 2 802 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 405 t€ | 328 t€ | 403 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 9 683 € | 7 483 € | 4 983 € |
| Placeringar | 20 t€ | 17 t€ | 52 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 14 t€ | -22 t€ | -29 t€ |
| Materiella tillgångar | 50 t€ | 73 t€ | 91 t€ |
| Köp av tjänster | 150 t€ | -83 t€ | -11 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 39 t€ | 6 677 € | -3 617 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 045 € | 3 823 € | 7 839 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 782 € | -3 213 € | -3 247 € |
| Löner och arvoden | 75 t€ | -92 t€ | -60 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör SC Stelander Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner (1008 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.