Autosähkö Laulumaa Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Masku, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 986 t€ ja liikevoitto 169 t€; omavaraisuusaste 76,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 156 t€ ja tuloverot 32 t€.
Masku: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Kiinteistö Oy Yritystien hallitMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- JHH Talous OyLaskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
- Vihermedia OyValokuvaustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 986 t€ | 919 t€ | 670 t€ | 570 t€ | 614 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 7,3 % | 37,2 % | 17,5 % | -7,2 % | – |
| Käyttökate | 149 t€ | 172 t€ | 140 t€ | 116 t€ | 115 t€ |
| Käyttökate-% | 15,1 % | 18,7 % | 20,8 % | 20,4 % | 18,7 % |
| Liikevoitto | 169 t€ | 155 t€ | 117 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Liikevoitto-% | 17,1 % | 16,9 % | 17,4 % | 14,6 % | 15,0 % |
| Tilikauden tulos | 134 t€ | 124 t€ | 93 t€ | 66 t€ | 68 t€ |
| Henkilöstökulut | -296 t€ | 267 t€ | 205 t€ | 210 t€ | 239 t€ |
| Omavaraisuusaste | 76,9 % | 77,7 % | 84,7 % | 81,4 % | 73,3 % |
| Quick ratio | 3,99 | 4,13 | 4,91 | 3,36 | 3,15 |
| Current ratio | 3,99 | 4,13 | 5,68 | 4,27 | 3,27 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,9 % | 15,3 % | 10,7 % | 13,3 % | 17,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,9 % | 25,2 % | 23,3 % | 19,9 % | 23,6 % |
| Taseen loppusumma | 762 t€ | 632 t€ | 471 t€ | 408 t€ | 395 t€ |
| Oma pääoma | 586 t€ | 491 t€ | 399 t€ | 333 t€ | 289 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 571 t€ | 427 t€ | 339 t€ | 226 t€ | 324 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 986 t€ | 919 t€ | 670 t€ | 570 t€ | 614 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 8 667 € | 337 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 361 t€ | -325 t€ | -214 t€ | -160 t€ | -154 t€ |
| Henkilöstökulut | 296 t€ | -267 t€ | -205 t€ | -210 t€ | -239 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 20 t€ | -17 t€ | -23 t€ | -33 t€ | -22 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 140 t€ | -127 t€ | -113 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 169 t€ | 155 t€ | 117 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 411 € | -40 € | -209 € | -285 € | -70 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 168 t€ | 155 t€ | 116 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Tuloverot | 34 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 134 t€ | 124 t€ | 93 t€ | 66 t€ | 68 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 59 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 49 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 56 t€ | 69 t€ | 13 t€ |
| Saamiset | 133 t€ | 154 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 9 182 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 571 t€ | 427 t€ | 339 t€ | 226 t€ | 324 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 703 t€ | 582 t€ | 409 t€ | 323 t€ | 346 t€ |
| Vastaavaa | 762 t€ | 632 t€ | 471 t€ | 408 t€ | 395 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 586 t€ | 491 t€ | 399 t€ | 333 t€ | 289 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 176 t€ | 141 t€ | 72 t€ | 76 t€ | 106 t€ |
| Vieras pääoma | 176 t€ | 141 t€ | 72 t€ | 76 t€ | 106 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 986 t€ | 919 t€ | 670 t€ | 570 t€ | 614 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 8 667 € | 337 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 361 t€ | -325 t€ | -214 t€ | -160 t€ | -154 t€ |
| Henkilöstökulut | 296 t€ | -267 t€ | -205 t€ | -210 t€ | -239 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 20 t€ | -17 t€ | -23 t€ | -33 t€ | -22 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 140 t€ | -127 t€ | -113 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 169 t€ | 155 t€ | 117 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 411 € | -40 € | -209 € | -285 € | -70 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 168 t€ | 155 t€ | 116 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Tuloverot | 34 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 134 t€ | 124 t€ | 93 t€ | 66 t€ | 68 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 59 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 49 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 56 t€ | 69 t€ | 13 t€ |
| Saamiset | 133 t€ | 154 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 9 182 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 571 t€ | 427 t€ | 339 t€ | 226 t€ | 324 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 703 t€ | 582 t€ | 409 t€ | 323 t€ | 346 t€ |
| Vastaavaa | 762 t€ | 632 t€ | 471 t€ | 408 t€ | 395 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 586 t€ | 491 t€ | 399 t€ | 333 t€ | 289 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 176 t€ | 141 t€ | 72 t€ | 76 t€ | 106 t€ |
| Vieras pääoma | 176 t€ | 141 t€ | 72 t€ | 76 t€ | 106 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 3 444 € | 169 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 70 t€ | 52 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 29 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 0 € | -37 t€ | 2 259 € | 35 t€ | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 449 t€ | 365 t€ | 303 t€ | 264 t€ | 219 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 14 t€ | 4 569 € | 3 772 € | 3 843 € | 3 684 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 38 t€ | 35 t€ | 16 t€ | 8 776 € | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 108 t€ | 139 t€ | 0 € | 21 t€ | 5 328 € |
| Ostot tilikauden aikana | 293 t€ | -262 t€ | -169 t€ | -155 t€ | -135 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 134 t€ | 124 t€ | 93 t€ | 66 t€ | 68 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 133 t€ | 154 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 9 182 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 669 € | -244 € | -250 € | -298 € | -95 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 59 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 49 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | – | 0 € | 19 t€ | 34 t€ | 13 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 248 t€ | -232 t€ | -174 t€ | -181 t€ | -211 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 69 t€ | 55 t€ | 34 t€ | 37 t€ | 49 t€ |
| Vastattavaa | 762 t€ | 632 t€ | 471 t€ | 408 t€ | 395 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 258 € | 204 € | 41 € | 13 € | 25 € |
| Muut henkilösivukulut | 12 t€ | -8 360 € | -7 338 € | -7 261 € | -6 072 € |
| Koneet ja kalusto | 59 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 49 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 20 t€ | -17 t€ | -23 t€ | -33 t€ | -22 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | – | 0 € | 37 t€ | 35 t€ | 0 € |
| Palvelujen ostot | 68 t€ | -44 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -19 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | -19 t€ | -16 t€ | 22 t€ | 580 € |
| Eläkekulut | 37 t€ | -26 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -23 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Autosähkö Laulumaa Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään 10 %:iin (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 7,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.