Autosähkö Laulumaa Oy är ett aktiebolag med hemort i Masku, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 986 t€ och rörelseresultatet 169 t€; soliditet 76,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 156 t€ och inkomstskatterna 32 t€.
Masku: 5 nya företag på 30 dagar
- Kiinteistö Oy Yritystien hallitMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- JHH Talous OyLaskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
- Vihermedia OyValokuvaustoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 986 t€ | 919 t€ | 670 t€ | 570 t€ | 614 t€ |
| Förändring i omsättning | 7,3 % | 37,2 % | 17,5 % | -7,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 149 t€ | 172 t€ | 140 t€ | 116 t€ | 115 t€ |
| Rörelsebidrag % | 15,1 % | 18,7 % | 20,8 % | 20,4 % | 18,7 % |
| Rörelseresultat | 169 t€ | 155 t€ | 117 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Rörelsemarginal | 17,1 % | 16,9 % | 17,4 % | 14,6 % | 15,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 134 t€ | 124 t€ | 93 t€ | 66 t€ | 68 t€ |
| Personalkostnader | -296 t€ | 267 t€ | 205 t€ | 210 t€ | 239 t€ |
| Soliditet | 76,9 % | 77,7 % | 84,7 % | 81,4 % | 73,3 % |
| Kassalikviditet | 3,99 | 4,13 | 4,91 | 3,36 | 3,15 |
| Current ratio | 3,99 | 4,13 | 5,68 | 4,27 | 3,27 |
| Relativ skuldsättning | 17,9 % | 15,3 % | 10,7 % | 13,3 % | 17,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,9 % | 25,2 % | 23,3 % | 19,9 % | 23,6 % |
| Balansomslutning | 762 t€ | 632 t€ | 471 t€ | 408 t€ | 395 t€ |
| Eget kapital | 586 t€ | 491 t€ | 399 t€ | 333 t€ | 289 t€ |
| Kassa och bank | 571 t€ | 427 t€ | 339 t€ | 226 t€ | 324 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 986 t€ | 919 t€ | 670 t€ | 570 t€ | 614 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 8 667 € | 337 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 361 t€ | -325 t€ | -214 t€ | -160 t€ | -154 t€ |
| Personalkostnader | 296 t€ | -267 t€ | -205 t€ | -210 t€ | -239 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -17 t€ | -23 t€ | -33 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 140 t€ | -127 t€ | -113 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 169 t€ | 155 t€ | 117 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 411 € | -40 € | -209 € | -285 € | -70 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 168 t€ | 155 t€ | 116 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Inkomstskatt | 34 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 134 t€ | 124 t€ | 93 t€ | 66 t€ | 68 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 59 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 49 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 56 t€ | 69 t€ | 13 t€ |
| Fordringar | 133 t€ | 154 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 9 182 € |
| Kassa och bank | 571 t€ | 427 t€ | 339 t€ | 226 t€ | 324 t€ |
| Rörliga aktiva | 703 t€ | 582 t€ | 409 t€ | 323 t€ | 346 t€ |
| Aktiva | 762 t€ | 632 t€ | 471 t€ | 408 t€ | 395 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 586 t€ | 491 t€ | 399 t€ | 333 t€ | 289 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 176 t€ | 141 t€ | 72 t€ | 76 t€ | 106 t€ |
| Främmande kapital | 176 t€ | 141 t€ | 72 t€ | 76 t€ | 106 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 986 t€ | 919 t€ | 670 t€ | 570 t€ | 614 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 8 667 € | 337 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 361 t€ | -325 t€ | -214 t€ | -160 t€ | -154 t€ |
| Personalkostnader | 296 t€ | -267 t€ | -205 t€ | -210 t€ | -239 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -17 t€ | -23 t€ | -33 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 140 t€ | -127 t€ | -113 t€ | -118 t€ | -106 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 169 t€ | 155 t€ | 117 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 411 € | -40 € | -209 € | -285 € | -70 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 168 t€ | 155 t€ | 116 t€ | 83 t€ | 92 t€ |
| Inkomstskatt | 34 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -17 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 134 t€ | 124 t€ | 93 t€ | 66 t€ | 68 t€ |
| Bestående aktiva | 59 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 49 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 56 t€ | 69 t€ | 13 t€ |
| Fordringar | 133 t€ | 154 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 9 182 € |
| Kassa och bank | 571 t€ | 427 t€ | 339 t€ | 226 t€ | 324 t€ |
| Rörliga aktiva | 703 t€ | 582 t€ | 409 t€ | 323 t€ | 346 t€ |
| Aktiva | 762 t€ | 632 t€ | 471 t€ | 408 t€ | 395 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 586 t€ | 491 t€ | 399 t€ | 333 t€ | 289 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 176 t€ | 141 t€ | 72 t€ | 76 t€ | 106 t€ |
| Främmande kapital | 176 t€ | 141 t€ | 72 t€ | 76 t€ | 106 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 3 444 € | 169 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 70 t€ | 52 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 29 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 0 € | -37 t€ | 2 259 € | 35 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 449 t€ | 365 t€ | 303 t€ | 264 t€ | 219 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 14 t€ | 4 569 € | 3 772 € | 3 843 € | 3 684 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 35 t€ | 16 t€ | 8 776 € | 27 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 108 t€ | 139 t€ | 0 € | 21 t€ | 5 328 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 293 t€ | -262 t€ | -169 t€ | -155 t€ | -135 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 134 t€ | 124 t€ | 93 t€ | 66 t€ | 68 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 133 t€ | 154 t€ | 14 t€ | 28 t€ | 9 182 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 669 € | -244 € | -250 € | -298 € | -95 € |
| Materiella tillgångar | 59 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 49 t€ |
| Material och förnödenheter | – | 0 € | 19 t€ | 34 t€ | 13 t€ |
| Löner och arvoden | 248 t€ | -232 t€ | -174 t€ | -181 t€ | -211 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 69 t€ | 55 t€ | 34 t€ | 37 t€ | 49 t€ |
| Passiva | 762 t€ | 632 t€ | 471 t€ | 408 t€ | 395 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 258 € | 204 € | 41 € | 13 € | 25 € |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -8 360 € | -7 338 € | -7 261 € | -6 072 € |
| Maskiner och inventarier | 59 t€ | 50 t€ | 62 t€ | 85 t€ | 49 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 20 t€ | -17 t€ | -23 t€ | -33 t€ | -22 t€ |
| Varor under tillverkning | – | 0 € | 37 t€ | 35 t€ | 0 € |
| Köp av tjänster | 68 t€ | -44 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -19 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | -19 t€ | -16 t€ | 22 t€ | 580 € |
| Pensionskostnader | 37 t€ | -26 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -23 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Autosähkö Laulumaa Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 7,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.