Joat Rakennus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 137 t€ ja liikevoitto 1 089 €; omavaraisuusaste 62,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 387 € ja tuloverot 277 €.
Hämeenlinna: 20 uutta yritystä 30 päivässä
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit Oy
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 137 t€ | 156 t€ | 122 t€ | 199 t€ | 161 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -12,7 % | 28,0 % | -38,6 % | 23,8 % | – |
| Käyttökate | -4 029 € | 7 878 € | 13 t€ | 20 t€ | -1 017 € |
| Käyttökate-% | -3,0 % | 5,0 % | 10,4 % | 10,3 % | -0,6 % |
| Liikevoitto | 1 089 € | 1 387 € | 4 021 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Liikevoitto-% | 0,8 % | 0,9 % | 3,3 % | 5,2 % | -5,7 % |
| Tilikauden tulos | 646 € | 1 105 € | 3 103 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Henkilöstökulut | 4 325 € | 19 t€ | 7 113 € | 58 t€ | 40 t€ |
| Omavaraisuusaste | 62,5 % | 27,2 % | 27,0 % | 17,9 % | 0,3 % |
| Quick ratio | 0,96 | 0,87 | 0,64 | 0,57 | 0,36 |
| Current ratio | 0,96 | 0,87 | 0,64 | 0,57 | 0,41 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,6 % | 24,6 % | 29,3 % | 23,4 % | 26,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,3 % | 7,7 % | 23,4 % | 98,6 % | -6424,1 % |
| Taseen loppusumma | 24 t€ | 53 t€ | 49 t€ | 57 t€ | 42 t€ |
| Oma pääoma | 15 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 10 t€ | 143 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 941 € | 20 t€ | 16 t€ | 24 t€ | 2 781 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 137 t€ | 156 t€ | 122 t€ | 199 t€ | 161 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 109 t€ | -102 t€ | -65 t€ | -79 t€ | -84 t€ |
| Henkilöstökulut | -4 325 € | -19 t€ | -7 113 € | -58 t€ | -40 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 118 € | -6 490 € | -8 654 € | -10 t€ | -8 193 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 25 t€ | -28 t€ | -37 t€ | -42 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 089 € | 1 387 € | 4 021 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 20 € | -5 € | -113 € | 0 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 069 € | 1 382 € | 3 908 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Tuloverot | 423 € | -277 € | -804 € | -295 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 646 € | 1 105 € | 3 103 € | 10 t€ | -9 210 € |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 25 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | – | – | 0 € | 2 419 € |
| Saamiset | 1 728 € | 13 t€ | 6 943 € | 2 879 € | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 941 € | 20 t€ | 16 t€ | 24 t€ | 2 781 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 668 € | 33 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 17 t€ |
| Vastaavaa | 24 t€ | 53 t€ | 49 t€ | 57 t€ | 42 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 15 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 10 t€ | 143 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 018 € | 38 t€ | 36 t€ | 47 t€ | 42 t€ |
| Vieras pääoma | 9 018 € | 38 t€ | 36 t€ | 47 t€ | 42 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 137 t€ | 156 t€ | 122 t€ | 199 t€ | 161 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 109 t€ | -102 t€ | -65 t€ | -79 t€ | -84 t€ |
| Henkilöstökulut | -4 325 € | -19 t€ | -7 113 € | -58 t€ | -40 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 118 € | -6 490 € | -8 654 € | -10 t€ | -8 193 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 25 t€ | -28 t€ | -37 t€ | -42 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 089 € | 1 387 € | 4 021 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 20 € | -5 € | -113 € | 0 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 069 € | 1 382 € | 3 908 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Tuloverot | 423 € | -277 € | -804 € | -295 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 646 € | 1 105 € | 3 103 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Pysyvät vastaavat | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 25 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | – | – | 0 € | 2 419 € |
| Saamiset | 1 728 € | 13 t€ | 6 943 € | 2 879 € | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 941 € | 20 t€ | 16 t€ | 24 t€ | 2 781 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 668 € | 33 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 17 t€ |
| Vastaavaa | 24 t€ | 53 t€ | 49 t€ | 57 t€ | 42 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 15 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 10 t€ | 143 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 018 € | 38 t€ | 36 t€ | 47 t€ | 42 t€ |
| Vieras pääoma | 9 018 € | 38 t€ | 36 t€ | 47 t€ | 42 t€ |
| Palvelujen ostot | 65 t€ | -57 t€ | -25 t€ | -50 t€ | -36 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 12 t€ | 11 t€ | 7 650 € | -2 357 € | 6 854 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 859 € | 11 t€ | 8 042 € | 4 672 € | 9 897 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 646 € | 1 105 € | 3 103 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 347 € | 3 947 € | 1 463 € | 2 145 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 118 € | -6 490 € | -8 654 € | -10 t€ | -8 193 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 159 € | 1 551 € | 1 100 € | 839 € | 2 260 € |
| Ostot tilikauden aikana | 44 t€ | -45 t€ | -40 t€ | -26 t€ | -48 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -11 t€ | -11 t€ | -426 € | -45 t€ | -32 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 6 059 € | 5 480 € | 733 € | 12 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 72 € | 0 € | 0 € | -2 419 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 20 € | -5 € | -113 € | 0 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | – | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 1 558 € | -3 299 € | -2 054 € | -3 665 € | -3 036 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 000 € | 26 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 728 € | 13 t€ | 6 943 € | 2 879 € | 12 t€ |
| Eläkekulut | 4 647 € | -4 101 € | -4 633 € | -8 983 € | -5 569 € |
| Koneet ja kalusto | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 25 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | – | – | – | 0 € | 2 419 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 381 € | 3 425 € | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 24 t€ | 53 t€ | 49 t€ | 57 t€ | 42 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Joat Rakennus Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen pienempään puoliskoon (5705 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.