Joat Rakennus Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 137 t€ och rörelseresultatet 1 089 €; soliditet 62,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 387 € och inkomstskatterna 277 €.
Tavastehus: 20 nya företag på 30 dagar
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 137 t€ | 156 t€ | 122 t€ | 199 t€ | 161 t€ |
| Förändring i omsättning | -12,7 % | 28,0 % | -38,6 % | 23,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -4 029 € | 7 878 € | 13 t€ | 20 t€ | -1 017 € |
| Rörelsebidrag % | -3,0 % | 5,0 % | 10,4 % | 10,3 % | -0,6 % |
| Rörelseresultat | 1 089 € | 1 387 € | 4 021 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 0,9 % | 3,3 % | 5,2 % | -5,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 646 € | 1 105 € | 3 103 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Personalkostnader | 4 325 € | 19 t€ | 7 113 € | 58 t€ | 40 t€ |
| Soliditet | 62,5 % | 27,2 % | 27,0 % | 17,9 % | 0,3 % |
| Kassalikviditet | 0,96 | 0,87 | 0,64 | 0,57 | 0,36 |
| Current ratio | 0,96 | 0,87 | 0,64 | 0,57 | 0,41 |
| Relativ skuldsättning | 6,6 % | 24,6 % | 29,3 % | 23,4 % | 26,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,3 % | 7,7 % | 23,4 % | 98,6 % | -6424,1 % |
| Balansomslutning | 24 t€ | 53 t€ | 49 t€ | 57 t€ | 42 t€ |
| Eget kapital | 15 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 10 t€ | 143 € |
| Kassa och bank | 6 941 € | 20 t€ | 16 t€ | 24 t€ | 2 781 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 137 t€ | 156 t€ | 122 t€ | 199 t€ | 161 t€ |
| Material och tjänster | 109 t€ | -102 t€ | -65 t€ | -79 t€ | -84 t€ |
| Personalkostnader | -4 325 € | -19 t€ | -7 113 € | -58 t€ | -40 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 118 € | -6 490 € | -8 654 € | -10 t€ | -8 193 € |
| Övriga rörelsekostnader | 25 t€ | -28 t€ | -37 t€ | -42 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 089 € | 1 387 € | 4 021 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 20 € | -5 € | -113 € | 0 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 069 € | 1 382 € | 3 908 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Inkomstskatt | 423 € | -277 € | -804 € | -295 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 646 € | 1 105 € | 3 103 € | 10 t€ | -9 210 € |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 25 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 2 419 € |
| Fordringar | 1 728 € | 13 t€ | 6 943 € | 2 879 € | 12 t€ |
| Kassa och bank | 6 941 € | 20 t€ | 16 t€ | 24 t€ | 2 781 € |
| Rörliga aktiva | 8 668 € | 33 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 17 t€ |
| Aktiva | 24 t€ | 53 t€ | 49 t€ | 57 t€ | 42 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 15 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 10 t€ | 143 € |
| Korfristigt främmande kapital | 9 018 € | 38 t€ | 36 t€ | 47 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | 9 018 € | 38 t€ | 36 t€ | 47 t€ | 42 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 137 t€ | 156 t€ | 122 t€ | 199 t€ | 161 t€ |
| Material och tjänster | 109 t€ | -102 t€ | -65 t€ | -79 t€ | -84 t€ |
| Personalkostnader | -4 325 € | -19 t€ | -7 113 € | -58 t€ | -40 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 118 € | -6 490 € | -8 654 € | -10 t€ | -8 193 € |
| Övriga rörelsekostnader | 25 t€ | -28 t€ | -37 t€ | -42 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 089 € | 1 387 € | 4 021 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 20 € | -5 € | -113 € | 0 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 069 € | 1 382 € | 3 908 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Inkomstskatt | 423 € | -277 € | -804 € | -295 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 646 € | 1 105 € | 3 103 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Bestående aktiva | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 25 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 2 419 € |
| Fordringar | 1 728 € | 13 t€ | 6 943 € | 2 879 € | 12 t€ |
| Kassa och bank | 6 941 € | 20 t€ | 16 t€ | 24 t€ | 2 781 € |
| Rörliga aktiva | 8 668 € | 33 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 17 t€ |
| Aktiva | 24 t€ | 53 t€ | 49 t€ | 57 t€ | 42 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 15 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 10 t€ | 143 € |
| Korfristigt främmande kapital | 9 018 € | 38 t€ | 36 t€ | 47 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | 9 018 € | 38 t€ | 36 t€ | 47 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 347 € | 3 947 € | 1 463 € | 2 145 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 859 € | 11 t€ | 8 042 € | 4 672 € | 9 897 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 12 t€ | 11 t€ | 7 650 € | -2 357 € | 6 854 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 381 € | 3 425 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 159 € | 1 551 € | 1 100 € | 839 € | 2 260 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 6 059 € | 5 480 € | 733 € | 12 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 44 t€ | -45 t€ | -40 t€ | -26 t€ | -48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 646 € | 1 105 € | 3 103 € | 10 t€ | -9 210 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 728 € | 13 t€ | 6 943 € | 2 879 € | 12 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 20 € | -5 € | -113 € | 0 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 25 t€ |
| Material och förnödenheter | – | – | – | 0 € | 2 419 € |
| Löner och arvoden | -11 t€ | -11 t€ | -426 € | -45 t€ | -32 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 000 € | 26 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
| Passiva | 24 t€ | 53 t€ | 49 t€ | 57 t€ | 42 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 1 558 € | -3 299 € | -2 054 € | -3 665 € | -3 036 € |
| Maskiner och inventarier | 15 t€ | 19 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 25 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 118 € | -6 490 € | -8 654 € | -10 t€ | -8 193 € |
| Köp av tjänster | 65 t€ | -57 t€ | -25 t€ | -50 t€ | -36 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 72 € | 0 € | 0 € | -2 419 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 4 647 € | -4 101 € | -4 633 € | -8 983 € | -5 569 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Joat Rakennus Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.