Maglelin Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kittilä, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2025, liikevaihto oli 484 t€ ja liikevoitto 141 t€; omavaraisuusaste 55,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 91 t€ ja tuloverot 19 t€.
Kittilä: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Bella Aurora Lodge Levi OyMuu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta
- Kittilän malminetsintäpalvelut OyMuuta kaivostoimintaa ja louhintaa palveleva toiminta
- Nordic Digivolt OySähköasennus
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 484 t€ | 324 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 49,3 % | – |
| Käyttökate | 183 t€ | 119 t€ |
| Käyttökate-% | 37,9 % | 36,7 % |
| Liikevoitto | 141 t€ | 86 t€ |
| Liikevoitto-% | 29,1 % | 26,4 % |
| Tilikauden tulos | 106 t€ | 60 t€ |
| Henkilöstökulut | 113 t€ | 58 t€ |
| Omavaraisuusaste | 55,8 % | 37,3 % |
| Quick ratio | 0,92 | 0,88 |
| Current ratio | 0,92 | 0,88 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 39,1 % | 68,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 44,7 % | 45,1 % |
| Taseen loppusumma | 439 t€ | 371 t€ |
| Oma pääoma | 238 t€ | 132 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 113 t€ | 112 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 484 t€ | 324 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 877 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -99 t€ | -66 t€ |
| Henkilöstökulut | -113 t€ | -58 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -42 t€ | -33 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -89 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 141 t€ | 86 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 891 € | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 134 t€ | 75 t€ |
| Tuloverot | -28 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 106 t€ | 60 t€ |
Tase
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 320 t€ | 252 t€ |
| Saamiset | 6 384 € | 7 017 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 113 t€ | 112 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 120 t€ | 119 t€ |
| Vastaavaa | 439 t€ | 371 t€ |
| Oma pääoma | 238 t€ | 132 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 70 t€ | 104 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 131 t€ | 135 t€ |
| Vieras pääoma | 201 t€ | 239 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 484 t€ | 324 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 877 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -99 t€ | -66 t€ |
| Henkilöstökulut | -113 t€ | -58 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -42 t€ | -33 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -89 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 141 t€ | 86 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 891 € | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 134 t€ | 75 t€ |
| Tuloverot | -28 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 106 t€ | 60 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 320 t€ | 252 t€ |
| Saamiset | 6 384 € | 7 017 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 113 t€ | 112 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 120 t€ | 119 t€ |
| Vastaavaa | 439 t€ | 371 t€ |
| Oma pääoma | 238 t€ | 132 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 70 t€ | 104 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 131 t€ | 135 t€ |
| Vieras pääoma | 201 t€ | 239 t€ |
| Palvelujen ostot | -25 t€ | -5 368 € |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 3 145 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 5 304 € | 7 072 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 132 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 60 t€ | 64 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 106 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 698 € | 5 070 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -42 t€ | -33 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 8 815 € | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -74 t€ | -61 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -88 t€ | -43 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 100 € | 1 216 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -6 894 € | -11 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | -4 242 € | -1 594 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 320 t€ | 252 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 12 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 20 t€ | 3 070 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 384 € | 7 017 € |
| Eläkekulut | -21 t€ | -14 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 220 t€ | 170 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 70 t€ | 104 t€ |
| Koneet ja kalusto | 95 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 31 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 586 € | 730 € |
| Vastattavaa | 439 t€ | 371 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Maglelin Oy kuuluu toimialaluokassa muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta ylimpään neljännekseen (374 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 17 t€, 5,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.