Maglelin Oy är ett aktiebolag med hemort i Kittilä, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 var omsättningen 484 t€ och rörelseresultatet 141 t€; soliditet 55,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 91 t€ och inkomstskatterna 19 t€.
Kittilä: 5 nya företag på 30 dagar
- Bella Aurora Lodge Levi OyMuu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta
- Kittilän malminetsintäpalvelut OyMuuta kaivostoimintaa ja louhintaa palveleva toiminta
- Nordic Digivolt OySähköasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 484 t€ | 324 t€ |
| Förändring i omsättning | 49,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 183 t€ | 119 t€ |
| Rörelsebidrag % | 37,9 % | 36,7 % |
| Rörelseresultat | 141 t€ | 86 t€ |
| Rörelsemarginal | 29,1 % | 26,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 106 t€ | 60 t€ |
| Personalkostnader | 113 t€ | 58 t€ |
| Soliditet | 55,8 % | 37,3 % |
| Kassalikviditet | 0,92 | 0,88 |
| Current ratio | 0,92 | 0,88 |
| Relativ skuldsättning | 39,1 % | 68,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 44,7 % | 45,1 % |
| Balansomslutning | 439 t€ | 371 t€ |
| Eget kapital | 238 t€ | 132 t€ |
| Kassa och bank | 113 t€ | 112 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 484 t€ | 324 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 877 € | 0 € |
| Material och tjänster | -99 t€ | -66 t€ |
| Personalkostnader | -113 t€ | -58 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -42 t€ | -33 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -89 t€ | -81 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 141 t€ | 86 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 891 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 134 t€ | 75 t€ |
| Inkomstskatt | -28 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 106 t€ | 60 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 320 t€ | 252 t€ |
| Fordringar | 6 384 € | 7 017 € |
| Kassa och bank | 113 t€ | 112 t€ |
| Rörliga aktiva | 120 t€ | 119 t€ |
| Aktiva | 439 t€ | 371 t€ |
| Eget kapital | 238 t€ | 132 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 70 t€ | 104 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 131 t€ | 135 t€ |
| Främmande kapital | 201 t€ | 239 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 484 t€ | 324 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 877 € | 0 € |
| Material och tjänster | -99 t€ | -66 t€ |
| Personalkostnader | -113 t€ | -58 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -42 t€ | -33 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -89 t€ | -81 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 141 t€ | 86 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 891 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 134 t€ | 75 t€ |
| Inkomstskatt | -28 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 106 t€ | 60 t€ |
| Bestående aktiva | 320 t€ | 252 t€ |
| Fordringar | 6 384 € | 7 017 € |
| Kassa och bank | 113 t€ | 112 t€ |
| Rörliga aktiva | 120 t€ | 119 t€ |
| Aktiva | 439 t€ | 371 t€ |
| Eget kapital | 238 t€ | 132 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 70 t€ | 104 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 131 t€ | 135 t€ |
| Främmande kapital | 201 t€ | 239 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 815 € | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 586 € | 730 € |
| Avskrivningar enligt plan | -42 t€ | -33 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 31 t€ | 39 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 5 304 € | 7 072 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 12 t€ | 17 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 132 t€ | 72 t€ |
| Passiva | 439 t€ | 371 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 1 € |
| Kortfristiga fordringar | 6 384 € | 7 017 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 20 t€ | 3 070 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -74 t€ | -61 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 100 € | 1 216 € |
| Pensionskostnader | -21 t€ | -14 t€ |
| Köp av tjänster | -25 t€ | -5 368 € |
| Maskiner och inventarier | 95 t€ | 72 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 3 145 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 70 t€ | 104 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 60 t€ | 64 t€ |
| Materiella tillgångar | 320 t€ | 252 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -4 242 € | -1 594 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 220 t€ | 170 t€ |
| Löner och arvoden | -88 t€ | -43 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 698 € | 5 070 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 106 t€ | 60 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -6 894 € | -11 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maglelin Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen turist- och bokningsverksamhet (374 företag med beskattningsbar inkomst; median 17 t€, 5,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.