MK Elementti Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nurmijärvi, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,5 M€ ja liikevoitto 116 t€; omavaraisuusaste 49,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 101 t€ ja tuloverot 21 t€.
Nurmijärvi: 16 uutta yritystä 30 päivässä
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,5 % | -33,0 % | -12,8 % | – |
| Käyttökate | 87 t€ | 80 t€ | 220 t€ | 252 t€ |
| Käyttökate-% | 5,7 % | 5,5 % | 10,1 % | 10,1 % |
| Liikevoitto | 116 t€ | 104 t€ | 194 t€ | 201 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,6 % | 7,2 % | 8,9 % | 8,1 % |
| Tilikauden tulos | 4 583 € | 82 t€ | 185 t€ | 147 t€ |
| Henkilöstökulut | -977 t€ | -865 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Omavaraisuusaste | 49,4 % | 53,2 % | 65,0 % | 53,4 % |
| Quick ratio | 1,35 | 1,65 | 1,83 | 1,26 |
| Current ratio | 1,35 | 1,65 | 1,83 | 1,26 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 38,4 % | 39,2 % | 14,0 % | 15,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,8 % | 12,7 % | 32,7 % | 33,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 871 t€ | 818 t€ |
| Oma pääoma | 570 t€ | 648 t€ | 565 t€ | 437 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 235 € | 3 355 € | 127 t€ | 146 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 465 € | 0 € | 13 t€ | 50 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 267 t€ | 328 t€ | -515 t€ | -780 t€ |
| Henkilöstökulut | 977 t€ | 865 t€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | 25 t€ | -26 t€ | -51 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 140 t€ | 133 t€ | -173 t€ | -150 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 116 t€ | 104 t€ | 194 t€ | 201 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 005 € | 3 597 € | 29 t€ | -24 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 120 t€ | 101 t€ | 223 t€ | 177 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 18 t€ | -39 t€ | -30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 583 € | 82 t€ | 185 t€ | 147 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 449 t€ | 441 t€ | 313 t€ | 361 t€ |
| Saamiset | 658 t€ | 728 t€ | 393 t€ | 275 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 235 € | 3 355 € | 127 t€ | 146 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 705 t€ | 778 t€ | 558 t€ | 457 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 871 t€ | 818 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 570 t€ | 648 t€ | 565 t€ | 437 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 63 t€ | 100 t€ | 0 € | 18 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 521 t€ | 471 t€ | 305 t€ | 363 t€ |
| Vieras pääoma | 584 t€ | 571 t€ | 305 t€ | 382 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (59)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 465 € | 0 € | 13 t€ | 50 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 267 t€ | 328 t€ | -515 t€ | -780 t€ |
| Henkilöstökulut | 977 t€ | 865 t€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | 25 t€ | -26 t€ | -51 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 140 t€ | 133 t€ | -173 t€ | -150 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 116 t€ | 104 t€ | 194 t€ | 201 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 005 € | 3 597 € | 29 t€ | -24 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 120 t€ | 101 t€ | 223 t€ | 177 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 18 t€ | -39 t€ | -30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 583 € | 82 t€ | 185 t€ | 147 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 449 t€ | 441 t€ | 313 t€ | 361 t€ |
| Saamiset | 658 t€ | 728 t€ | 393 t€ | 275 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 235 € | 3 355 € | 127 t€ | 146 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 705 t€ | 778 t€ | 558 t€ | 457 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 871 t€ | 818 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 570 t€ | 648 t€ | 565 t€ | 437 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 63 t€ | 100 t€ | 0 € | 18 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 521 t€ | 471 t€ | 305 t€ | 363 t€ |
| Vieras pääoma | 584 t€ | 571 t€ | 305 t€ | 382 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 500 € |
| Palvelujen ostot | 266 t€ | 328 t€ | -514 t€ | -780 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 563 t€ | 563 t€ | 378 t€ | 287 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 242 t€ | 126 t€ | 50 t€ | 73 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 583 € | 82 t€ | 185 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 200 € | 2 200 € | 2 400 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 28 t€ | 25 t€ | -26 t€ | -51 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 60 t€ | 92 t€ | 88 t€ | 66 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 47 t€ | 47 t€ | 38 t€ | 36 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 741 € | 3 € | -803 € | 0 € |
| Konserniavustukset | 115 t€ | 0 € | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 789 t€ | 702 t€ | -1,0 M€ | -1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 168 t€ | 189 t€ | 66 t€ | 247 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 32 t€ | 8 060 € | -1 965 € | -47 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 13 t€ | 521 € | -590 € | 1 881 € |
| Muut henkilösivukulut | 46 t€ | 32 t€ | -41 t€ | -35 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 475 t€ | 525 t€ | 314 t€ | 0 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 13 t€ | 33 t€ | 53 t€ | 72 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 25 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 47 t€ |
| Muut arvopaperit | 47 t€ | 47 t€ | 38 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 134 t€ | 172 t€ | 167 t€ | 202 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot saman konsernin yrityksiltä | – | – | 29 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 183 t€ | 203 t€ | 79 t€ | 275 t€ |
| Eläkekulut | 142 t€ | 131 t€ | -203 t€ | -214 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 13 t€ | 0 € | 0 € | 18 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 50 t€ | 100 t€ | – | – |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -19 € | -3 942 € | 2 804 € | -8 125 € |
| Koneet ja kalusto | 25 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 47 t€ |
| Liikearvo | 13 t€ | 33 t€ | 53 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 5 224 € | 8 724 € | 8 700 € | 26 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 117 t€ | 117 t€ | 117 t€ | 117 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 475 t€ | 525 t€ | 314 t€ | 500 € |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 293 t€ | 278 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 85 t€ | 81 t€ | 0 € | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 648 € | 2 523 € | 2 280 € | 1 711 € |
| Sijoitukset | 410 t€ | 395 t€ | 243 t€ | 243 t€ |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 22 t€ | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 871 t€ | 818 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna MK Elementti Oy kuuluu toimialaluokassa betonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin suurempaan puoliskoon (55 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 101 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.