MK Elementti Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,5 M€ och rörelseresultatet 116 t€; soliditet 49,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 101 t€ och inkomstskatterna 21 t€.
Nurmijärvi: 16 nya företag på 30 dagar
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 4,5 % | -33,0 % | -12,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 87 t€ | 80 t€ | 220 t€ | 252 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,7 % | 5,5 % | 10,1 % | 10,1 % |
| Rörelseresultat | 116 t€ | 104 t€ | 194 t€ | 201 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,6 % | 7,2 % | 8,9 % | 8,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 583 € | 82 t€ | 185 t€ | 147 t€ |
| Personalkostnader | -977 t€ | -865 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Soliditet | 49,4 % | 53,2 % | 65,0 % | 53,4 % |
| Kassalikviditet | 1,35 | 1,65 | 1,83 | 1,26 |
| Current ratio | 1,35 | 1,65 | 1,83 | 1,26 |
| Relativ skuldsättning | 38,4 % | 39,2 % | 14,0 % | 15,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | 12,7 % | 32,7 % | 33,8 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 871 t€ | 818 t€ |
| Eget kapital | 570 t€ | 648 t€ | 565 t€ | 437 t€ |
| Kassa och bank | 235 € | 3 355 € | 127 t€ | 146 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 465 € | 0 € | 13 t€ | 50 t€ |
| Material och tjänster | 267 t€ | 328 t€ | -515 t€ | -780 t€ |
| Personalkostnader | 977 t€ | 865 t€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | 25 t€ | -26 t€ | -51 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 140 t€ | 133 t€ | -173 t€ | -150 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 116 t€ | 104 t€ | 194 t€ | 201 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 005 € | 3 597 € | 29 t€ | -24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 120 t€ | 101 t€ | 223 t€ | 177 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 18 t€ | -39 t€ | -30 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 583 € | 82 t€ | 185 t€ | 147 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 449 t€ | 441 t€ | 313 t€ | 361 t€ |
| Fordringar | 658 t€ | 728 t€ | 393 t€ | 275 t€ |
| Kassa och bank | 235 € | 3 355 € | 127 t€ | 146 t€ |
| Rörliga aktiva | 705 t€ | 778 t€ | 558 t€ | 457 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 871 t€ | 818 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 570 t€ | 648 t€ | 565 t€ | 437 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 63 t€ | 100 t€ | 0 € | 18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 521 t€ | 471 t€ | 305 t€ | 363 t€ |
| Främmande kapital | 584 t€ | 571 t€ | 305 t€ | 382 t€ |
Alla poster i bokslutet (59)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 465 € | 0 € | 13 t€ | 50 t€ |
| Material och tjänster | 267 t€ | 328 t€ | -515 t€ | -780 t€ |
| Personalkostnader | 977 t€ | 865 t€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | 25 t€ | -26 t€ | -51 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 140 t€ | 133 t€ | -173 t€ | -150 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 116 t€ | 104 t€ | 194 t€ | 201 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 005 € | 3 597 € | 29 t€ | -24 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 120 t€ | 101 t€ | 223 t€ | 177 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 18 t€ | -39 t€ | -30 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 583 € | 82 t€ | 185 t€ | 147 t€ |
| Bestående aktiva | 449 t€ | 441 t€ | 313 t€ | 361 t€ |
| Fordringar | 658 t€ | 728 t€ | 393 t€ | 275 t€ |
| Kassa och bank | 235 € | 3 355 € | 127 t€ | 146 t€ |
| Rörliga aktiva | 705 t€ | 778 t€ | 558 t€ | 457 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 871 t€ | 818 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 570 t€ | 648 t€ | 565 t€ | 437 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 63 t€ | 100 t€ | 0 € | 18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 521 t€ | 471 t€ | 305 t€ | 363 t€ |
| Främmande kapital | 584 t€ | 571 t€ | 305 t€ | 382 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 60 t€ | 92 t€ | 88 t€ | 66 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -19 € | -3 942 € | 2 804 € | -8 125 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 648 € | 2 523 € | 2 280 € | 1 711 € |
| Avskrivningar enligt plan | 28 t€ | 25 t€ | -26 t€ | -51 t€ |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 22 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 85 t€ | 81 t€ | 0 € | 23 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 293 t€ | 278 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Långfristiga fordringar | 475 t€ | 525 t€ | 314 t€ | 500 € |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 475 t€ | 525 t€ | 314 t€ | 0 € |
| Placeringar | 410 t€ | 395 t€ | 243 t€ | 243 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 871 t€ | 818 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 563 t€ | 563 t€ | 378 t€ | 287 t€ |
| Immateriella tillgångar | 13 t€ | 33 t€ | 53 t€ | 72 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | 521 € | -590 € | 1 881 € |
| Kortfristiga fordringar | 183 t€ | 203 t€ | 79 t€ | 275 t€ |
| Övriga värdepapper | 47 t€ | 47 t€ | 38 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 134 t€ | 172 t€ | 167 t€ | 202 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 5 224 € | 8 724 € | 8 700 € | 26 t€ |
| Koncernbidrag | 115 t€ | 0 € | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 741 € | 3 € | -803 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 168 t€ | 189 t€ | 66 t€ | 247 t€ |
| Pensionskostnader | 142 t€ | 131 t€ | -203 t€ | -214 t€ |
| Köp av tjänster | 266 t€ | 328 t€ | -514 t€ | -780 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 500 € |
| Långfristiga övriga skulder | 50 t€ | 100 t€ | – | – |
| Maskiner och inventarier | 25 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 47 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 0 € | 0 € | 18 t€ |
| Finansiella värdepapper | 47 t€ | 47 t€ | 38 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 242 t€ | 126 t€ | 50 t€ | 73 t€ |
| Materiella tillgångar | 25 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 47 t€ |
| Goodwill | 13 t€ | 33 t€ | 53 t€ | 72 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 46 t€ | 32 t€ | -41 t€ | -35 t€ |
| Löner och arvoden | 789 t€ | 702 t€ | -1,0 M€ | -1,1 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 200 € | 2 200 € | 2 400 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 117 t€ | 117 t€ | 117 t€ | 117 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4 583 € | 82 t€ | 185 t€ | 147 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 32 t€ | 8 060 € | -1 965 € | -47 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | – | – | 29 t€ | 29 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör MK Elementti Oy till den övre halvan inom näringsgrenen tillverkning av betongvaror för byggändamål (55 företag med beskattningsbar inkomst; median 101 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.