Renegade Fitness Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 312 t€ ja liikevoitto 34 t€; omavaraisuusaste 80,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 11 t€ ja tuloverot 2 144 €.
Tampere: 62 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 312 t€ | 278 t€ | 265 t€ | 273 t€ | 261 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 12,5 % | 4,8 % | -2,8 % | 4,3 % | – |
| Käyttökate | 38 t€ | 14 t€ | 6 883 € | 28 t€ | 4 369 € |
| Käyttökate-% | 12,1 % | 4,9 % | 2,6 % | 10,1 % | 1,7 % |
| Liikevoitto | 34 t€ | 11 t€ | 2 938 € | 22 t€ | -2 644 € |
| Liikevoitto-% | 10,8 % | 3,9 % | 1,1 % | 8,2 % | -1,0 % |
| Tilikauden tulos | 27 t€ | 8 515 € | 1 972 € | 17 t€ | -3 544 € |
| Henkilöstökulut | 855 € | 1 214 € | 1 457 € | 772 € | 742 € |
| Omavaraisuusaste | 80,3 % | 83,5 % | 84,7 % | 84,1 % | 63,9 % |
| Quick ratio | 4,46 | 5,31 | 5,35 | 4,83 | 1,92 |
| Current ratio | 4,46 | 5,31 | 5,35 | 4,83 | 1,92 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,4 % | 4,2 % | 3,8 % | 4,0 % | 9,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 32,9 % | 14,4 % | 3,6 % | 30,2 % | -8,1 % |
| Taseen loppusumma | 101 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Oma pääoma | 81 t€ | 59 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 44 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 62 t€ | 38 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 15 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 312 t€ | 278 t€ | 265 t€ | 273 t€ | 261 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 850 € | 920 € | 0 € | 0 € | 1 710 € |
| Materiaalit ja palvelut | -163 t€ | -151 t€ | -145 t€ | -140 t€ | -150 t€ |
| Henkilöstökulut | -855 € | -1 214 € | -1 457 € | -772 € | -742 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -4 070 € | -2 959 € | -3 945 € | -5 260 € | -7 013 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -112 t€ | -113 t€ | -111 t€ | -105 t€ | -108 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 34 t€ | 11 t€ | 2 938 € | 22 t€ | -2 644 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | -43 € | 1 € | -544 € | -900 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 34 t€ | 11 t€ | 2 940 € | 22 t€ | -3 544 € |
| Tuloverot | -7 169 € | -2 144 € | -968 € | -4 331 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 8 515 € | 1 972 € | 17 t€ | -3 544 € |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 8 876 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Saamiset | 27 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 32 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 62 t€ | 38 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 89 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 48 t€ |
| Vastaavaa | 101 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € |
| Oma pääoma | 81 t€ | 59 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 12 t€ | 9 940 € | 11 t€ | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 20 t€ | 12 t€ | 9 940 € | 11 t€ | 25 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 312 t€ | 278 t€ | 265 t€ | 273 t€ | 261 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 850 € | 920 € | 0 € | 0 € | 1 710 € |
| Materiaalit ja palvelut | -163 t€ | -151 t€ | -145 t€ | -140 t€ | -150 t€ |
| Henkilöstökulut | -855 € | -1 214 € | -1 457 € | -772 € | -742 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -4 070 € | -2 959 € | -3 945 € | -5 260 € | -7 013 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -112 t€ | -113 t€ | -111 t€ | -105 t€ | -108 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 34 t€ | 11 t€ | 2 938 € | 22 t€ | -2 644 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | -43 € | 1 € | -544 € | -900 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 34 t€ | 11 t€ | 2 940 € | 22 t€ | -3 544 € |
| Tuloverot | -7 169 € | -2 144 € | -968 € | -4 331 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 8 515 € | 1 972 € | 17 t€ | -3 544 € |
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 8 876 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Saamiset | 27 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 32 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 62 t€ | 38 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 89 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 48 t€ |
| Vastaavaa | 101 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € |
| Oma pääoma | 81 t€ | 59 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 12 t€ | 9 940 € | 11 t€ | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 20 t€ | 12 t€ | 9 940 € | 11 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 7 113 € | 6 782 € | 4 942 € | 4 333 € | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 41 € | 696 € | 278 € | 252 € | 423 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 52 t€ | 48 t€ | 51 t€ | 38 t€ | 45 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 2 541 € | 0 € | 3 624 € | 5 754 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 14 t€ | 11 t€ | 8 694 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 20 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 9 128 € | 16 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -10 t€ | -7 912 € | -10 t€ | -10 t€ | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 27 t€ | 8 515 € | 1 972 € | 17 t€ | -3 544 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 27 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 32 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -43 € | 1 € | -544 € | -900 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 12 t€ | 8 876 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 6 141 € | 0 € | 968 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 101 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 13 € | 0 € | – | – | – |
| Muut henkilösivukulut | -855 € | -1 214 € | -1 457 € | -772 € | -742 € |
| Koneet ja kalusto | 12 t€ | 8 876 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -4 070 € | -2 959 € | -3 945 € | -5 260 € | -7 013 € |
| Palvelujen ostot | -152 t€ | -143 t€ | -135 t€ | -129 t€ | -134 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 10 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Renegade Fitness Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta suurempaan puoliskoon (495 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.