Renegade Fitness Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 312 t€ och rörelseresultatet 34 t€; soliditet 80,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 11 t€ och inkomstskatterna 2 144 €.
Tammerfors: 62 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 312 t€ | 278 t€ | 265 t€ | 273 t€ | 261 t€ |
| Förändring i omsättning | 12,5 % | 4,8 % | -2,8 % | 4,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 38 t€ | 14 t€ | 6 883 € | 28 t€ | 4 369 € |
| Rörelsebidrag % | 12,1 % | 4,9 % | 2,6 % | 10,1 % | 1,7 % |
| Rörelseresultat | 34 t€ | 11 t€ | 2 938 € | 22 t€ | -2 644 € |
| Rörelsemarginal | 10,8 % | 3,9 % | 1,1 % | 8,2 % | -1,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 27 t€ | 8 515 € | 1 972 € | 17 t€ | -3 544 € |
| Personalkostnader | 855 € | 1 214 € | 1 457 € | 772 € | 742 € |
| Soliditet | 80,3 % | 83,5 % | 84,7 % | 84,1 % | 63,9 % |
| Kassalikviditet | 4,46 | 5,31 | 5,35 | 4,83 | 1,92 |
| Current ratio | 4,46 | 5,31 | 5,35 | 4,83 | 1,92 |
| Relativ skuldsättning | 6,4 % | 4,2 % | 3,8 % | 4,0 % | 9,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,9 % | 14,4 % | 3,6 % | 30,2 % | -8,1 % |
| Balansomslutning | 101 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Eget kapital | 81 t€ | 59 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 44 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 38 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 15 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 312 t€ | 278 t€ | 265 t€ | 273 t€ | 261 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 850 € | 920 € | 0 € | 0 € | 1 710 € |
| Material och tjänster | -163 t€ | -151 t€ | -145 t€ | -140 t€ | -150 t€ |
| Personalkostnader | -855 € | -1 214 € | -1 457 € | -772 € | -742 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -4 070 € | -2 959 € | -3 945 € | -5 260 € | -7 013 € |
| Övriga rörelsekostnader | -112 t€ | -113 t€ | -111 t€ | -105 t€ | -108 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 34 t€ | 11 t€ | 2 938 € | 22 t€ | -2 644 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | -43 € | 1 € | -544 € | -900 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 11 t€ | 2 940 € | 22 t€ | -3 544 € |
| Inkomstskatt | -7 169 € | -2 144 € | -968 € | -4 331 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 27 t€ | 8 515 € | 1 972 € | 17 t€ | -3 544 € |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 12 t€ | 8 876 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Fordringar | 27 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 32 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 38 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 89 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 48 t€ |
| Aktiva | 101 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € |
| Eget kapital | 81 t€ | 59 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 44 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 20 t€ | 12 t€ | 9 940 € | 11 t€ | 25 t€ |
| Främmande kapital | 20 t€ | 12 t€ | 9 940 € | 11 t€ | 25 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 312 t€ | 278 t€ | 265 t€ | 273 t€ | 261 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 850 € | 920 € | 0 € | 0 € | 1 710 € |
| Material och tjänster | -163 t€ | -151 t€ | -145 t€ | -140 t€ | -150 t€ |
| Personalkostnader | -855 € | -1 214 € | -1 457 € | -772 € | -742 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -4 070 € | -2 959 € | -3 945 € | -5 260 € | -7 013 € |
| Övriga rörelsekostnader | -112 t€ | -113 t€ | -111 t€ | -105 t€ | -108 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 34 t€ | 11 t€ | 2 938 € | 22 t€ | -2 644 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | -43 € | 1 € | -544 € | -900 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 11 t€ | 2 940 € | 22 t€ | -3 544 € |
| Inkomstskatt | -7 169 € | -2 144 € | -968 € | -4 331 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 27 t€ | 8 515 € | 1 972 € | 17 t€ | -3 544 € |
| Bestående aktiva | 12 t€ | 8 876 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Fordringar | 27 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 32 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 38 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 89 t€ | 62 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 48 t€ |
| Aktiva | 101 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € | 2 502 € |
| Eget kapital | 81 t€ | 59 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 44 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 20 t€ | 12 t€ | 9 940 € | 11 t€ | 25 t€ |
| Främmande kapital | 20 t€ | 12 t€ | 9 940 € | 11 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 7 113 € | 6 782 € | 4 942 € | 4 333 € | 10 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 41 € | 696 € | 278 € | 252 € | 423 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 52 t€ | 48 t€ | 51 t€ | 38 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 2 541 € | 0 € | 3 624 € | 5 754 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 14 t€ | 11 t€ | 8 694 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 20 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 9 128 € | 16 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -10 t€ | -7 912 € | -10 t€ | -10 t€ | -16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 27 t€ | 8 515 € | 1 972 € | 17 t€ | -3 544 € |
| Kortfristiga fordringar | 27 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 32 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -43 € | 1 € | -544 € | -900 € |
| Materiella tillgångar | 12 t€ | 8 876 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 141 € | 0 € | 968 € | 0 € | – |
| Passiva | 101 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 13 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga lönebikostnader | -855 € | -1 214 € | -1 457 € | -772 € | -742 € |
| Maskiner och inventarier | 12 t€ | 8 876 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -4 070 € | -2 959 € | -3 945 € | -5 260 € | -7 013 € |
| Köp av tjänster | -152 t€ | -143 t€ | -135 t€ | -129 t€ | -134 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 10 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Renegade Fitness Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig sportverksamhet som inte klassificerats på annat håll (495 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.