Taksipalvelu Tarvainen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2015. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 161 t€ ja liikevoitto 16 t€; omavaraisuusaste 27,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 481 € ja tuloverot 96 €.
Jyväskylä: 31 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 79 t€ | 120 t€ | 119 t€ | 98 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 103,4 % | -34,3 % | 1,1 % | 21,5 % | – |
| Käyttökate | -4 022 € | 5 080 € | 8 502 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Käyttökate-% | -2,5 % | 6,4 % | 7,1 % | 8,8 % | 11,1 % |
| Liikevoitto | 16 t€ | 1 177 € | 4 769 € | 5 839 € | 7 664 € |
| Liikevoitto-% | 9,9 % | 1,5 % | 4,0 % | 4,9 % | 7,8 % |
| Tilikauden tulos | 11 t€ | 310 € | 3 477 € | 4 446 € | 7 356 € |
| Henkilöstökulut | -69 t€ | 41 t€ | 73 t€ | 69 t€ | 55 t€ |
| Omavaraisuusaste | 27,1 % | 24,4 % | 48,5 % | 41,9 % | 40,7 % |
| Quick ratio | 1,02 | 0,77 | 0,97 | 0,84 | 1,11 |
| Current ratio | 1,02 | 0,77 | 1,01 | 0,89 | 1,17 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 42,7 % | 57,5 % | 13,8 % | 15,4 % | 19,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 42,6 % | 2,1 % | 22,3 % | 33,7 % | 54,8 % |
| Taseen loppusumma | 94 t€ | 60 t€ | 32 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Oma pääoma | 26 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 12 t€ | 4 522 € | 6 663 € | 4 772 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 79 t€ | 120 t€ | 119 t€ | 98 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 483 € | 360 € | 0 € | 2 720 € | 5 915 € |
| Materiaalit ja palvelut | 31 t€ | -18 t€ | -23 t€ | -28 t€ | -20 t€ |
| Henkilöstökulut | 69 t€ | -41 t€ | -73 t€ | -69 t€ | -55 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 20 t€ | -3 903 € | -3 733 € | -4 678 € | -3 249 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 16 t€ | 1 177 € | 4 769 € | 5 839 € | 7 664 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 372 € | -770 € | -388 € | -649 € | -309 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 14 t€ | 406 € | 4 380 € | 5 190 € | 7 356 € |
| Tuloverot | 2 726 € | -96 € | -904 € | -743 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 310 € | 3 477 € | 4 446 € | 7 356 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 61 t€ | 43 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 638 € | 645 € | 1 061 € |
| Saamiset | 13 t€ | 5 834 € | 12 t€ | 4 991 € | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 12 t€ | 4 522 € | 6 663 € | 4 772 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 34 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 12 t€ | 20 t€ |
| Vastaavaa | 94 t€ | 60 t€ | 32 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 23 t€ | 0 € | 4 481 € | 2 816 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 69 t€ | 46 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 161 t€ | 79 t€ | 120 t€ | 119 t€ | 98 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 483 € | 360 € | 0 € | 2 720 € | 5 915 € |
| Materiaalit ja palvelut | 31 t€ | -18 t€ | -23 t€ | -28 t€ | -20 t€ |
| Henkilöstökulut | 69 t€ | -41 t€ | -73 t€ | -69 t€ | -55 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 20 t€ | -3 903 € | -3 733 € | -4 678 € | -3 249 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 27 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 16 t€ | 1 177 € | 4 769 € | 5 839 € | 7 664 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 372 € | -770 € | -388 € | -649 € | -309 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 14 t€ | 406 € | 4 380 € | 5 190 € | 7 356 € |
| Tuloverot | 2 726 € | -96 € | -904 € | -743 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 310 € | 3 477 € | 4 446 € | 7 356 € |
| Pysyvät vastaavat | 61 t€ | 43 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 638 € | 645 € | 1 061 € |
| Saamiset | 13 t€ | 5 834 € | 12 t€ | 4 991 € | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 12 t€ | 4 522 € | 6 663 € | 4 772 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 34 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 12 t€ | 20 t€ |
| Vastaavaa | 94 t€ | 60 t€ | 32 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 23 t€ | 0 € | 4 481 € | 2 816 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 69 t€ | 46 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | – | – | – | 0 € | 3 600 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 11 t€ | 310 € | 3 477 € | 4 446 € | 7 356 € |
| Koneet ja kalusto | 60 t€ | 42 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 668 € | 668 € | 668 € | 668 € | 668 € |
| Eläkekulut | 11 t€ | -4 040 € | -6 105 € | -5 286 € | -5 703 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 000 € | 0 € | 202 € | 0 € | 6 246 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 667 € | 5 807 € | 3 795 € | 3 076 € | 2 412 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 361 € | 1 159 € | 722 € | 1 139 € | 2 000 € |
| Vastattavaa | 94 t€ | 60 t€ | 32 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | – | 0 € | 638 € | 645 € | 1 061 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 791 € | 1 432 € | 2 796 € | 637 € | 945 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 759 € | 3 346 € | 9 736 € | 3 702 € | 5 481 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 415 € | -795 € | -392 € | -649 € | -309 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 13 t€ | 6 903 € | 4 203 € | 5 636 € | 8 450 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 005 € | 8 510 € | 5 812 € | 4 463 € | 4 922 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 5 834 € | 12 t€ | 4 991 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 532 € | 1 329 € | 947 € | 150 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 12 t€ | 12 t€ | 9 635 € | 6 244 € | -38 € |
| Sijoitukset | 668 € | 668 € | 668 € | 668 € | 668 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | -280 € | -8 € | -416 € | 311 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 20 t€ | -3 903 € | -3 733 € | -4 678 € | -3 249 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 60 t€ | 42 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Palvelujen ostot | 11 t€ | -3 759 € | -4 168 € | -13 t€ | -9 249 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 36 t€ | 23 t€ | 0 € | 4 481 € | 2 816 € |
| Ostot tilikauden aikana | 20 t€ | -14 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 43 € | 25 € | 4 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 012 € | -1 897 € | -2 801 € | -1 721 € | -1 633 € |
| Palkat ja palkkiot | 56 t€ | -35 t€ | -65 t€ | -62 t€ | -47 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Taksipalvelu Tarvainen Oy kuuluu toimialaluokassa kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus pienempään puoliskoon (1240 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.