Taksipalvelu Tarvainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 2015. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 161 t€ och rörelseresultatet 16 t€; soliditet 27,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 481 € och inkomstskatterna 96 €.
Jyväskylä: 31 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 161 t€ | 79 t€ | 120 t€ | 119 t€ | 98 t€ |
| Förändring i omsättning | 103,4 % | -34,3 % | 1,1 % | 21,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -4 022 € | 5 080 € | 8 502 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,5 % | 6,4 % | 7,1 % | 8,8 % | 11,1 % |
| Rörelseresultat | 16 t€ | 1 177 € | 4 769 € | 5 839 € | 7 664 € |
| Rörelsemarginal | 9,9 % | 1,5 % | 4,0 % | 4,9 % | 7,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 11 t€ | 310 € | 3 477 € | 4 446 € | 7 356 € |
| Personalkostnader | -69 t€ | 41 t€ | 73 t€ | 69 t€ | 55 t€ |
| Soliditet | 27,1 % | 24,4 % | 48,5 % | 41,9 % | 40,7 % |
| Kassalikviditet | 1,02 | 0,77 | 0,97 | 0,84 | 1,11 |
| Current ratio | 1,02 | 0,77 | 1,01 | 0,89 | 1,17 |
| Relativ skuldsättning | 42,7 % | 57,5 % | 13,8 % | 15,4 % | 19,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,6 % | 2,1 % | 22,3 % | 33,7 % | 54,8 % |
| Balansomslutning | 94 t€ | 60 t€ | 32 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Eget kapital | 26 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 12 t€ | 4 522 € | 6 663 € | 4 772 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 161 t€ | 79 t€ | 120 t€ | 119 t€ | 98 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 483 € | 360 € | 0 € | 2 720 € | 5 915 € |
| Material och tjänster | 31 t€ | -18 t€ | -23 t€ | -28 t€ | -20 t€ |
| Personalkostnader | 69 t€ | -41 t€ | -73 t€ | -69 t€ | -55 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -3 903 € | -3 733 € | -4 678 € | -3 249 € |
| Övriga rörelsekostnader | 27 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 16 t€ | 1 177 € | 4 769 € | 5 839 € | 7 664 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 372 € | -770 € | -388 € | -649 € | -309 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 14 t€ | 406 € | 4 380 € | 5 190 € | 7 356 € |
| Inkomstskatt | 2 726 € | -96 € | -904 € | -743 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | 310 € | 3 477 € | 4 446 € | 7 356 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 61 t€ | 43 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 638 € | 645 € | 1 061 € |
| Fordringar | 13 t€ | 5 834 € | 12 t€ | 4 991 € | 14 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 12 t€ | 4 522 € | 6 663 € | 4 772 € |
| Rörliga aktiva | 34 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 12 t€ | 20 t€ |
| Aktiva | 94 t€ | 60 t€ | 32 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 26 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 36 t€ | 23 t€ | 0 € | 4 481 € | 2 816 € |
| Korfristigt främmande kapital | 33 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Främmande kapital | 69 t€ | 46 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 161 t€ | 79 t€ | 120 t€ | 119 t€ | 98 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 483 € | 360 € | 0 € | 2 720 € | 5 915 € |
| Material och tjänster | 31 t€ | -18 t€ | -23 t€ | -28 t€ | -20 t€ |
| Personalkostnader | 69 t€ | -41 t€ | -73 t€ | -69 t€ | -55 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -3 903 € | -3 733 € | -4 678 € | -3 249 € |
| Övriga rörelsekostnader | 27 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 16 t€ | 1 177 € | 4 769 € | 5 839 € | 7 664 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 372 € | -770 € | -388 € | -649 € | -309 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 14 t€ | 406 € | 4 380 € | 5 190 € | 7 356 € |
| Inkomstskatt | 2 726 € | -96 € | -904 € | -743 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | 310 € | 3 477 € | 4 446 € | 7 356 € |
| Bestående aktiva | 61 t€ | 43 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 638 € | 645 € | 1 061 € |
| Fordringar | 13 t€ | 5 834 € | 12 t€ | 4 991 € | 14 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 12 t€ | 4 522 € | 6 663 € | 4 772 € |
| Rörliga aktiva | 34 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 12 t€ | 20 t€ |
| Aktiva | 94 t€ | 60 t€ | 32 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 26 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 36 t€ | 23 t€ | 0 € | 4 481 € | 2 816 € |
| Korfristigt främmande kapital | 33 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Främmande kapital | 69 t€ | 46 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Placeringar | 668 € | 668 € | 668 € | 668 € | 668 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 532 € | 1 329 € | 947 € | 150 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 005 € | 8 510 € | 5 812 € | 4 463 € | 4 922 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 12 t€ | 12 t€ | 9 635 € | 6 244 € | -38 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 361 € | 1 159 € | 722 € | 1 139 € | 2 000 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 667 € | 5 807 € | 3 795 € | 3 076 € | 2 412 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 759 € | 3 346 € | 9 736 € | 3 702 € | 5 481 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | – | – | 0 € | 3 600 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 20 t€ | -14 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 11 t€ | 310 € | 3 477 € | 4 446 € | 7 356 € |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 5 834 € | 12 t€ | 4 991 € | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 415 € | -795 € | -392 € | -649 € | -309 € |
| Materiella tillgångar | 60 t€ | 42 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Material och förnödenheter | – | 0 € | 638 € | 645 € | 1 061 € |
| Löner och arvoden | 56 t€ | -35 t€ | -65 t€ | -62 t€ | -47 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 791 € | 1 432 € | 2 796 € | 637 € | 945 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 2 000 € | 0 € | 202 € | 0 € | 6 246 € |
| Passiva | 94 t€ | 60 t€ | 32 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 43 € | 25 € | 4 € | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 012 € | -1 897 € | -2 801 € | -1 721 € | -1 633 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 36 t€ | 23 t€ | 0 € | 4 481 € | 2 816 € |
| Maskiner och inventarier | 60 t€ | 42 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 20 t€ | -3 903 € | -3 733 € | -4 678 € | -3 249 € |
| Köp av tjänster | 11 t€ | -3 759 € | -4 168 € | -13 t€ | -9 249 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 6 903 € | 4 203 € | 5 636 € | 8 450 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | -280 € | -8 € | -416 € | 311 € |
| Övriga aktier och andelar | 668 € | 668 € | 668 € | 668 € | 668 € |
| Pensionskostnader | 11 t€ | -4 040 € | -6 105 € | -5 286 € | -5 703 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Taksipalvelu Tarvainen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.