Levin Maku Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kittilä, rekisteröity vuonna 2015. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2025, liikevoitto 277 t€; omavaraisuusaste 28,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 151 t€ ja tuloverot 31 t€.
Kittilä: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Bella Aurora Lodge Levi OyMuu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta
- Kittilän malminetsintäpalvelut OyMuuta kaivostoimintaa ja louhintaa palveleva toiminta
- Nordic Digivolt OySähköasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|
| Käyttökate | 376 t€ | 328 t€ | 263 t€ |
| Liikevoitto | 277 t€ | 225 t€ | 155 t€ |
| Tilikauden tulos | 169 t€ | 121 t€ | 102 t€ |
| Henkilöstökulut | 35 t€ | 26 t€ | 12 t€ |
| Omavaraisuusaste | 28,8 % | 22,2 % | 17,8 % |
| Quick ratio | 0,77 | 0,66 | 0,46 |
| Current ratio | 0,77 | 0,66 | 0,46 |
| Oman pääoman tuotto | 21,1 % | 19,1 % | 19,9 % |
| Taseen loppusumma | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Oma pääoma | 800 t€ | 631 t€ | 510 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 232 t€ | 203 t€ | 108 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 477 t€ | 425 t€ | 402 t€ |
| Henkilöstökulut | -35 t€ | -26 t€ | -12 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -99 t€ | -103 t€ | -108 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -66 t€ | -71 t€ | -127 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 277 t€ | 225 t€ | 155 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -64 t€ | -74 t€ | -44 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 213 t€ | 151 t€ | 111 t€ |
| Tuloverot | -44 t€ | -30 t€ | -9 639 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 169 t€ | 121 t€ | 102 t€ |
Tase
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ |
| Saamiset | 11 t€ | 5 297 € | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 232 t€ | 203 t€ | 108 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 243 t€ | 208 t€ | 124 t€ |
| Vastaavaa | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 800 t€ | 631 t€ | 510 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 313 t€ | 317 t€ | 271 t€ |
| Vieras pääoma | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 477 t€ | 425 t€ | 402 t€ |
| Henkilöstökulut | -35 t€ | -26 t€ | -12 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -99 t€ | -103 t€ | -108 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -66 t€ | -71 t€ | -127 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 277 t€ | 225 t€ | 155 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -64 t€ | -74 t€ | -44 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 213 t€ | 151 t€ | 111 t€ |
| Tuloverot | -44 t€ | -30 t€ | -9 639 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 169 t€ | 121 t€ | 102 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ |
| Saamiset | 11 t€ | 5 297 € | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 232 t€ | 203 t€ | 108 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 243 t€ | 208 t€ | 124 t€ |
| Vastaavaa | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 800 t€ | 631 t€ | 510 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 313 t€ | 317 t€ | 271 t€ |
| Vieras pääoma | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ |
| Sijoitukset | 85 € | 85 € | 85 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 € | 0 € | 300 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 16 t€ | 23 t€ | 24 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 287 t€ | 166 t€ | 64 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 802 € | 1 302 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 626 € | 2 234 € | 7 892 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 11 t€ | 3 495 € | 14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 169 t€ | 121 t€ | 102 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 5 297 € | 16 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -64 t€ | -74 t€ | -44 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ |
| Palkat ja palkkiot | -28 t€ | -24 t€ | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 94 t€ | 106 t€ | 69 t€ |
| Vastattavaa | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | -2 110 € | -313 € | -184 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 506 t€ | 722 t€ | 892 t€ |
| Koneet ja kalusto | 3 113 € | 3 804 € | 3 791 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -99 t€ | -103 t€ | -108 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 158 t€ | 158 t€ | 158 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 201 t€ | 185 t€ | 170 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 85 € | 85 € | 85 € |
| Eläkekulut | -5 110 € | -2 183 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Levin Maku Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 6,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.