Levin Maku Oy är ett aktiebolag med hemort i Kittilä, registrerat år 2015. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 rörelseresultatet 277 t€; soliditet 28,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 151 t€ och inkomstskatterna 31 t€.
Kittilä: 3 nya företag på 30 dagar
- Bella Aurora Lodge Levi OyMuu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta
- Kittilän malminetsintäpalvelut OyMuuta kaivostoimintaa ja louhintaa palveleva toiminta
- Nordic Digivolt OySähköasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | 376 t€ | 328 t€ | 263 t€ |
| Rörelseresultat | 277 t€ | 225 t€ | 155 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 169 t€ | 121 t€ | 102 t€ |
| Personalkostnader | 35 t€ | 26 t€ | 12 t€ |
| Soliditet | 28,8 % | 22,2 % | 17,8 % |
| Kassalikviditet | 0,77 | 0,66 | 0,46 |
| Current ratio | 0,77 | 0,66 | 0,46 |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 % | 19,1 % | 19,9 % |
| Balansomslutning | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Eget kapital | 800 t€ | 631 t€ | 510 t€ |
| Kassa och bank | 232 t€ | 203 t€ | 108 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 477 t€ | 425 t€ | 402 t€ |
| Personalkostnader | -35 t€ | -26 t€ | -12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -99 t€ | -103 t€ | -108 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -66 t€ | -71 t€ | -127 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 277 t€ | 225 t€ | 155 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -64 t€ | -74 t€ | -44 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 213 t€ | 151 t€ | 111 t€ |
| Inkomstskatt | -44 t€ | -30 t€ | -9 639 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 169 t€ | 121 t€ | 102 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ |
| Fordringar | 11 t€ | 5 297 € | 16 t€ |
| Kassa och bank | 232 t€ | 203 t€ | 108 t€ |
| Rörliga aktiva | 243 t€ | 208 t€ | 124 t€ |
| Aktiva | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 800 t€ | 631 t€ | 510 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 313 t€ | 317 t€ | 271 t€ |
| Främmande kapital | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 477 t€ | 425 t€ | 402 t€ |
| Personalkostnader | -35 t€ | -26 t€ | -12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -99 t€ | -103 t€ | -108 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -66 t€ | -71 t€ | -127 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 277 t€ | 225 t€ | 155 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -64 t€ | -74 t€ | -44 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 213 t€ | 151 t€ | 111 t€ |
| Inkomstskatt | -44 t€ | -30 t€ | -9 639 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 169 t€ | 121 t€ | 102 t€ |
| Bestående aktiva | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ |
| Fordringar | 11 t€ | 5 297 € | 16 t€ |
| Kassa och bank | 232 t€ | 203 t€ | 108 t€ |
| Rörliga aktiva | 243 t€ | 208 t€ | 124 t€ |
| Aktiva | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 800 t€ | 631 t€ | 510 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 313 t€ | 317 t€ | 271 t€ |
| Främmande kapital | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,6 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 169 t€ | 121 t€ | 102 t€ |
| Maskiner och inventarier | 3 113 € | 3 804 € | 3 791 € |
| Övriga aktier och andelar | 85 € | 85 € | 85 € |
| Pensionskostnader | -5 110 € | -2 183 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 626 € | 2 234 € | 7 892 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 802 € | 1 302 € |
| Passiva | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,9 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 94 t€ | 106 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 11 t€ | 3 495 € | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -64 t€ | -74 t€ | -44 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 201 t€ | 185 t€ | 170 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 23 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 11 t€ | 5 297 € | 16 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 € | 0 € | 300 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 287 t€ | 166 t€ | 64 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 158 t€ | 158 t€ | 158 t€ |
| Placeringar | 85 € | 85 € | 85 € |
| Avskrivningar enligt plan | -99 t€ | -103 t€ | -108 t€ |
| Materiella tillgångar | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 506 t€ | 722 t€ | 892 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Övriga lönebikostnader | -2 110 € | -313 € | -184 € |
| Löner och arvoden | -28 t€ | -24 t€ | -12 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Levin Maku Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 6,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.