Viinikainen Medical Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 30.11.2025, liikevaihto oli 756 t€ ja liikevoitto 495 t€; omavaraisuusaste 98,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 418 t€ ja tuloverot 85 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 756 t€ | 645 t€ | 654 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 17,2 % | -1,4 % | – |
| Käyttökate | 493 t€ | 411 t€ | 418 t€ |
| Käyttökate-% | 65,3 % | 63,8 % | 64,0 % |
| Liikevoitto | 495 t€ | 408 t€ | 415 t€ |
| Liikevoitto-% | 65,6 % | 63,4 % | 63,4 % |
| Tilikauden tulos | 534 t€ | 359 t€ | 339 t€ |
| Henkilöstökulut | -125 t€ | 107 t€ | 109 t€ |
| Omavaraisuusaste | 98,6 % | 99,5 % | 99,6 % |
| Quick ratio | 6,76 | 39,52 | 69,50 |
| Current ratio | 6,76 | 39,52 | 69,50 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,3 % | 1,3 % | 1,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 23,9 % | 19,4 % | 20,9 % |
| Taseen loppusumma | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Oma pääoma | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 106 t€ | 269 t€ | 427 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 756 t€ | 645 t€ | 654 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 48 t€ | 34 t€ | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 127 t€ | -101 t€ | -102 t€ |
| Henkilöstökulut | 125 t€ | -107 t€ | -109 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 035 € | -2 714 € | -3 739 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -59 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 495 t€ | 408 t€ | 415 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -175 t€ | 34 t€ | 8 948 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 671 t€ | 443 t€ | 424 t€ |
| Tuloverot | 136 t€ | -84 t€ | -85 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 534 t€ | 359 t€ | 339 t€ |
Tase
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 114 t€ | 73 t€ | 60 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 106 t€ | 269 t€ | 427 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 220 t€ | 341 t€ | 487 t€ |
| Vastaavaa | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 8 631 € | 7 002 € |
| Vieras pääoma | 33 t€ | 8 631 € | 7 002 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 756 t€ | 645 t€ | 654 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 48 t€ | 34 t€ | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 127 t€ | -101 t€ | -102 t€ |
| Henkilöstökulut | 125 t€ | -107 t€ | -109 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 035 € | -2 714 € | -3 739 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 55 t€ | -59 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 495 t€ | 408 t€ | 415 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -175 t€ | 34 t€ | 8 948 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 671 t€ | 443 t€ | 424 t€ |
| Tuloverot | 136 t€ | -84 t€ | -85 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 534 t€ | 359 t€ | 339 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 114 t€ | 73 t€ | 60 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 106 t€ | 269 t€ | 427 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 220 t€ | 341 t€ | 487 t€ |
| Vastaavaa | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 8 631 € | 7 002 € |
| Vieras pääoma | 33 t€ | 8 631 € | 7 002 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 534 t€ | 359 t€ | 339 t€ |
| Koneet ja kalusto | 6 106 € | 8 142 € | 11 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 11 t€ | 25 t€ | 346 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Eläkekulut | 27 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 119 € | 1 865 € | 496 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 503 € | 14 t€ | 23 t€ |
| Vastattavaa | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 16 € | -2 € | -22 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 99 t€ | 56 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 24 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 994 € | 6 766 € | 6 506 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 114 t€ | 73 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 210 € | 2 057 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 186 t€ | 8 820 € | 8 610 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Sijoitukset | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 035 € | -2 714 € | -3 739 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 106 € | 8 142 € | 11 t€ |
| Palvelujen ostot | 127 t€ | -101 t€ | -102 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 538 € | -11 € | 14 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 854 € | -7 480 € | -9 116 € |
| Palkat ja palkkiot | 94 t€ | -78 t€ | -78 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Viinikainen Medical Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään 10 %:iin (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 5,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.