Viinikainen Medical Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 30.11.2025 var omsättningen 756 t€ och rörelseresultatet 495 t€; soliditet 98,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 418 t€ och inkomstskatterna 85 t€.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 756 t€ | 645 t€ | 654 t€ |
| Förändring i omsättning | 17,2 % | -1,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 493 t€ | 411 t€ | 418 t€ |
| Rörelsebidrag % | 65,3 % | 63,8 % | 64,0 % |
| Rörelseresultat | 495 t€ | 408 t€ | 415 t€ |
| Rörelsemarginal | 65,6 % | 63,4 % | 63,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 534 t€ | 359 t€ | 339 t€ |
| Personalkostnader | -125 t€ | 107 t€ | 109 t€ |
| Soliditet | 98,6 % | 99,5 % | 99,6 % |
| Kassalikviditet | 6,76 | 39,52 | 69,50 |
| Current ratio | 6,76 | 39,52 | 69,50 |
| Relativ skuldsättning | 4,3 % | 1,3 % | 1,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 % | 19,4 % | 20,9 % |
| Balansomslutning | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Kassa och bank | 106 t€ | 269 t€ | 427 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 756 t€ | 645 t€ | 654 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 48 t€ | 34 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 127 t€ | -101 t€ | -102 t€ |
| Personalkostnader | 125 t€ | -107 t€ | -109 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 035 € | -2 714 € | -3 739 € |
| Övriga rörelsekostnader | 55 t€ | -59 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 495 t€ | 408 t€ | 415 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -175 t€ | 34 t€ | 8 948 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 671 t€ | 443 t€ | 424 t€ |
| Inkomstskatt | 136 t€ | -84 t€ | -85 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 534 t€ | 359 t€ | 339 t€ |
Balansräkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 114 t€ | 73 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 106 t€ | 269 t€ | 427 t€ |
| Rörliga aktiva | 220 t€ | 341 t€ | 487 t€ |
| Aktiva | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 33 t€ | 8 631 € | 7 002 € |
| Främmande kapital | 33 t€ | 8 631 € | 7 002 € |
Alla poster i bokslutet (43)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 756 t€ | 645 t€ | 654 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 48 t€ | 34 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 127 t€ | -101 t€ | -102 t€ |
| Personalkostnader | 125 t€ | -107 t€ | -109 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 035 € | -2 714 € | -3 739 € |
| Övriga rörelsekostnader | 55 t€ | -59 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 495 t€ | 408 t€ | 415 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -175 t€ | 34 t€ | 8 948 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 671 t€ | 443 t€ | 424 t€ |
| Inkomstskatt | 136 t€ | -84 t€ | -85 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 534 t€ | 359 t€ | 339 t€ |
| Bestående aktiva | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 114 t€ | 73 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 106 t€ | 269 t€ | 427 t€ |
| Rörliga aktiva | 220 t€ | 341 t€ | 487 t€ |
| Aktiva | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 33 t€ | 8 631 € | 7 002 € |
| Främmande kapital | 33 t€ | 8 631 € | 7 002 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 534 t€ | 359 t€ | 339 t€ |
| Maskiner och inventarier | 6 106 € | 8 142 € | 11 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 11 t€ | 25 t€ | 346 € |
| Övriga aktier och andelar | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Pensionskostnader | 27 t€ | -22 t€ | -22 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 119 € | 1 865 € | 496 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 503 € | 14 t€ | 23 t€ |
| Passiva | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 16 € | -2 € | -22 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 99 t€ | 56 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 24 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 994 € | 6 766 € | 6 506 € |
| Kortfristiga fordringar | 114 t€ | 73 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 210 € | 2 057 € | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 186 t€ | 8 820 € | 8 610 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Placeringar | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 035 € | -2 714 € | -3 739 € |
| Materiella tillgångar | 6 106 € | 8 142 € | 11 t€ |
| Köp av tjänster | 127 t€ | -101 t€ | -102 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 538 € | -11 € | 14 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 854 € | -7 480 € | -9 116 € |
| Löner och arvoden | 94 t€ | -78 t€ | -78 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Viinikainen Medical Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 5,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.