Teräväinen Consulting Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 20 t€; omavaraisuusaste 46,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 43 t€ ja tuloverot 8 628 €.
Turku: 50 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent Oy
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -56,4 % | -32,0 % | -62,1 % | 31,6 % | – |
| Bruttotulos | 37 t€ | 84 t€ | 124 t€ | 327 t€ | 249 t€ |
| Käyttökate | 20 t€ | 61 t€ | 105 t€ | 270 t€ | 202 t€ |
| Liikevoitto | 20 t€ | 61 t€ | 105 t€ | 270 t€ | 202 t€ |
| Tilikauden tulos | -39 t€ | 33 t€ | 233 t€ | 219 t€ | 221 t€ |
| Henkilöstökulut | – | 0 € | 3 321 € | 40 t€ | 31 t€ |
| Omavaraisuusaste | 46,9 % | 27,4 % | 24,3 % | 53,6 % | 45,2 % |
| Quick ratio | 0,37 | 0,17 | 0,05 | 0,33 | 0,19 |
| Current ratio | 0,37 | 0,17 | 0,05 | 0,33 | 0,19 |
| Oman pääoman tuotto | -3,4 % | 4,8 % | 36,1 % | 16,8 % | 18,7 % |
| Taseen loppusumma | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 679 t€ | 646 t€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 878 € | 129 t€ | 18 t€ | 52 t€ | 16 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 37 t€ | 84 t€ | 124 t€ | 327 t€ | 249 t€ |
| Henkilöstökulut | – | 0 € | -3 321 € | -40 t€ | -31 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 17 t€ | -23 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -16 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 20 t€ | 61 t€ | 105 t€ | 270 t€ | 202 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 59 t€ | -20 t€ | 187 t€ | 4 222 € | 54 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -39 t€ | 41 t€ | 292 t€ | 275 t€ | 256 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -8 628 € | -58 t€ | -56 t€ | -35 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -39 t€ | 33 t€ | 233 t€ | 219 t€ | 221 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Saamiset | 37 t€ | 53 t€ | 40 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 878 € | 129 t€ | 18 t€ | 52 t€ | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 43 t€ | 181 t€ | 58 t€ | 111 t€ | 80 t€ |
| Vastaavaa | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 679 t€ | 646 t€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,2 M€ | 733 t€ | 782 t€ | 793 t€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 116 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 337 t€ | 424 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 37 t€ | 84 t€ | 124 t€ | 327 t€ | 249 t€ |
| Henkilöstökulut | – | 0 € | -3 321 € | -40 t€ | -31 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 17 t€ | -23 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -16 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 20 t€ | 61 t€ | 105 t€ | 270 t€ | 202 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 59 t€ | -20 t€ | 187 t€ | 4 222 € | 54 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -39 t€ | 41 t€ | 292 t€ | 275 t€ | 256 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -8 628 € | -58 t€ | -56 t€ | -35 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -39 t€ | 33 t€ | 233 t€ | 219 t€ | 221 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Saamiset | 37 t€ | 53 t€ | 40 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 878 € | 129 t€ | 18 t€ | 52 t€ | 16 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 43 t€ | 181 t€ | 58 t€ | 111 t€ | 80 t€ |
| Vastaavaa | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 679 t€ | 646 t€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,2 M€ | 733 t€ | 782 t€ | 793 t€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 116 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 337 t€ | 424 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 30 t€ | -6 445 € | 0 € | -80 t€ | -3 202 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 677 t€ | 644 t€ | 410 t€ | 296 t€ | 170 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 504 t€ | 0 € | 0 € | 790 t€ | 790 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 694 € | 971 t€ | 1,2 M€ | 224 t€ | 321 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -39 t€ | 33 t€ | 233 t€ | 219 t€ | 221 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 13 € | 20 € | 65 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 50 t€ | 1 915 € | 978 € | 1 557 € | 589 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 91 € | 42 t€ | 231 t€ | 115 t€ | 91 t€ |
| Palkat ja palkkiot | – | 0 € | -2 646 € | -32 t€ | -24 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | 0 € | 49 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 36 t€ | -57 t€ | -45 t€ | -31 t€ | -34 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 296 € | 2 019 € | 1 251 € | 55 € | 71 € |
| Muut henkilösivukulut | – | 0 € | -40 € | -543 € | -349 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 50 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 278 € | 42 t€ | 33 t€ | 42 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 37 t€ | 53 t€ | 40 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Eläkekulut | – | 0 € | -635 € | -7 219 € | -6 459 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 678 t€ | 733 t€ | 782 t€ | 793 t€ | 1,0 M€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 504 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 55 t€ | 55 t€ | 50 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 22 t€ | 38 t€ | 25 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Sijoitukset | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Vastattavaa | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Teräväinen Consulting Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus ylimpään neljännekseen (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 246 €, 4,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.