Teräväinen Consulting Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 20 t€; soliditet 46,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 43 t€ och inkomstskatterna 8 628 €.
Åbo: 50 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent Oy
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -56,4 % | -32,0 % | -62,1 % | 31,6 % | – |
| Bruttoresultat | 37 t€ | 84 t€ | 124 t€ | 327 t€ | 249 t€ |
| Rörelsebidrag | 20 t€ | 61 t€ | 105 t€ | 270 t€ | 202 t€ |
| Rörelseresultat | 20 t€ | 61 t€ | 105 t€ | 270 t€ | 202 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | -39 t€ | 33 t€ | 233 t€ | 219 t€ | 221 t€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | 3 321 € | 40 t€ | 31 t€ |
| Soliditet | 46,9 % | 27,4 % | 24,3 % | 53,6 % | 45,2 % |
| Kassalikviditet | 0,37 | 0,17 | 0,05 | 0,33 | 0,19 |
| Current ratio | 0,37 | 0,17 | 0,05 | 0,33 | 0,19 |
| Avkastning på eget kapital | -3,4 % | 4,8 % | 36,1 % | 16,8 % | 18,7 % |
| Balansomslutning | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 679 t€ | 646 t€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 5 878 € | 129 t€ | 18 t€ | 52 t€ | 16 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 37 t€ | 84 t€ | 124 t€ | 327 t€ | 249 t€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | -3 321 € | -40 t€ | -31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 17 t€ | -23 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -16 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | 61 t€ | 105 t€ | 270 t€ | 202 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 59 t€ | -20 t€ | 187 t€ | 4 222 € | 54 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -39 t€ | 41 t€ | 292 t€ | 275 t€ | 256 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -8 628 € | -58 t€ | -56 t€ | -35 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -39 t€ | 33 t€ | 233 t€ | 219 t€ | 221 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Fordringar | 37 t€ | 53 t€ | 40 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 5 878 € | 129 t€ | 18 t€ | 52 t€ | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 43 t€ | 181 t€ | 58 t€ | 111 t€ | 80 t€ |
| Aktiva | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 679 t€ | 646 t€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,2 M€ | 733 t€ | 782 t€ | 793 t€ | 1,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 116 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 337 t€ | 424 t€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 37 t€ | 84 t€ | 124 t€ | 327 t€ | 249 t€ |
| Personalkostnader | – | 0 € | -3 321 € | -40 t€ | -31 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 17 t€ | -23 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -16 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | 61 t€ | 105 t€ | 270 t€ | 202 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 59 t€ | -20 t€ | 187 t€ | 4 222 € | 54 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -39 t€ | 41 t€ | 292 t€ | 275 t€ | 256 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -8 628 € | -58 t€ | -56 t€ | -35 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -39 t€ | 33 t€ | 233 t€ | 219 t€ | 221 t€ |
| Bestående aktiva | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Fordringar | 37 t€ | 53 t€ | 40 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 5 878 € | 129 t€ | 18 t€ | 52 t€ | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 43 t€ | 181 t€ | 58 t€ | 111 t€ | 80 t€ |
| Aktiva | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 679 t€ | 646 t€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,2 M€ | 733 t€ | 782 t€ | 793 t€ | 1,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 116 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 337 t€ | 424 t€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 50 t€ | 1 915 € | 978 € | 1 557 € | 589 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 22 t€ | 38 t€ | 25 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 55 t€ | 55 t€ | 50 t€ | 69 t€ | 69 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 30 t€ | -6 445 € | 0 € | -80 t€ | -3 202 € |
| Placeringar | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 677 t€ | 644 t€ | 410 t€ | 296 t€ | 170 t€ |
| Passiva | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 296 € | 2 019 € | 1 251 € | 55 € | 71 € |
| Kortfristiga fordringar | 37 t€ | 53 t€ | 40 t€ | 59 t€ | 65 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 278 € | 42 t€ | 33 t€ | 42 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | 0 € | 49 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | – | 0 € | -635 € | -7 219 € | -6 459 € |
| Långfristiga övriga skulder | 504 t€ | 0 € | – | – | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 678 t€ | 733 t€ | 782 t€ | 793 t€ | 1,0 M€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 50 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 694 € | 971 t€ | 1,2 M€ | 224 t€ | 321 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 91 € | 42 t€ | 231 t€ | 115 t€ | 91 t€ |
| Övriga lönebikostnader | – | 0 € | -40 € | -543 € | -349 € |
| Löner och arvoden | – | 0 € | -2 646 € | -32 t€ | -24 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 13 € | 20 € | 65 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -39 t€ | 33 t€ | 233 t€ | 219 t€ | 221 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 36 t€ | -57 t€ | -45 t€ | -31 t€ | -34 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 504 t€ | 0 € | 0 € | 790 t€ | 790 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Teräväinen Consulting Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen uthyrning av bostäder (1362 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 246 €, 4,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.