Medigard Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kokkola, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 250 t€ ja liikevoitto 106 t€; omavaraisuusaste 39,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 99 t€ ja tuloverot 20 t€.
Kokkola: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- SJ Monipalvelu OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- CMO Studio OyLiikkeenjohdon konsultointi
- Nordlan Invest OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 250 t€ | 250 t€ | 236 t€ | 221 t€ | 189 t€ | 173 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,1 % | 5,7 % | 7,0 % | 16,5 % | 9,2 % | – |
| Käyttökate | 49 t€ | 176 t€ | 144 t€ | 133 t€ | 126 t€ | 118 t€ |
| Käyttökate-% | 19,8 % | 70,5 % | 61,0 % | 60,5 % | 66,3 % | 67,8 % |
| Liikevoitto | 106 t€ | 113 t€ | 77 t€ | 62 t€ | 51 t€ | 64 t€ |
| Liikevoitto-% | 42,5 % | 45,3 % | 32,6 % | 28,3 % | 26,7 % | 36,9 % |
| Tilikauden tulos | 78 t€ | 79 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
| Omavaraisuusaste | 39,0 % | 33,4 % | 27,1 % | 23,6 % | 21,1 % | 27,2 % |
| Quick ratio | 2,30 | 1,48 | 0,88 | 0,98 | 1,06 | 0,25 |
| Current ratio | 2,30 | 1,48 | 0,88 | 0,98 | 1,06 | 0,25 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 257,7 % | 289,8 % | 351,0 % | 414,1 % | 520,9 % | 393,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 18,9 % | 21,8 % | 15,8 % | 14,3 % | 10,9 % | 15,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 938 t€ |
| Oma pääoma | 412 t€ | 364 t€ | 309 t€ | 283 t€ | 263 t€ | 255 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 154 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 87 t€ | 17 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 250 t€ | 250 t€ | 236 t€ | 221 t€ | 189 t€ | 173 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 8 627 € | -9 657 € | -8 670 € | -7 362 € | -6 242 € | -9 183 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 57 t€ | -63 t€ | -67 t€ | -71 t€ | -75 t€ | -54 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 78 t€ | -64 t€ | -84 t€ | -80 t€ | -58 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 106 t€ | 113 t€ | 77 t€ | 62 t€ | 51 t€ | 64 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 557 € | -14 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 98 t€ | 99 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 36 t€ | 48 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -7 194 € | -9 616 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 78 t€ | 79 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 903 t€ | 960 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 905 t€ |
| Saamiset | 96 € | 0 € | – | 0 € | 8 388 € | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 154 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 87 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 154 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 95 t€ | 33 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 938 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 412 t€ | 364 t€ | 309 t€ | 283 t€ | 263 t€ | 255 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 578 t€ | 638 t€ | 698 t€ | 805 t€ | 897 t€ | 554 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 67 t€ | 86 t€ | 132 t€ | 109 t€ | 90 t€ | 129 t€ |
| Vieras pääoma | 645 t€ | 724 t€ | 829 t€ | 914 t€ | 987 t€ | 683 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 250 t€ | 250 t€ | 236 t€ | 221 t€ | 189 t€ | 173 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 8 627 € | -9 657 € | -8 670 € | -7 362 € | -6 242 € | -9 183 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 57 t€ | -63 t€ | -67 t€ | -71 t€ | -75 t€ | -54 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 78 t€ | -64 t€ | -84 t€ | -80 t€ | -58 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 106 t€ | 113 t€ | 77 t€ | 62 t€ | 51 t€ | 64 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 557 € | -14 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 98 t€ | 99 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 36 t€ | 48 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -7 194 € | -9 616 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 78 t€ | 79 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 903 t€ | 960 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 905 t€ |
| Saamiset | 96 € | 0 € | – | 0 € | 8 388 € | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 154 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 87 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 154 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 95 t€ | 33 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 938 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 412 t€ | 364 t€ | 309 t€ | 283 t€ | 263 t€ | 255 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 578 t€ | 638 t€ | 698 t€ | 805 t€ | 897 t€ | 554 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 67 t€ | 86 t€ | 132 t€ | 109 t€ | 90 t€ | 129 t€ |
| Vieras pääoma | 645 t€ | 724 t€ | 829 t€ | 914 t€ | 987 t€ | 683 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 558 t€ | 615 t€ | 678 t€ | 745 t€ | 810 t€ | 722 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 96 € | 0 € | – | – | 0 € | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 328 € | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 326 t€ | 276 t€ | 252 t€ | 234 t€ | 227 t€ | 209 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | – | 0 € | 8 388 € | 5 516 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 699 € | 3 501 € | 4 817 € | 3 495 € | 7 681 € | 25 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 78 t€ | 79 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 96 € | 0 € | – | 0 € | 8 388 € | 16 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 556 € | -14 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 903 t€ | 960 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 905 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 048 € | 11 t€ | 7 694 € | 1 544 € | 1 217 € | 1 592 € |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 938 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | -2 € | 0 € | 0 € | 0 € | 23 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 115 t€ | 175 t€ | 235 t€ | 342 t€ | 435 t€ | 254 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 57 t€ | -63 t€ | -67 t€ | -71 t€ | -75 t€ | -54 t€ |
| Palvelujen ostot | 8 627 € | -9 657 € | -8 670 € | -7 362 € | -6 242 € | -9 183 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 344 t€ | 344 t€ | 344 t€ | 344 t€ | 344 t€ | 183 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 60 t€ | 60 t€ | 107 t€ | 92 t€ | 69 t€ | 92 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 162 t€ | 162 t€ | 162 t€ | 162 t€ | 162 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Medigard Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 4,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.