Medigard Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Karleby, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 250 t€ och rörelseresultatet 106 t€; soliditet 39,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 99 t€ och inkomstskatterna 20 t€.
Karleby: 4 nya företag på 30 dagar
- SJ Monipalvelu OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- CMO Studio OyLiikkeenjohdon konsultointi
- Nordlan Invest OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 250 t€ | 250 t€ | 236 t€ | 221 t€ | 189 t€ | 173 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,1 % | 5,7 % | 7,0 % | 16,5 % | 9,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 49 t€ | 176 t€ | 144 t€ | 133 t€ | 126 t€ | 118 t€ |
| Rörelsebidrag % | 19,8 % | 70,5 % | 61,0 % | 60,5 % | 66,3 % | 67,8 % |
| Rörelseresultat | 106 t€ | 113 t€ | 77 t€ | 62 t€ | 51 t€ | 64 t€ |
| Rörelsemarginal | 42,5 % | 45,3 % | 32,6 % | 28,3 % | 26,7 % | 36,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 78 t€ | 79 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
| Soliditet | 39,0 % | 33,4 % | 27,1 % | 23,6 % | 21,1 % | 27,2 % |
| Kassalikviditet | 2,30 | 1,48 | 0,88 | 0,98 | 1,06 | 0,25 |
| Current ratio | 2,30 | 1,48 | 0,88 | 0,98 | 1,06 | 0,25 |
| Relativ skuldsättning | 257,7 % | 289,8 % | 351,0 % | 414,1 % | 520,9 % | 393,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 21,8 % | 15,8 % | 14,3 % | 10,9 % | 15,1 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 938 t€ |
| Eget kapital | 412 t€ | 364 t€ | 309 t€ | 283 t€ | 263 t€ | 255 t€ |
| Kassa och bank | 154 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 87 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 250 t€ | 250 t€ | 236 t€ | 221 t€ | 189 t€ | 173 t€ |
| Material och tjänster | 8 627 € | -9 657 € | -8 670 € | -7 362 € | -6 242 € | -9 183 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 57 t€ | -63 t€ | -67 t€ | -71 t€ | -75 t€ | -54 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 78 t€ | -64 t€ | -84 t€ | -80 t€ | -58 t€ | -47 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 106 t€ | 113 t€ | 77 t€ | 62 t€ | 51 t€ | 64 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 557 € | -14 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 98 t€ | 99 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 36 t€ | 48 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -7 194 € | -9 616 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 78 t€ | 79 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 903 t€ | 960 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 905 t€ |
| Fordringar | 96 € | 0 € | – | 0 € | 8 388 € | 16 t€ |
| Kassa och bank | 154 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 87 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 154 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 95 t€ | 33 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 938 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 412 t€ | 364 t€ | 309 t€ | 283 t€ | 263 t€ | 255 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 578 t€ | 638 t€ | 698 t€ | 805 t€ | 897 t€ | 554 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 67 t€ | 86 t€ | 132 t€ | 109 t€ | 90 t€ | 129 t€ |
| Främmande kapital | 645 t€ | 724 t€ | 829 t€ | 914 t€ | 987 t€ | 683 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 250 t€ | 250 t€ | 236 t€ | 221 t€ | 189 t€ | 173 t€ |
| Material och tjänster | 8 627 € | -9 657 € | -8 670 € | -7 362 € | -6 242 € | -9 183 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 57 t€ | -63 t€ | -67 t€ | -71 t€ | -75 t€ | -54 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 78 t€ | -64 t€ | -84 t€ | -80 t€ | -58 t€ | -47 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 106 t€ | 113 t€ | 77 t€ | 62 t€ | 51 t€ | 64 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 557 € | -14 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 98 t€ | 99 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 36 t€ | 48 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -7 194 € | -9 616 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 78 t€ | 79 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
| Bestående aktiva | 903 t€ | 960 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 905 t€ |
| Fordringar | 96 € | 0 € | – | 0 € | 8 388 € | 16 t€ |
| Kassa och bank | 154 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 87 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 154 t€ | 128 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 95 t€ | 33 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 938 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 412 t€ | 364 t€ | 309 t€ | 283 t€ | 263 t€ | 255 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 578 t€ | 638 t€ | 698 t€ | 805 t€ | 897 t€ | 554 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 67 t€ | 86 t€ | 132 t€ | 109 t€ | 90 t€ | 129 t€ |
| Främmande kapital | 645 t€ | 724 t€ | 829 t€ | 914 t€ | 987 t€ | 683 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 558 t€ | 615 t€ | 678 t€ | 745 t€ | 810 t€ | 722 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 78 t€ | 79 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 699 € | 3 501 € | 4 817 € | 3 495 € | 7 681 € | 25 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | – | 0 € | 8 388 € | 5 516 € |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 938 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 048 € | 11 t€ | 7 694 € | 1 544 € | 1 217 € | 1 592 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 556 € | -14 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -15 t€ | -16 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 60 t€ | 60 t€ | 107 t€ | 92 t€ | 69 t€ | 92 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 328 € | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 96 € | 0 € | – | 0 € | 8 388 € | 16 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 326 t€ | 276 t€ | 252 t€ | 234 t€ | 227 t€ | 209 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 96 € | 0 € | – | – | 0 € | 10 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 344 t€ | 344 t€ | 344 t€ | 344 t€ | 344 t€ | 183 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 57 t€ | -63 t€ | -67 t€ | -71 t€ | -75 t€ | -54 t€ |
| Materiella tillgångar | 903 t€ | 960 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 905 t€ |
| Köp av tjänster | 8 627 € | -9 657 € | -8 670 € | -7 362 € | -6 242 € | -9 183 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 115 t€ | 175 t€ | 235 t€ | 342 t€ | 435 t€ | 254 t€ |
| Långfristiga kapitallån | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 162 t€ | 162 t€ | 162 t€ | 162 t€ | 162 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | -2 € | 0 € | 0 € | 0 € | 23 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Medigard Invest Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 4,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.