Revosil Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 72 t€ ja liikevoitto 29 t€; omavaraisuusaste 68,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 13 t€ ja tuloverot 2 540 €.
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 72 t€ | 74 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 76 t€ | 145 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,1 % | 0,1 % | -5,1 % | 2,0 % | -47,2 % | – |
| Käyttökate | 6 082 € | 50 t€ | 52 t€ | 58 t€ | 57 t€ | 116 t€ |
| Käyttökate-% | 8,4 % | 67,8 % | 69,7 % | 74,4 % | 74,9 % | 79,7 % |
| Liikevoitto | 29 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 85 t€ |
| Liikevoitto-% | 40,6 % | 34,1 % | 36,1 % | 40,5 % | 38,1 % | 58,7 % |
| Tilikauden tulos | 16 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 67 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | – | – | 0 € | -661 € |
| Omavaraisuusaste | 68,0 % | 64,0 % | 60,8 % | 57,7 % | 54,6 % | 96,8 % |
| Quick ratio | 0,17 | 0,09 | 0,12 | 0,06 | 0,02 | 0,75 |
| Current ratio | 0,17 | 0,09 | 0,12 | 0,06 | 0,02 | 0,75 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 316,0 % | 357,7 % | 402,0 % | 421,6 % | 472,4 % | 10,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 3,4 % | 2,2 % | 2,4 % | 3,4 % | 3,1 % | 14,9 % |
| Taseen loppusumma | 716 t€ | 736 t€ | 758 t€ | 778 t€ | 801 t€ | 466 t€ |
| Oma pääoma | 487 t€ | 471 t€ | 461 t€ | 449 t€ | 434 t€ | 451 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11 t€ | 5 680 € | 4 201 € | 5 397 € | 1 687 € | 3 168 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 72 t€ | 74 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 76 t€ | 145 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 350 € | 0 € | -844 € | -764 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | – | – | – | – | 0 € | 661 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -30 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 29 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 85 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 946 € | -13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -1 178 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 20 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 84 t€ |
| Tuloverot | 4 090 € | -2 540 € | -2 798 € | -3 610 € | -4 021 € | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 67 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 705 t€ | 729 t€ | 748 t€ | 773 t€ | 799 t€ | 456 t€ |
| Saamiset | 0 € | 1 210 € | 6 183 € | 250 € | 0 € | 6 806 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11 t€ | 5 680 € | 4 201 € | 5 397 € | 1 687 € | 3 168 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 6 890 € | 10 t€ | 5 647 € | 1 687 € | 9 974 € |
| Vastaavaa | 716 t€ | 736 t€ | 758 t€ | 778 t€ | 801 t€ | 466 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 487 t€ | 471 t€ | 461 t€ | 449 t€ | 434 t€ | 451 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 166 t€ | 190 t€ | 214 t€ | 238 t€ | 260 t€ | 1 500 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 64 t€ | 75 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 13 t€ |
| Vieras pääoma | 229 t€ | 265 t€ | 298 t€ | 329 t€ | 366 t€ | 15 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 72 t€ | 74 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 76 t€ | 145 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 350 € | 0 € | -844 € | -764 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | – | – | – | – | 0 € | 661 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -30 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 29 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 85 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 946 € | -13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -1 178 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 20 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 84 t€ |
| Tuloverot | 4 090 € | -2 540 € | -2 798 € | -3 610 € | -4 021 € | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 67 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 705 t€ | 729 t€ | 748 t€ | 773 t€ | 799 t€ | 456 t€ |
| Saamiset | 0 € | 1 210 € | 6 183 € | 250 € | 0 € | 6 806 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11 t€ | 5 680 € | 4 201 € | 5 397 € | 1 687 € | 3 168 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 6 890 € | 10 t€ | 5 647 € | 1 687 € | 9 974 € |
| Vastaavaa | 716 t€ | 736 t€ | 758 t€ | 778 t€ | 801 t€ | 466 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 487 t€ | 471 t€ | 461 t€ | 449 t€ | 434 t€ | 451 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 166 t€ | 190 t€ | 214 t€ | 238 t€ | 260 t€ | 1 500 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 64 t€ | 75 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 13 t€ |
| Vieras pääoma | 229 t€ | 265 t€ | 298 t€ | 329 t€ | 366 t€ | 15 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 302 t€ | 320 t€ | 339 t€ | 359 t€ | 381 t€ | 404 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 16 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 67 t€ |
| Koneet ja kalusto | 4 630 € | 6 174 € | 2 164 € | 2 885 € | 3 846 € | 5 128 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | – | – | – | – | 0 € | 333 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | – | 0 € | 6 000 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 800 € | 498 € | 948 € | 933 € | 1 446 € | 804 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 210 € | 683 € | 250 € | 0 € | 806 € |
| Vastattavaa | 716 t€ | 736 t€ | 758 t€ | 778 t€ | 801 t€ | 466 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 18 € | 8 € | 8 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 974 € | 909 € | 1 032 € | 366 € | 220 € | 12 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 964 € | -13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -1 178 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 5 500 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 809 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 37 t€ | 50 t€ | 58 t€ | 66 t€ | 78 t€ | 53 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 1 210 € | 6 183 € | 250 € | 0 € | 6 806 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 461 t€ | 451 t€ | 439 t€ | 424 t€ | 411 t€ | 374 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 7 022 € | 11 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Sijoitukset | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 23 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -30 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 334 t€ | 358 t€ | 376 t€ | 401 t€ | 428 t€ | 456 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 164 t€ | 188 t€ | 212 t€ | 236 t€ | 258 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | – | 0 € | 5 000 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1 350 € | 0 € | -844 € | -764 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | – | – | – | – | 0 € | 328 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Revosil Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.