Revosil Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 72 t€ och rörelseresultatet 29 t€; soliditet 68,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 13 t€ och inkomstskatterna 2 540 €.
Kouvola: 13 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 72 t€ | 74 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 76 t€ | 145 t€ |
| Förändring i omsättning | -2,1 % | 0,1 % | -5,1 % | 2,0 % | -47,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 6 082 € | 50 t€ | 52 t€ | 58 t€ | 57 t€ | 116 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,4 % | 67,8 % | 69,7 % | 74,4 % | 74,9 % | 79,7 % |
| Rörelseresultat | 29 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 85 t€ |
| Rörelsemarginal | 40,6 % | 34,1 % | 36,1 % | 40,5 % | 38,1 % | 58,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 16 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 67 t€ |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 € | -661 € |
| Soliditet | 68,0 % | 64,0 % | 60,8 % | 57,7 % | 54,6 % | 96,8 % |
| Kassalikviditet | 0,17 | 0,09 | 0,12 | 0,06 | 0,02 | 0,75 |
| Current ratio | 0,17 | 0,09 | 0,12 | 0,06 | 0,02 | 0,75 |
| Relativ skuldsättning | 316,0 % | 357,7 % | 402,0 % | 421,6 % | 472,4 % | 10,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 % | 2,2 % | 2,4 % | 3,4 % | 3,1 % | 14,9 % |
| Balansomslutning | 716 t€ | 736 t€ | 758 t€ | 778 t€ | 801 t€ | 466 t€ |
| Eget kapital | 487 t€ | 471 t€ | 461 t€ | 449 t€ | 434 t€ | 451 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 5 680 € | 4 201 € | 5 397 € | 1 687 € | 3 168 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 72 t€ | 74 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 76 t€ | 145 t€ |
| Material och tjänster | 1 350 € | 0 € | -844 € | -764 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 € | 661 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 23 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -30 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 85 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 946 € | -13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -1 178 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 20 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 84 t€ |
| Inkomstskatt | 4 090 € | -2 540 € | -2 798 € | -3 610 € | -4 021 € | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 67 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 705 t€ | 729 t€ | 748 t€ | 773 t€ | 799 t€ | 456 t€ |
| Fordringar | 0 € | 1 210 € | 6 183 € | 250 € | 0 € | 6 806 € |
| Kassa och bank | 11 t€ | 5 680 € | 4 201 € | 5 397 € | 1 687 € | 3 168 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 6 890 € | 10 t€ | 5 647 € | 1 687 € | 9 974 € |
| Aktiva | 716 t€ | 736 t€ | 758 t€ | 778 t€ | 801 t€ | 466 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 487 t€ | 471 t€ | 461 t€ | 449 t€ | 434 t€ | 451 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 166 t€ | 190 t€ | 214 t€ | 238 t€ | 260 t€ | 1 500 € |
| Korfristigt främmande kapital | 64 t€ | 75 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 13 t€ |
| Främmande kapital | 229 t€ | 265 t€ | 298 t€ | 329 t€ | 366 t€ | 15 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 72 t€ | 74 t€ | 74 t€ | 78 t€ | 76 t€ | 145 t€ |
| Material och tjänster | 1 350 € | 0 € | -844 € | -764 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 € | 661 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 23 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -30 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 85 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 946 € | -13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -1 178 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 20 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 84 t€ |
| Inkomstskatt | 4 090 € | -2 540 € | -2 798 € | -3 610 € | -4 021 € | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 67 t€ |
| Bestående aktiva | 705 t€ | 729 t€ | 748 t€ | 773 t€ | 799 t€ | 456 t€ |
| Fordringar | 0 € | 1 210 € | 6 183 € | 250 € | 0 € | 6 806 € |
| Kassa och bank | 11 t€ | 5 680 € | 4 201 € | 5 397 € | 1 687 € | 3 168 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 6 890 € | 10 t€ | 5 647 € | 1 687 € | 9 974 € |
| Aktiva | 716 t€ | 736 t€ | 758 t€ | 778 t€ | 801 t€ | 466 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 487 t€ | 471 t€ | 461 t€ | 449 t€ | 434 t€ | 451 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 166 t€ | 190 t€ | 214 t€ | 238 t€ | 260 t€ | 1 500 € |
| Korfristigt främmande kapital | 64 t€ | 75 t€ | 84 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 13 t€ |
| Främmande kapital | 229 t€ | 265 t€ | 298 t€ | 329 t€ | 366 t€ | 15 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 302 t€ | 320 t€ | 339 t€ | 359 t€ | 381 t€ | 404 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 16 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 67 t€ |
| Maskiner och inventarier | 4 630 € | 6 174 € | 2 164 € | 2 885 € | 3 846 € | 5 128 € |
| Övriga aktier och andelar | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | – | – | – | – | 0 € | 333 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | – | 0 € | 6 000 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 800 € | 498 € | 948 € | 933 € | 1 446 € | 804 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 210 € | 683 € | 250 € | 0 € | 806 € |
| Passiva | 716 t€ | 736 t€ | 758 t€ | 778 t€ | 801 t€ | 466 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 18 € | 8 € | 8 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 974 € | 909 € | 1 032 € | 366 € | 220 € | 12 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 964 € | -13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -1 178 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 5 500 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 809 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 37 t€ | 50 t€ | 58 t€ | 66 t€ | 78 t€ | 53 € |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 1 210 € | 6 183 € | 250 € | 0 € | 6 806 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 461 t€ | 451 t€ | 439 t€ | 424 t€ | 411 t€ | 374 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 7 022 € | 11 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Placeringar | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 371 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 23 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -30 t€ |
| Materiella tillgångar | 334 t€ | 358 t€ | 376 t€ | 401 t€ | 428 t€ | 456 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 164 t€ | 188 t€ | 212 t€ | 236 t€ | 258 t€ | 0 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | – | 0 € | 5 000 € | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 350 € | 0 € | -844 € | -764 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | – | – | – | – | 0 € | 328 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Revosil Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.