Ikaalisten Auto- ja huoltomestarit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ikaalinen, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 574 t€ ja liikevoitto 38 t€; omavaraisuusaste 39,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 64 t€ ja tuloverot 13 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 942 € vuosina 2024–2024; suurin ostaja on Pelastuspalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 574 t€ | 541 t€ | 575 t€ | 575 t€ | 587 t€ | 523 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 6,1 % | -5,9 % | -0,1 % | -2,0 % | 12,3 % | – |
| Käyttökate | 36 t€ | 18 t€ | 80 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 45 t€ |
| Käyttökate-% | 6,3 % | 3,3 % | 13,9 % | 8,4 % | 12,6 % | 8,6 % |
| Liikevoitto | 38 t€ | 15 t€ | 78 t€ | 46 t€ | 70 t€ | 40 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,7 % | 2,7 % | 13,5 % | 7,9 % | 12,0 % | 7,7 % |
| Tilikauden tulos | -154 t€ | 372 € | 51 t€ | 27 t€ | 47 t€ | 22 t€ |
| Henkilöstökulut | -218 t€ | 221 t€ | 159 t€ | 203 t€ | 193 t€ | 184 t€ |
| Omavaraisuusaste | 39,2 % | 53,5 % | 52,4 % | 47,7 % | 43,8 % | 37,3 % |
| Quick ratio | 0,39 | 0,14 | 0,56 | 0,54 | 0,59 | 0,49 |
| Current ratio | 0,79 | 0,31 | 1,00 | 1,20 | 1,14 | 0,96 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 48,6 % | 53,8 % | 52,8 % | 58,4 % | 65,6 % | 81,5 % |
| Oman pääoman tuotto | -85,5 % | 0,1 % | 15,4 % | 8,9 % | 15,6 % | 8,5 % |
| Taseen loppusumma | 460 t€ | 626 t€ | 638 t€ | 643 t€ | 685 t€ | 679 t€ |
| Oma pääoma | 180 t€ | 335 t€ | 334 t€ | 307 t€ | 300 t€ | 253 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 894 € | 2 350 € | 4 530 € | 7 064 € | 9 970 € | 5 381 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 574 t€ | 541 t€ | 575 t€ | 575 t€ | 587 t€ | 523 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 39 t€ | 41 t€ | 38 t€ | 36 t€ | 37 t€ | 34 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 274 t€ | -269 t€ | -296 t€ | -285 t€ | -285 t€ | -265 t€ |
| Henkilöstökulut | 218 t€ | -221 t€ | -159 t€ | -203 t€ | -193 t€ | -184 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 142 € | -2 856 € | -2 108 € | -2 810 € | -3 747 € | -4 996 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 81 t€ | -75 t€ | -78 t€ | -74 t€ | -72 t€ | -62 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 38 t€ | 15 t€ | 78 t€ | 46 t€ | 70 t€ | 40 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 188 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -150 t€ | 495 € | 64 t€ | 34 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
| Tuloverot | 4 227 € | -123 € | -13 t€ | -6 865 € | -12 t€ | -5 400 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -154 t€ | 372 € | 51 t€ | 27 t€ | 47 t€ | 22 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 371 t€ | 544 t€ | 542 t€ | 544 t€ | 547 t€ | 550 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 45 t€ | 45 t€ | 42 t€ | 54 t€ | 67 t€ | 63 t€ |
| Saamiset | 37 t€ | 33 t€ | 47 t€ | 17 t€ | 44 t€ | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 894 € | 2 350 € | 4 530 € | 7 064 € | 9 970 € | 5 381 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 89 t€ | 82 t€ | 96 t€ | 99 t€ | 138 t€ | 128 t€ |
| Vastaavaa | 460 t€ | 626 t€ | 638 t€ | 643 t€ | 685 t€ | 679 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 180 t€ | 335 t€ | 334 t€ | 307 t€ | 300 t€ | 253 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 166 t€ | 25 t€ | 208 t€ | 253 t€ | 264 t€ | 292 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 113 t€ | 266 t€ | 96 t€ | 83 t€ | 121 t€ | 133 t€ |
| Vieras pääoma | 279 t€ | 291 t€ | 303 t€ | 336 t€ | 385 t€ | 426 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 574 t€ | 541 t€ | 575 t€ | 575 t€ | 587 t€ | 523 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 39 t€ | 41 t€ | 38 t€ | 36 t€ | 37 t€ | 34 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 274 t€ | -269 t€ | -296 t€ | -285 t€ | -285 t€ | -265 t€ |
| Henkilöstökulut | 218 t€ | -221 t€ | -159 t€ | -203 t€ | -193 t€ | -184 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 142 € | -2 856 € | -2 108 € | -2 810 € | -3 747 € | -4 996 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 81 t€ | -75 t€ | -78 t€ | -74 t€ | -72 t€ | -62 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 38 t€ | 15 t€ | 78 t€ | 46 t€ | 70 t€ | 40 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 188 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -150 t€ | 495 € | 64 t€ | 34 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
| Tuloverot | 4 227 € | -123 € | -13 t€ | -6 865 € | -12 t€ | -5 400 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -154 t€ | 372 € | 51 t€ | 27 t€ | 47 t€ | 22 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 371 t€ | 544 t€ | 542 t€ | 544 t€ | 547 t€ | 550 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 45 t€ | 45 t€ | 42 t€ | 54 t€ | 67 t€ | 63 t€ |
| Saamiset | 37 t€ | 33 t€ | 47 t€ | 17 t€ | 44 t€ | 46 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 894 € | 2 350 € | 4 530 € | 7 064 € | 9 970 € | 5 381 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 89 t€ | 82 t€ | 96 t€ | 99 t€ | 138 t€ | 128 t€ |
| Vastaavaa | 460 t€ | 626 t€ | 638 t€ | 643 t€ | 685 t€ | 679 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 180 t€ | 335 t€ | 334 t€ | 307 t€ | 300 t€ | 253 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 166 t€ | 25 t€ | 208 t€ | 253 t€ | 264 t€ | 292 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 113 t€ | 266 t€ | 96 t€ | 83 t€ | 121 t€ | 133 t€ |
| Vieras pääoma | 279 t€ | 291 t€ | 303 t€ | 336 t€ | 385 t€ | 426 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 15 t€ | 14 t€ | 23 t€ | 33 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Vastattavaa | 460 t€ | 626 t€ | 638 t€ | 643 t€ | 685 t€ | 679 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 171 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 166 t€ | 25 t€ | 208 t€ | 253 t€ | 264 t€ | 292 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | – | 0 € | 4 150 € | 3 000 € | 3 000 € | 4 000 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -75 € | -75 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 37 t€ | 33 t€ | 47 t€ | 17 t€ | 44 t€ | 46 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 5 099 € | 1 425 € | 2 617 € | 21 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 460 € | 0 € | 915 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 63 € | 503 € | 2 695 € | 339 € | 212 € | 110 € |
| Koneet ja kalusto | 6 426 € | 8 567 € | 6 323 € | 8 431 € | 11 t€ | 15 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 332 t€ | 331 t€ | 280 t€ | 277 t€ | 250 t€ | 228 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 29 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 178 t€ | -176 t€ | -122 t€ | -162 t€ | -154 t€ | -144 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 364 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 32 t€ | 22 t€ | 35 t€ | 12 t€ | 38 t€ | 36 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -154 t€ | 372 € | 51 t€ | 27 t€ | 47 t€ | 22 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 17 t€ | -15 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Eläkekulut | 29 t€ | -28 t€ | -22 t€ | -27 t€ | -27 t€ | -26 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 835 € | 11 t€ | 11 t€ | 4 693 € | 6 139 € | 11 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 11 t€ | -17 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -14 t€ |
| Palvelujen ostot | 31 t€ | -32 t€ | -39 t€ | -32 t€ | -30 t€ | -28 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 426 € | 8 567 € | 6 323 € | 8 431 € | 11 t€ | 15 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 243 t€ | -240 t€ | -245 t€ | -241 t€ | -259 t€ | -222 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 45 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 51 t€ | 64 t€ | 59 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 5 099 € | 1 425 € | 2 617 € | 21 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 60 t€ | 231 t€ | 53 t€ | 35 t€ | 43 t€ | 43 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 142 € | -2 856 € | -2 108 € | -2 810 € | -3 747 € | -4 996 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 8 462 € | 5 447 € | 1 540 € | 1 465 € | 6 169 € | 6 217 € |
| Sijoitukset | 364 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -166 € | 2 920 € | -12 t€ | -12 t€ | 4 037 € | -15 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ikaalisten Auto- ja huoltomestarit Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään neljännekseen (1947 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 3,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Ikaalinen
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta