Ikaalisten Auto- ja huoltomestarit Oy är ett aktiebolag med hemort i Ikalis, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 574 t€ och rörelseresultatet 38 t€; soliditet 39,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 64 t€ och inkomstskatterna 13 t€. Offentliga köpare köpte för 1 942 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Pelastuspalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 574 t€ | 541 t€ | 575 t€ | 575 t€ | 587 t€ | 523 t€ |
| Förändring i omsättning | 6,1 % | -5,9 % | -0,1 % | -2,0 % | 12,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 36 t€ | 18 t€ | 80 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 45 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,3 % | 3,3 % | 13,9 % | 8,4 % | 12,6 % | 8,6 % |
| Rörelseresultat | 38 t€ | 15 t€ | 78 t€ | 46 t€ | 70 t€ | 40 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 2,7 % | 13,5 % | 7,9 % | 12,0 % | 7,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -154 t€ | 372 € | 51 t€ | 27 t€ | 47 t€ | 22 t€ |
| Personalkostnader | -218 t€ | 221 t€ | 159 t€ | 203 t€ | 193 t€ | 184 t€ |
| Soliditet | 39,2 % | 53,5 % | 52,4 % | 47,7 % | 43,8 % | 37,3 % |
| Kassalikviditet | 0,39 | 0,14 | 0,56 | 0,54 | 0,59 | 0,49 |
| Current ratio | 0,79 | 0,31 | 1,00 | 1,20 | 1,14 | 0,96 |
| Relativ skuldsättning | 48,6 % | 53,8 % | 52,8 % | 58,4 % | 65,6 % | 81,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -85,5 % | 0,1 % | 15,4 % | 8,9 % | 15,6 % | 8,5 % |
| Balansomslutning | 460 t€ | 626 t€ | 638 t€ | 643 t€ | 685 t€ | 679 t€ |
| Eget kapital | 180 t€ | 335 t€ | 334 t€ | 307 t€ | 300 t€ | 253 t€ |
| Kassa och bank | 1 894 € | 2 350 € | 4 530 € | 7 064 € | 9 970 € | 5 381 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 574 t€ | 541 t€ | 575 t€ | 575 t€ | 587 t€ | 523 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 39 t€ | 41 t€ | 38 t€ | 36 t€ | 37 t€ | 34 t€ |
| Material och tjänster | 274 t€ | -269 t€ | -296 t€ | -285 t€ | -285 t€ | -265 t€ |
| Personalkostnader | 218 t€ | -221 t€ | -159 t€ | -203 t€ | -193 t€ | -184 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 142 € | -2 856 € | -2 108 € | -2 810 € | -3 747 € | -4 996 € |
| Övriga rörelsekostnader | 81 t€ | -75 t€ | -78 t€ | -74 t€ | -72 t€ | -62 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | 15 t€ | 78 t€ | 46 t€ | 70 t€ | 40 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 188 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -150 t€ | 495 € | 64 t€ | 34 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
| Inkomstskatt | 4 227 € | -123 € | -13 t€ | -6 865 € | -12 t€ | -5 400 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -154 t€ | 372 € | 51 t€ | 27 t€ | 47 t€ | 22 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 371 t€ | 544 t€ | 542 t€ | 544 t€ | 547 t€ | 550 t€ |
| Omsättningstillgångar | 45 t€ | 45 t€ | 42 t€ | 54 t€ | 67 t€ | 63 t€ |
| Fordringar | 37 t€ | 33 t€ | 47 t€ | 17 t€ | 44 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 1 894 € | 2 350 € | 4 530 € | 7 064 € | 9 970 € | 5 381 € |
| Rörliga aktiva | 89 t€ | 82 t€ | 96 t€ | 99 t€ | 138 t€ | 128 t€ |
| Aktiva | 460 t€ | 626 t€ | 638 t€ | 643 t€ | 685 t€ | 679 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 180 t€ | 335 t€ | 334 t€ | 307 t€ | 300 t€ | 253 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 166 t€ | 25 t€ | 208 t€ | 253 t€ | 264 t€ | 292 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 113 t€ | 266 t€ | 96 t€ | 83 t€ | 121 t€ | 133 t€ |
| Främmande kapital | 279 t€ | 291 t€ | 303 t€ | 336 t€ | 385 t€ | 426 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 574 t€ | 541 t€ | 575 t€ | 575 t€ | 587 t€ | 523 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 39 t€ | 41 t€ | 38 t€ | 36 t€ | 37 t€ | 34 t€ |
| Material och tjänster | 274 t€ | -269 t€ | -296 t€ | -285 t€ | -285 t€ | -265 t€ |
| Personalkostnader | 218 t€ | -221 t€ | -159 t€ | -203 t€ | -193 t€ | -184 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 142 € | -2 856 € | -2 108 € | -2 810 € | -3 747 € | -4 996 € |
| Övriga rörelsekostnader | 81 t€ | -75 t€ | -78 t€ | -74 t€ | -72 t€ | -62 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 38 t€ | 15 t€ | 78 t€ | 46 t€ | 70 t€ | 40 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 188 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -150 t€ | 495 € | 64 t€ | 34 t€ | 58 t€ | 27 t€ |
| Inkomstskatt | 4 227 € | -123 € | -13 t€ | -6 865 € | -12 t€ | -5 400 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -154 t€ | 372 € | 51 t€ | 27 t€ | 47 t€ | 22 t€ |
| Bestående aktiva | 371 t€ | 544 t€ | 542 t€ | 544 t€ | 547 t€ | 550 t€ |
| Omsättningstillgångar | 45 t€ | 45 t€ | 42 t€ | 54 t€ | 67 t€ | 63 t€ |
| Fordringar | 37 t€ | 33 t€ | 47 t€ | 17 t€ | 44 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 1 894 € | 2 350 € | 4 530 € | 7 064 € | 9 970 € | 5 381 € |
| Rörliga aktiva | 89 t€ | 82 t€ | 96 t€ | 99 t€ | 138 t€ | 128 t€ |
| Aktiva | 460 t€ | 626 t€ | 638 t€ | 643 t€ | 685 t€ | 679 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 180 t€ | 335 t€ | 334 t€ | 307 t€ | 300 t€ | 253 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 166 t€ | 25 t€ | 208 t€ | 253 t€ | 264 t€ | 292 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 113 t€ | 266 t€ | 96 t€ | 83 t€ | 121 t€ | 133 t€ |
| Främmande kapital | 279 t€ | 291 t€ | 303 t€ | 336 t€ | 385 t€ | 426 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 166 t€ | 25 t€ | 208 t€ | 253 t€ | 264 t€ | 292 t€ |
| Placeringar | 364 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 142 € | -2 856 € | -2 108 € | -2 810 € | -3 747 € | -4 996 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 32 t€ | 22 t€ | 35 t€ | 12 t€ | 38 t€ | 36 t€ |
| Pensionskostnader | 29 t€ | -28 t€ | -22 t€ | -27 t€ | -27 t€ | -26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -154 t€ | 372 € | 51 t€ | 27 t€ | 47 t€ | 22 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 171 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | -15 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 60 t€ | 231 t€ | 53 t€ | 35 t€ | 43 t€ | 43 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 364 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ | 536 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | – | 0 € | 4 150 € | 3 000 € | 3 000 € | 4 000 € |
| Kortfristiga fordringar | 37 t€ | 33 t€ | 47 t€ | 17 t€ | 44 t€ | 46 t€ |
| Passiva | 460 t€ | 626 t€ | 638 t€ | 643 t€ | 685 t€ | 679 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -166 € | 2 920 € | -12 t€ | -12 t€ | 4 037 € | -15 t€ |
| Löner och arvoden | 178 t€ | -176 t€ | -122 t€ | -162 t€ | -154 t€ | -144 t€ |
| Köp av tjänster | 31 t€ | -32 t€ | -39 t€ | -32 t€ | -30 t€ | -28 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -17 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -14 t€ |
| Materiella tillgångar | 6 426 € | 8 567 € | 6 323 € | 8 431 € | 11 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 29 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 462 € | 5 447 € | 1 540 € | 1 465 € | 6 169 € | 6 217 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 63 € | 503 € | 2 695 € | 339 € | 212 € | 110 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 460 € | 0 € | 915 € | 0 € | – | – |
| Finansiella värdepapper | 5 099 € | 1 425 € | 2 617 € | 21 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 15 t€ | 14 t€ | 23 t€ | 33 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -75 € | -75 € | 0 € | – | – | – |
| Material och förnödenheter | 45 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 51 t€ | 64 t€ | 59 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 243 t€ | -240 t€ | -245 t€ | -241 t€ | -259 t€ | -222 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 835 € | 11 t€ | 11 t€ | 4 693 € | 6 139 € | 11 t€ |
| Maskiner och inventarier | 6 426 € | 8 567 € | 6 323 € | 8 431 € | 11 t€ | 15 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 332 t€ | 331 t€ | 280 t€ | 277 t€ | 250 t€ | 228 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 5 099 € | 1 425 € | 2 617 € | 21 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ikaalisten Auto- ja huoltomestarit Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1947 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 3,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Ikalis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis