SPÅRA GROUP OY/AB on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Uusikaarlepyy, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,1 M€ ja liikevoitto 172 t€; omavaraisuusaste 55,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 140 t€ ja tuloverot 29 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 619 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -30,7 % | 20,9 % | 110,1 % | – |
| Käyttökate | 124 t€ | 227 t€ | 238 t€ | 117 t€ |
| Käyttökate-% | 11,3 % | 14,4 % | 18,3 % | 18,9 % |
| Liikevoitto | 172 t€ | 166 t€ | 200 t€ | 67 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,8 % | 10,6 % | 15,3 % | 10,8 % |
| Tilikauden tulos | 134 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 46 t€ |
| Henkilöstökulut | -153 t€ | 168 t€ | 125 t€ | 122 t€ |
| Omavaraisuusaste | 55,1 % | 50,3 % | 48,4 % | 56,8 % |
| Quick ratio | 1,61 | 1,10 | 1,51 | 0,91 |
| Current ratio | 4,02 | 3,22 | 2,41 | 1,63 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 43,8 % | 30,4 % | 31,8 % | 33,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 24,7 % | 26,8 % | 36,8 % | 18,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 964 t€ | 801 t€ | 486 t€ |
| Oma pääoma | 542 t€ | 443 t€ | 352 t€ | 242 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 131 t€ | 140 t€ | 291 t€ | 25 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 619 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 583 t€ | -987 t€ | -787 t€ | -319 t€ |
| Henkilöstökulut | 153 t€ | -168 t€ | -125 t€ | -122 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 48 t€ | -60 t€ | -38 t€ | -50 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 133 t€ | -192 t€ | -151 t€ | -62 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 172 t€ | 166 t€ | 200 t€ | 67 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 165 € | -13 t€ | -33 t€ | -5 979 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 168 t€ | 153 t€ | 167 t€ | 61 t€ |
| Tuloverot | 32 t€ | -28 t€ | -36 t€ | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 134 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 46 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 418 t€ | 394 t€ | 258 t€ | 302 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 387 t€ | 376 t€ | 204 t€ | 81 t€ |
| Saamiset | 127 t€ | 54 t€ | 48 t€ | 78 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 131 t€ | 140 t€ | 291 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 645 t€ | 570 t€ | 543 t€ | 184 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 964 t€ | 801 t€ | 486 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 542 t€ | 443 t€ | 352 t€ | 242 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 43 t€ | 42 t€ | 36 t€ | 35 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 317 t€ | 302 t€ | 188 t€ | 97 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 160 t€ | 177 t€ | 225 t€ | 113 t€ |
| Vieras pääoma | 477 t€ | 479 t€ | 413 t€ | 210 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 619 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 583 t€ | -987 t€ | -787 t€ | -319 t€ |
| Henkilöstökulut | 153 t€ | -168 t€ | -125 t€ | -122 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 48 t€ | -60 t€ | -38 t€ | -50 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 133 t€ | -192 t€ | -151 t€ | -62 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 172 t€ | 166 t€ | 200 t€ | 67 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 165 € | -13 t€ | -33 t€ | -5 979 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 168 t€ | 153 t€ | 167 t€ | 61 t€ |
| Tuloverot | 32 t€ | -28 t€ | -36 t€ | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 134 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 46 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 418 t€ | 394 t€ | 258 t€ | 302 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 387 t€ | 376 t€ | 204 t€ | 81 t€ |
| Saamiset | 127 t€ | 54 t€ | 48 t€ | 78 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 131 t€ | 140 t€ | 291 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 645 t€ | 570 t€ | 543 t€ | 184 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 964 t€ | 801 t€ | 486 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 542 t€ | 443 t€ | 352 t€ | 242 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 43 t€ | 42 t€ | 36 t€ | 35 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 317 t€ | 302 t€ | 188 t€ | 97 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 160 t€ | 177 t€ | 225 t€ | 113 t€ |
| Vieras pääoma | 477 t€ | 479 t€ | 413 t€ | 210 t€ |
| Sijoitukset | 223 t€ | 151 t€ | 105 t€ | 117 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 33 t€ | 13 t€ | 6 408 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 61 t€ | 63 t€ | 113 t€ | 53 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 398 t€ | 314 t€ | 213 t€ | 186 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 13 t€ | 0 € | 9 954 € | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 60 t€ | 57 t€ | 33 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 114 t€ | 21 t€ | 25 t€ | 53 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 587 t€ | -1,2 M€ | -909 t€ | -387 t€ |
| Poistoero | 43 t€ | 42 t€ | 36 t€ | 35 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 134 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 127 t€ | 54 t€ | 48 t€ | 78 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 11 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -6 256 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 194 t€ | 243 t€ | 153 t€ | 185 t€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | 1 624 € | -6 194 € | -758 € | -3 685 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 387 t€ | 376 t€ | 204 t€ | 81 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 128 t€ | -143 t€ | -103 t€ | -102 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 114 € | 19 t€ | 41 t€ | 8 711 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 1 390 € |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 964 t€ | 801 t€ | 486 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 1 010 € | 1 010 € | 1 010 € | 1 010 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 185 € | 2 077 € | 26 € | 277 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 897 € | -3 358 € | -2 707 € | -1 932 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 317 t€ | 302 t€ | 188 t€ | 97 t€ |
| Koneet ja kalusto | 193 t€ | 242 t€ | 152 t€ | 184 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -7 099 € | 6 633 € | -14 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 48 t€ | -60 t€ | -38 t€ | -50 t€ |
| Palvelujen ostot | 6 928 € | -5 892 € | -1 025 € | -1 000 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -11 t€ | 172 t€ | 123 t€ | 69 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 223 t€ | 151 t€ | 105 t€ | 117 t€ |
| Eläkekulut | 21 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -18 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna SPÅRA GROUP OY/AB kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta ylimpään 10 %:iin (687 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 8 177 €, 17-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.