SPÅRA GROUP OY/AB är ett aktiebolag med hemort i Nykarleby, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 172 t€; soliditet 55,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 140 t€ och inkomstskatterna 29 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 619 t€ |
| Förändring i omsättning | -30,7 % | 20,9 % | 110,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 124 t€ | 227 t€ | 238 t€ | 117 t€ |
| Rörelsebidrag % | 11,3 % | 14,4 % | 18,3 % | 18,9 % |
| Rörelseresultat | 172 t€ | 166 t€ | 200 t€ | 67 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,8 % | 10,6 % | 15,3 % | 10,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 134 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 46 t€ |
| Personalkostnader | -153 t€ | 168 t€ | 125 t€ | 122 t€ |
| Soliditet | 55,1 % | 50,3 % | 48,4 % | 56,8 % |
| Kassalikviditet | 1,61 | 1,10 | 1,51 | 0,91 |
| Current ratio | 4,02 | 3,22 | 2,41 | 1,63 |
| Relativ skuldsättning | 43,8 % | 30,4 % | 31,8 % | 33,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,7 % | 26,8 % | 36,8 % | 18,8 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 964 t€ | 801 t€ | 486 t€ |
| Eget kapital | 542 t€ | 443 t€ | 352 t€ | 242 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 140 t€ | 291 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 619 t€ |
| Material och tjänster | 583 t€ | -987 t€ | -787 t€ | -319 t€ |
| Personalkostnader | 153 t€ | -168 t€ | -125 t€ | -122 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 48 t€ | -60 t€ | -38 t€ | -50 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 133 t€ | -192 t€ | -151 t€ | -62 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 172 t€ | 166 t€ | 200 t€ | 67 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 165 € | -13 t€ | -33 t€ | -5 979 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 168 t€ | 153 t€ | 167 t€ | 61 t€ |
| Inkomstskatt | 32 t€ | -28 t€ | -36 t€ | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 134 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 46 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 418 t€ | 394 t€ | 258 t€ | 302 t€ |
| Omsättningstillgångar | 387 t€ | 376 t€ | 204 t€ | 81 t€ |
| Fordringar | 127 t€ | 54 t€ | 48 t€ | 78 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 140 t€ | 291 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 645 t€ | 570 t€ | 543 t€ | 184 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 964 t€ | 801 t€ | 486 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 542 t€ | 443 t€ | 352 t€ | 242 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 43 t€ | 42 t€ | 36 t€ | 35 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 317 t€ | 302 t€ | 188 t€ | 97 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 160 t€ | 177 t€ | 225 t€ | 113 t€ |
| Främmande kapital | 477 t€ | 479 t€ | 413 t€ | 210 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 619 t€ |
| Material och tjänster | 583 t€ | -987 t€ | -787 t€ | -319 t€ |
| Personalkostnader | 153 t€ | -168 t€ | -125 t€ | -122 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 48 t€ | -60 t€ | -38 t€ | -50 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 133 t€ | -192 t€ | -151 t€ | -62 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 172 t€ | 166 t€ | 200 t€ | 67 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 165 € | -13 t€ | -33 t€ | -5 979 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 168 t€ | 153 t€ | 167 t€ | 61 t€ |
| Inkomstskatt | 32 t€ | -28 t€ | -36 t€ | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 134 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 46 t€ |
| Bestående aktiva | 418 t€ | 394 t€ | 258 t€ | 302 t€ |
| Omsättningstillgångar | 387 t€ | 376 t€ | 204 t€ | 81 t€ |
| Fordringar | 127 t€ | 54 t€ | 48 t€ | 78 t€ |
| Kassa och bank | 131 t€ | 140 t€ | 291 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 645 t€ | 570 t€ | 543 t€ | 184 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 964 t€ | 801 t€ | 486 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 542 t€ | 443 t€ | 352 t€ | 242 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 43 t€ | 42 t€ | 36 t€ | 35 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 317 t€ | 302 t€ | 188 t€ | 97 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 160 t€ | 177 t€ | 225 t€ | 113 t€ |
| Främmande kapital | 477 t€ | 479 t€ | 413 t€ | 210 t€ |
| Placeringar | 223 t€ | 151 t€ | 105 t€ | 117 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 33 t€ | 13 t€ | 6 408 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 61 t€ | 63 t€ | 113 t€ | 53 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 398 t€ | 314 t€ | 213 t€ | 186 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 13 t€ | 0 € | 9 954 € | 17 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 60 t€ | 57 t€ | 33 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 114 t€ | 21 t€ | 25 t€ | 53 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 587 t€ | -1,2 M€ | -909 t€ | -387 t€ |
| Avskrivningsdifferens | 43 t€ | 42 t€ | 36 t€ | 35 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 134 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 46 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 127 t€ | 54 t€ | 48 t€ | 78 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 11 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -6 256 € |
| Materiella tillgångar | 194 t€ | 243 t€ | 153 t€ | 185 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | 1 624 € | -6 194 € | -758 € | -3 685 € |
| Material och förnödenheter | 387 t€ | 376 t€ | 204 t€ | 81 t€ |
| Löner och arvoden | 128 t€ | -143 t€ | -103 t€ | -102 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 114 € | 19 t€ | 41 t€ | 8 711 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 1 390 € |
| Passiva | 1,1 M€ | 964 t€ | 801 t€ | 486 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 1 010 € | 1 010 € | 1 010 € | 1 010 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 185 € | 2 077 € | 26 € | 277 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 897 € | -3 358 € | -2 707 € | -1 932 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 317 t€ | 302 t€ | 188 t€ | 97 t€ |
| Maskiner och inventarier | 193 t€ | 242 t€ | 152 t€ | 184 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -7 099 € | 6 633 € | -14 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 48 t€ | -60 t€ | -38 t€ | -50 t€ |
| Köp av tjänster | 6 928 € | -5 892 € | -1 025 € | -1 000 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ | 38 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -11 t€ | 172 t€ | 123 t€ | 69 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 223 t€ | 151 t€ | 105 t€ | 117 t€ |
| Pensionskostnader | 21 t€ | -22 t€ | -20 t€ | -18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör SPÅRA GROUP OY/AB till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övriga konsumenttjänster som inte klassificerats på annat håll (687 företag med beskattningsbar inkomst; median 8 177 €, 17 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.