Ojalan Maatila Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ilmajoki, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 444 t€ ja liikevoitto 33 t€; omavaraisuusaste 64,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 113 t€ ja tuloverot 23 t€.
Ilmajoki: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- AM Labs OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- RMKSOUND OyTaiteen ja kulttuurin live-tapahtumien esitystekniikan palvelut
- ARJOPA OyHoldingyhtiöiden toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 444 t€ | 367 t€ | 435 t€ | 550 t€ | 465 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 20,7 % | -15,5 % | -20,9 % | 18,3 % | – |
| Käyttökate | -16 t€ | 134 t€ | 90 t€ | 244 t€ | 195 t€ |
| Käyttökate-% | -3,6 % | 36,4 % | 20,8 % | 44,4 % | 42,1 % |
| Liikevoitto | 33 t€ | 83 t€ | 37 t€ | 186 t€ | 134 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,5 % | 22,5 % | 8,5 % | 33,8 % | 28,9 % |
| Tilikauden tulos | 18 t€ | 58 t€ | -2 870 € | 146 t€ | 111 t€ |
| Henkilöstökulut | -31 t€ | 21 t€ | 72 t€ | 94 t€ | 77 t€ |
| Omavaraisuusaste | 64,6 % | 61,7 % | 57,1 % | 55,8 % | 60,1 % |
| Quick ratio | 1,07 | 1,00 | 1,78 | 1,24 | 1,54 |
| Current ratio | 2,63 | 3,06 | 3,14 | 2,73 | 3,36 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 139,2 % | 170,4 % | 164,3 % | 144,4 % | 143,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,6 % | 5,8 % | -0,3 % | 14,6 % | 11,0 % |
| Taseen loppusumma | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 950 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 67 t€ | 64 t€ | 115 t€ | 102 t€ | 119 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 444 t€ | 367 t€ | 435 t€ | 550 t€ | 465 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 128 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 174 t€ | 137 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 330 t€ | -224 t€ | -304 t€ | -271 t€ | -228 t€ |
| Henkilöstökulut | 31 t€ | -21 t€ | -72 t€ | -94 t€ | -77 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 49 t€ | -51 t€ | -54 t€ | -59 t€ | -61 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 128 t€ | -111 t€ | -116 t€ | -115 t€ | -102 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 33 t€ | 83 t€ | 37 t€ | 186 t€ | 134 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -7 455 € | -6 412 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 22 t€ | 69 t€ | 20 t€ | 178 t€ | 128 t€ |
| Tuloverot | 3 640 € | -11 t€ | -23 t€ | -32 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | 58 t€ | -2 870 € | 146 t€ | 111 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 143 t€ | 172 t€ | 115 t€ | 202 t€ | 185 t€ |
| Saamiset | 31 t€ | 19 t€ | 36 t€ | 66 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 67 t€ | 64 t€ | 115 t€ | 102 t€ | 119 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 242 t€ | 255 t€ | 265 t€ | 370 t€ | 342 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 950 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 545 t€ | 543 t€ | 630 t€ | 658 t€ | 565 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 92 t€ | 83 t€ | 84 t€ | 135 t€ | 102 t€ |
| Vieras pääoma | 637 t€ | 626 t€ | 714 t€ | 794 t€ | 666 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (55)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 444 t€ | 367 t€ | 435 t€ | 550 t€ | 465 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 128 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 174 t€ | 137 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 330 t€ | -224 t€ | -304 t€ | -271 t€ | -228 t€ |
| Henkilöstökulut | 31 t€ | -21 t€ | -72 t€ | -94 t€ | -77 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 49 t€ | -51 t€ | -54 t€ | -59 t€ | -61 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 128 t€ | -111 t€ | -116 t€ | -115 t€ | -102 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 33 t€ | 83 t€ | 37 t€ | 186 t€ | 134 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -7 455 € | -6 412 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 22 t€ | 69 t€ | 20 t€ | 178 t€ | 128 t€ |
| Tuloverot | 3 640 € | -11 t€ | -23 t€ | -32 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | 58 t€ | -2 870 € | 146 t€ | 111 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 143 t€ | 172 t€ | 115 t€ | 202 t€ | 185 t€ |
| Saamiset | 31 t€ | 19 t€ | 36 t€ | 66 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 67 t€ | 64 t€ | 115 t€ | 102 t€ | 119 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 242 t€ | 255 t€ | 265 t€ | 370 t€ | 342 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 950 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 545 t€ | 543 t€ | 630 t€ | 658 t€ | 565 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 92 t€ | 83 t€ | 84 t€ | 135 t€ | 102 t€ |
| Vieras pääoma | 637 t€ | 626 t€ | 714 t€ | 794 t€ | 666 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 127 t€ | 123 t€ | 136 t€ | 151 t€ | 126 t€ |
| Valmiit tuotteet | 34 t€ | 41 t€ | 20 t€ | 40 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 8 381 € | 6 303 € | 14 t€ | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | – | 0 € | 571 € | 13 t€ | 418 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 917 t€ | 859 t€ | 861 t€ | 715 t€ | 604 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 12 t€ | 13 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 19 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 41 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 11 t€ | 71 € | 2 791 € | 51 t€ | 23 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 186 t€ | 86 t€ | 86 t€ | 136 t€ | 286 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 287 t€ | -251 t€ | -193 t€ | -272 t€ | -255 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 18 t€ | 58 t€ | -2 870 € | 146 t€ | 111 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 8 000 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 31 t€ | 19 t€ | 36 t€ | 66 t€ | 38 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -7 458 € | -6 412 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 109 t€ | 131 t€ | 94 t€ | 162 t€ | 134 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 10 t€ | 0 € | -46 t€ | -65 t€ | -51 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 510 € | 3 741 € | 16 t€ | 28 t€ | 7 828 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 8 000 € |
| Vastattavaa | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 5 € | 19 € | 3 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 6 384 € | -678 € | -5 873 € | -5 760 € | -7 353 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 336 t€ | 216 t€ | 250 t€ | 308 t€ | 265 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 7 698 € | 2 074 € | 813 € | 1 016 € | 1 270 € |
| Koneet ja kalusto | 187 t€ | 169 t€ | 178 t€ | 190 t€ | 213 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 49 t€ | -51 t€ | -54 t€ | -59 t€ | -61 t€ |
| Palvelujen ostot | 14 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -15 t€ | -5 289 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 982 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 50 t€ | 34 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 68 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 29 t€ | 57 t€ | -87 t€ | 17 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Eläkekulut | 15 t€ | -20 t€ | -20 t€ | -23 t€ | -18 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 209 t€ | 327 t€ | 380 t€ | 350 t€ | 300 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ojalan Maatila Oy kuuluu toimialaluokassa sikojen ja porsaiden kasvatus porsastuotantoa varten suurempaan puoliskoon (45 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 113 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.