Ojalan Maatila Oy är ett aktiebolag med hemort i Ilmola, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 444 t€ och rörelseresultatet 33 t€; soliditet 64,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 113 t€ och inkomstskatterna 23 t€.
Ilmola: 3 nya företag på 30 dagar
- AM Labs OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- RMKSOUND OyTaiteen ja kulttuurin live-tapahtumien esitystekniikan palvelut
- ARJOPA OyHoldingyhtiöiden toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 444 t€ | 367 t€ | 435 t€ | 550 t€ | 465 t€ |
| Förändring i omsättning | 20,7 % | -15,5 % | -20,9 % | 18,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -16 t€ | 134 t€ | 90 t€ | 244 t€ | 195 t€ |
| Rörelsebidrag % | -3,6 % | 36,4 % | 20,8 % | 44,4 % | 42,1 % |
| Rörelseresultat | 33 t€ | 83 t€ | 37 t€ | 186 t€ | 134 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 22,5 % | 8,5 % | 33,8 % | 28,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 18 t€ | 58 t€ | -2 870 € | 146 t€ | 111 t€ |
| Personalkostnader | -31 t€ | 21 t€ | 72 t€ | 94 t€ | 77 t€ |
| Soliditet | 64,6 % | 61,7 % | 57,1 % | 55,8 % | 60,1 % |
| Kassalikviditet | 1,07 | 1,00 | 1,78 | 1,24 | 1,54 |
| Current ratio | 2,63 | 3,06 | 3,14 | 2,73 | 3,36 |
| Relativ skuldsättning | 139,2 % | 170,4 % | 164,3 % | 144,4 % | 143,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | 5,8 % | -0,3 % | 14,6 % | 11,0 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 950 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Kassa och bank | 67 t€ | 64 t€ | 115 t€ | 102 t€ | 119 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 444 t€ | 367 t€ | 435 t€ | 550 t€ | 465 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 128 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 174 t€ | 137 t€ |
| Material och tjänster | 330 t€ | -224 t€ | -304 t€ | -271 t€ | -228 t€ |
| Personalkostnader | 31 t€ | -21 t€ | -72 t€ | -94 t€ | -77 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 49 t€ | -51 t€ | -54 t€ | -59 t€ | -61 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 128 t€ | -111 t€ | -116 t€ | -115 t€ | -102 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 83 t€ | 37 t€ | 186 t€ | 134 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 12 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -7 455 € | -6 412 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | 69 t€ | 20 t€ | 178 t€ | 128 t€ |
| Inkomstskatt | 3 640 € | -11 t€ | -23 t€ | -32 t€ | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 58 t€ | -2 870 € | 146 t€ | 111 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Omsättningstillgångar | 143 t€ | 172 t€ | 115 t€ | 202 t€ | 185 t€ |
| Fordringar | 31 t€ | 19 t€ | 36 t€ | 66 t€ | 38 t€ |
| Kassa och bank | 67 t€ | 64 t€ | 115 t€ | 102 t€ | 119 t€ |
| Rörliga aktiva | 242 t€ | 255 t€ | 265 t€ | 370 t€ | 342 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 950 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 545 t€ | 543 t€ | 630 t€ | 658 t€ | 565 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 92 t€ | 83 t€ | 84 t€ | 135 t€ | 102 t€ |
| Främmande kapital | 637 t€ | 626 t€ | 714 t€ | 794 t€ | 666 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 444 t€ | 367 t€ | 435 t€ | 550 t€ | 465 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 128 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 174 t€ | 137 t€ |
| Material och tjänster | 330 t€ | -224 t€ | -304 t€ | -271 t€ | -228 t€ |
| Personalkostnader | 31 t€ | -21 t€ | -72 t€ | -94 t€ | -77 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 49 t€ | -51 t€ | -54 t€ | -59 t€ | -61 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 128 t€ | -111 t€ | -116 t€ | -115 t€ | -102 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 83 t€ | 37 t€ | 186 t€ | 134 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 12 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -7 455 € | -6 412 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | 69 t€ | 20 t€ | 178 t€ | 128 t€ |
| Inkomstskatt | 3 640 € | -11 t€ | -23 t€ | -32 t€ | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 58 t€ | -2 870 € | 146 t€ | 111 t€ |
| Bestående aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Omsättningstillgångar | 143 t€ | 172 t€ | 115 t€ | 202 t€ | 185 t€ |
| Fordringar | 31 t€ | 19 t€ | 36 t€ | 66 t€ | 38 t€ |
| Kassa och bank | 67 t€ | 64 t€ | 115 t€ | 102 t€ | 119 t€ |
| Rörliga aktiva | 242 t€ | 255 t€ | 265 t€ | 370 t€ | 342 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 950 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 545 t€ | 543 t€ | 630 t€ | 658 t€ | 565 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 92 t€ | 83 t€ | 84 t€ | 135 t€ | 102 t€ |
| Främmande kapital | 637 t€ | 626 t€ | 714 t€ | 794 t€ | 666 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 127 t€ | 123 t€ | 136 t€ | 151 t€ | 126 t€ |
| Immateriella rättigheter | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 8 000 € |
| Immateriella tillgångar | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 9 500 € | 8 000 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 186 t€ | 86 t€ | 86 t€ | 136 t€ | 286 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 18 t€ | 58 t€ | -2 870 € | 146 t€ | 111 t€ |
| Maskiner och inventarier | 187 t€ | 169 t€ | 178 t€ | 190 t€ | 213 t€ |
| Pensionskostnader | 15 t€ | -20 t€ | -20 t€ | -23 t€ | -18 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 19 t€ | 45 t€ | 13 t€ | 41 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 12 t€ | 13 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Material och förnödenheter | 109 t€ | 131 t€ | 94 t€ | 162 t€ | 134 t€ |
| Färdiga produkter | 34 t€ | 41 t€ | 20 t€ | 40 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 510 € | 3 741 € | 16 t€ | 28 t€ | 7 828 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 11 t€ | 71 € | 2 791 € | 51 t€ | 23 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 12 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -7 458 € | -6 412 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 50 t€ | 34 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 68 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | – | 0 € | 571 € | 13 t€ | 418 € |
| Kortfristiga fordringar | 31 t€ | 19 t€ | 36 t€ | 66 t€ | 38 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 917 t€ | 859 t€ | 861 t€ | 715 t€ | 604 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 8 381 € | 6 303 € | 14 t€ | – | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 982 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 7 698 € | 2 074 € | 813 € | 1 016 € | 1 270 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 29 t€ | 57 t€ | -87 t€ | 17 t€ | 33 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 49 t€ | -51 t€ | -54 t€ | -59 t€ | -61 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Köp av tjänster | 14 t€ | -31 t€ | -23 t€ | -15 t€ | -5 289 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 336 t€ | 216 t€ | 250 t€ | 308 t€ | 265 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Långfristiga övriga skulder | 209 t€ | 327 t€ | 380 t€ | 350 t€ | 300 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 287 t€ | -251 t€ | -193 t€ | -272 t€ | -255 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 5 € | 19 € | 3 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 384 € | -678 € | -5 873 € | -5 760 € | -7 353 € |
| Löner och arvoden | 10 t€ | 0 € | -46 t€ | -65 t€ | -51 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ojalan Maatila Oy till den övre halvan inom näringsgrenen uppfödning av svin för grisproduktion (45 företag med beskattningsbar inkomst; median 113 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.