Tanus Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2025, liikevaihto oli 495 t€ ja liikevoitto 274 t€; omavaraisuusaste 60,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 315 t€ ja tuloverot 64 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 495 t€ | 787 t€ | 887 t€ | 698 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -37,2 % | -11,3 % | 27,1 % | – |
| Käyttökate | 219 t€ | 287 t€ | 473 t€ | 380 t€ |
| Käyttökate-% | 44,2 % | 36,5 % | 53,3 % | 54,5 % |
| Liikevoitto | 274 t€ | 347 t€ | 409 t€ | 310 t€ |
| Liikevoitto-% | 55,5 % | 44,1 % | 46,1 % | 44,5 % |
| Tilikauden tulos | 188 t€ | 228 t€ | 310 t€ | 251 t€ |
| Henkilöstökulut | -8 670 € | -33 t€ | 70 t€ | 60 t€ |
| Omavaraisuusaste | 60,8 % | 61,5 % | 58,9 % | 55,1 % |
| Quick ratio | 0,78 | 0,48 | 0,85 | 0,93 |
| Current ratio | 0,78 | 0,48 | 0,85 | 0,93 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 302,8 % | 184,0 % | 178,5 % | 248,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,1 % | 9,8 % | 13,7 % | 11,8 % |
| Taseen loppusumma | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 3,9 M€ |
| Oma pääoma | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 77 t€ | 178 t€ | 283 t€ | 329 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 495 t€ | 787 t€ | 887 t€ | 698 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 88 t€ | 0 € | 0 € | 47 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 355 € | 153 € | – | – |
| Henkilöstökulut | 8 670 € | 33 t€ | -70 t€ | -60 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 56 t€ | 60 t€ | -64 t€ | -70 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 242 t€ | 347 t€ | -344 t€ | -305 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 274 t€ | 347 t€ | 409 t€ | 310 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 36 t€ | 52 t€ | -17 t€ | 8 092 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 238 t€ | 295 t€ | 392 t€ | 318 t€ |
| Tuloverot | 50 t€ | 67 t€ | -82 t€ | -67 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 188 t€ | 228 t€ | 310 t€ | 251 t€ |
Tase
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,5 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,5 M€ |
| Saamiset | 245 t€ | 34 t€ | 73 t€ | 51 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 77 t€ | 178 t€ | 283 t€ | 329 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 321 t€ | 212 t€ | 356 t€ | 380 t€ |
| Vastaavaa | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 3,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 414 t€ | 441 t€ | 418 t€ | 411 t€ |
| Vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (58)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 495 t€ | 787 t€ | 887 t€ | 698 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 88 t€ | 0 € | 0 € | 47 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 355 € | 153 € | – | – |
| Henkilöstökulut | 8 670 € | 33 t€ | -70 t€ | -60 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 56 t€ | 60 t€ | -64 t€ | -70 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 242 t€ | 347 t€ | -344 t€ | -305 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 274 t€ | 347 t€ | 409 t€ | 310 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 36 t€ | 52 t€ | -17 t€ | 8 092 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 238 t€ | 295 t€ | 392 t€ | 318 t€ |
| Tuloverot | 50 t€ | 67 t€ | -82 t€ | -67 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 188 t€ | 228 t€ | 310 t€ | 251 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,5 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,5 M€ |
| Saamiset | 245 t€ | 34 t€ | 73 t€ | 51 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 77 t€ | 178 t€ | 283 t€ | 329 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 321 t€ | 212 t€ | 356 t€ | 380 t€ |
| Vastaavaa | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 3,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 414 t€ | 441 t€ | 418 t€ | 411 t€ |
| Vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 651 t€ | 685 t€ | 721 t€ | 760 t€ |
| Sijoitukset | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 21 t€ | 3 918 € | 1 263 € | 752 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 283 t€ | 271 t€ | 227 t€ | 204 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 21 t€ | 11 t€ | 63 t€ | 37 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 150 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 932 € | 6 106 € | 24 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 22 t€ | 19 t€ | 9 138 € | 13 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 620 t€ | 620 t€ | 620 t€ | 620 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1 230 € | 153 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 188 t€ | 228 t€ | 310 t€ | 251 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 150 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 94 t€ | 34 t€ | 73 t€ | 51 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 54 t€ | 55 t€ | -41 t€ | -22 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 805 t€ | 845 t€ | 889 t€ | 937 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 9 € | 25 t€ | -52 t€ | -46 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 24 t€ | 5 034 € | 18 t€ | 34 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 32 t€ | 48 t€ | 64 t€ | 80 t€ |
| Vastattavaa | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 3,9 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 30 t€ | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 7 944 € | 108 € | 188 € | 531 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 179 € | 5 222 € | -4 374 € | -4 530 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Koneet ja kalusto | 17 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 40 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -6 651 € | 662 € | -5 989 € | 0 € |
| Liikearvo | 32 t€ | 48 t€ | 64 t€ | 80 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 56 t€ | 60 t€ | -64 t€ | -70 t€ |
| Palvelujen ostot | 125 € | 0 € | – | – |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 125 t€ | 125 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 104 t€ | 158 t€ | 149 t€ | 149 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | 0 € | 4 409 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2 953 € | 3 603 € | 30 t€ | 30 t€ |
| Eläkekulut | 3 483 € | 3 105 € | -13 t€ | -9 152 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tanus Invest Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään neljännekseen (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 3,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.