Tanus Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2025 var omsättningen 495 t€ och rörelseresultatet 274 t€; soliditet 60,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 315 t€ och inkomstskatterna 64 t€.
Tammerfors: 53 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 495 t€ | 787 t€ | 887 t€ | 698 t€ |
| Förändring i omsättning | -37,2 % | -11,3 % | 27,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 219 t€ | 287 t€ | 473 t€ | 380 t€ |
| Rörelsebidrag % | 44,2 % | 36,5 % | 53,3 % | 54,5 % |
| Rörelseresultat | 274 t€ | 347 t€ | 409 t€ | 310 t€ |
| Rörelsemarginal | 55,5 % | 44,1 % | 46,1 % | 44,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 188 t€ | 228 t€ | 310 t€ | 251 t€ |
| Personalkostnader | -8 670 € | -33 t€ | 70 t€ | 60 t€ |
| Soliditet | 60,8 % | 61,5 % | 58,9 % | 55,1 % |
| Kassalikviditet | 0,78 | 0,48 | 0,85 | 0,93 |
| Current ratio | 0,78 | 0,48 | 0,85 | 0,93 |
| Relativ skuldsättning | 302,8 % | 184,0 % | 178,5 % | 248,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,1 % | 9,8 % | 13,7 % | 11,8 % |
| Balansomslutning | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 3,9 M€ |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Kassa och bank | 77 t€ | 178 t€ | 283 t€ | 329 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 495 t€ | 787 t€ | 887 t€ | 698 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 88 t€ | 0 € | 0 € | 47 t€ |
| Material och tjänster | 1 355 € | 153 € | – | – |
| Personalkostnader | 8 670 € | 33 t€ | -70 t€ | -60 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 56 t€ | 60 t€ | -64 t€ | -70 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 242 t€ | 347 t€ | -344 t€ | -305 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 274 t€ | 347 t€ | 409 t€ | 310 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 36 t€ | 52 t€ | -17 t€ | 8 092 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 238 t€ | 295 t€ | 392 t€ | 318 t€ |
| Inkomstskatt | 50 t€ | 67 t€ | -82 t€ | -67 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 188 t€ | 228 t€ | 310 t€ | 251 t€ |
Balansräkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,5 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,5 M€ |
| Fordringar | 245 t€ | 34 t€ | 73 t€ | 51 t€ |
| Kassa och bank | 77 t€ | 178 t€ | 283 t€ | 329 t€ |
| Rörliga aktiva | 321 t€ | 212 t€ | 356 t€ | 380 t€ |
| Aktiva | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 3,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 414 t€ | 441 t€ | 418 t€ | 411 t€ |
| Främmande kapital | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 495 t€ | 787 t€ | 887 t€ | 698 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 88 t€ | 0 € | 0 € | 47 t€ |
| Material och tjänster | 1 355 € | 153 € | – | – |
| Personalkostnader | 8 670 € | 33 t€ | -70 t€ | -60 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 56 t€ | 60 t€ | -64 t€ | -70 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 242 t€ | 347 t€ | -344 t€ | -305 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 274 t€ | 347 t€ | 409 t€ | 310 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 36 t€ | 52 t€ | -17 t€ | 8 092 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 238 t€ | 295 t€ | 392 t€ | 318 t€ |
| Inkomstskatt | 50 t€ | 67 t€ | -82 t€ | -67 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 188 t€ | 228 t€ | 310 t€ | 251 t€ |
| Bestående aktiva | 3,5 M€ | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,5 M€ |
| Fordringar | 245 t€ | 34 t€ | 73 t€ | 51 t€ |
| Kassa och bank | 77 t€ | 178 t€ | 283 t€ | 329 t€ |
| Rörliga aktiva | 321 t€ | 212 t€ | 356 t€ | 380 t€ |
| Aktiva | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 3,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 414 t€ | 441 t€ | 418 t€ | 411 t€ |
| Främmande kapital | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 651 t€ | 685 t€ | 721 t€ | 760 t€ |
| Immateriella tillgångar | 32 t€ | 48 t€ | 64 t€ | 80 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 620 t€ | 620 t€ | 620 t€ | 620 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 188 t€ | 228 t€ | 310 t€ | 251 t€ |
| Maskiner och inventarier | 17 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 40 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -6 651 € | 662 € | -5 989 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ |
| Pensionskostnader | 3 483 € | 3 105 € | -13 t€ | -9 152 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 30 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 932 € | 6 106 € | 24 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 21 t€ | 11 t€ | 63 t€ | 37 t€ |
| Passiva | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,9 M€ | 3,9 M€ |
| Goodwill | 32 t€ | 48 t€ | 64 t€ | 80 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 150 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 24 t€ | 5 034 € | 18 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 22 t€ | 19 t€ | 9 138 € | 13 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 54 t€ | 55 t€ | -41 t€ | -22 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 104 t€ | 158 t€ | 149 t€ | 149 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 283 t€ | 271 t€ | 227 t€ | 204 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 94 t€ | 34 t€ | 73 t€ | 51 t€ |
| Långfristiga fordringar | 150 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 21 t€ | 3 918 € | 1 263 € | 752 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 2 953 € | 3 603 € | 30 t€ | 30 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 125 t€ | 125 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Placeringar | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 56 t€ | 60 t€ | -64 t€ | -70 t€ |
| Materiella tillgångar | 805 t€ | 845 t€ | 889 t€ | 937 t€ |
| Köp av tjänster | 125 € | 0 € | – | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 4 409 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 230 € | 153 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 7 944 € | 108 € | 188 € | 531 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 179 € | 5 222 € | -4 374 € | -4 530 € |
| Löner och arvoden | 9 € | 25 t€ | -52 t€ | -46 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tanus Invest Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 3,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.