San Sai Solutions Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kaarina, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 318 t€ ja liikevoitto 92 t€; omavaraisuusaste 91,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 106 t€ ja tuloverot 22 t€.
Kaarina: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Viikari Management OyLiikkeenjohdon konsultointi
- IlmajousiPro OyMuu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
- Puuha Savikko Palvelut OyKiinteistönhoito
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 318 t€ | 309 t€ | 282 t€ | 315 t€ | 412 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,9 % | 9,5 % | -10,3 % | -23,6 % | – |
| Käyttökate | 91 t€ | 111 t€ | 99 t€ | 103 t€ | 188 t€ |
| Käyttökate-% | 28,6 % | 35,9 % | 35,0 % | 32,7 % | 45,6 % |
| Liikevoitto | 92 t€ | 106 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 181 t€ |
| Liikevoitto-% | 29,1 % | 34,4 % | 33,8 % | 31,2 % | 44,0 % |
| Tilikauden tulos | 74 t€ | 85 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 144 t€ |
| Henkilöstökulut | -148 t€ | 150 t€ | 138 t€ | 126 t€ | 146 t€ |
| Omavaraisuusaste | 91,5 % | 89,1 % | 89,1 % | 86,4 % | 84,2 % |
| Quick ratio | 2,49 | 1,98 | 2,44 | 2,33 | 1,11 |
| Current ratio | 2,49 | 4,81 | 5,51 | 4,45 | 3,54 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,0 % | 20,3 % | 20,0 % | 21,0 % | 16,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,6 % | 16,7 % | 16,5 % | 18,4 % | 38,9 % |
| Taseen loppusumma | 594 t€ | 573 t€ | 518 t€ | 485 t€ | 441 t€ |
| Oma pääoma | 544 t€ | 511 t€ | 462 t€ | 419 t€ | 371 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 106 t€ | 80 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 75 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 318 t€ | 309 t€ | 282 t€ | 315 t€ | 412 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 t€ | 8 730 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 30 t€ | 2 090 € | -3 207 € | -31 t€ | -29 t€ |
| Henkilöstökulut | 148 t€ | -150 t€ | -138 t€ | -126 t€ | -146 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 477 € | -4 597 € | -3 503 € | -4 670 € | -6 227 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 57 t€ | -59 t€ | -42 t€ | -54 t€ | -49 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 92 t€ | 106 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 181 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 75 € | 150 € | -18 € | -310 € | -103 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 92 t€ | 107 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 181 t€ |
| Tuloverot | 19 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -21 t€ | -37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 74 t€ | 85 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 144 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 470 t€ | 276 t€ | 208 t€ | 191 t€ | 194 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 175 t€ | 173 t€ | 140 t€ | 170 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 43 t€ | 35 t€ | 56 t€ | 2 325 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 106 t€ | 80 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 75 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 124 t€ | 298 t€ | 311 t€ | 294 t€ | 247 t€ |
| Vastaavaa | 594 t€ | 573 t€ | 518 t€ | 485 t€ | 441 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 544 t€ | 511 t€ | 462 t€ | 419 t€ | 371 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 840 € | 840 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 62 t€ | 56 t€ | 66 t€ | 70 t€ |
| Vieras pääoma | 51 t€ | 63 t€ | 56 t€ | 66 t€ | 70 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 318 t€ | 309 t€ | 282 t€ | 315 t€ | 412 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 11 t€ | 8 730 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 30 t€ | 2 090 € | -3 207 € | -31 t€ | -29 t€ |
| Henkilöstökulut | 148 t€ | -150 t€ | -138 t€ | -126 t€ | -146 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 477 € | -4 597 € | -3 503 € | -4 670 € | -6 227 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 57 t€ | -59 t€ | -42 t€ | -54 t€ | -49 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 92 t€ | 106 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 181 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 75 € | 150 € | -18 € | -310 € | -103 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 92 t€ | 107 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 181 t€ |
| Tuloverot | 19 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -21 t€ | -37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 74 t€ | 85 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 144 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 470 t€ | 276 t€ | 208 t€ | 191 t€ | 194 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 175 t€ | 173 t€ | 140 t€ | 170 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 43 t€ | 35 t€ | 56 t€ | 2 325 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 106 t€ | 80 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 75 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 124 t€ | 298 t€ | 311 t€ | 294 t€ | 247 t€ |
| Vastaavaa | 594 t€ | 573 t€ | 518 t€ | 485 t€ | 441 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 544 t€ | 511 t€ | 462 t€ | 419 t€ | 371 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 840 € | 840 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 62 t€ | 56 t€ | 66 t€ | 70 t€ |
| Vieras pääoma | 51 t€ | 63 t€ | 56 t€ | 66 t€ | 70 t€ |
| Sijoitukset | 463 t€ | 267 t€ | 195 t€ | 175 t€ | 175 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | 0 € | 632 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 22 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 25 t€ | 3 817 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 467 t€ | 423 t€ | 383 t€ | 339 t€ | 225 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | – | – | 0 € | 1 100 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 882 € | 0 € | 18 t€ | 9 512 € | 593 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | – | – | 0 € | 1 100 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 803 € | 5 193 € | 1 119 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 17 t€ | 43 t€ | 17 t€ | 47 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -36 t€ | -79 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 74 t€ | 85 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 144 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 18 t€ | 43 t€ | 35 t€ | 56 t€ | 1 225 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 75 € | -12 € | -33 € | -310 € | -114 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 7 106 € | 8 583 € | 12 t€ | 16 t€ | 19 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 126 t€ | -129 t€ | -118 t€ | -110 t€ | -127 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 27 t€ | 31 t€ | 37 t€ | 31 t€ | 52 t€ |
| Vastattavaa | 594 t€ | 573 t€ | 518 t€ | 485 t€ | 441 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 163 € | 15 € | 0 € | 11 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 355 € | -2 342 € | -2 407 € | -2 283 € | -2 876 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 2 672 € | 2 672 € | 1 793 € | 1 793 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 4 434 € | 5 911 € | 11 t€ | 14 t€ | 19 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 0 € | 175 t€ | 173 t€ | 140 t€ | 170 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 477 € | -4 597 € | -3 503 € | -4 670 € | -6 227 € |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -2 098 € | -6 935 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 30 t€ | 2 090 € | 33 t€ | -29 t€ | -10 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 463 t€ | 267 t€ | 195 t€ | 175 t€ | 175 t€ |
| Eläkekulut | 19 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -14 t€ | -17 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 840 € | 840 € | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna San Sai Solutions Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus ylimpään neljännekseen (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€, 3,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.