San Sai Solutions Oy är ett aktiebolag med hemort i S:t Karins, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 318 t€ och rörelseresultatet 92 t€; soliditet 91,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 106 t€ och inkomstskatterna 22 t€.
S:t Karins: 14 nya företag på 30 dagar
- Viikari Management OyLiikkeenjohdon konsultointi
- IlmajousiPro OyMuu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
- Puuha Savikko Palvelut OyKiinteistönhoito
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 318 t€ | 309 t€ | 282 t€ | 315 t€ | 412 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,9 % | 9,5 % | -10,3 % | -23,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 91 t€ | 111 t€ | 99 t€ | 103 t€ | 188 t€ |
| Rörelsebidrag % | 28,6 % | 35,9 % | 35,0 % | 32,7 % | 45,6 % |
| Rörelseresultat | 92 t€ | 106 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 181 t€ |
| Rörelsemarginal | 29,1 % | 34,4 % | 33,8 % | 31,2 % | 44,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 74 t€ | 85 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 144 t€ |
| Personalkostnader | -148 t€ | 150 t€ | 138 t€ | 126 t€ | 146 t€ |
| Soliditet | 91,5 % | 89,1 % | 89,1 % | 86,4 % | 84,2 % |
| Kassalikviditet | 2,49 | 1,98 | 2,44 | 2,33 | 1,11 |
| Current ratio | 2,49 | 4,81 | 5,51 | 4,45 | 3,54 |
| Relativ skuldsättning | 16,0 % | 20,3 % | 20,0 % | 21,0 % | 16,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 % | 16,7 % | 16,5 % | 18,4 % | 38,9 % |
| Balansomslutning | 594 t€ | 573 t€ | 518 t€ | 485 t€ | 441 t€ |
| Eget kapital | 544 t€ | 511 t€ | 462 t€ | 419 t€ | 371 t€ |
| Kassa och bank | 106 t€ | 80 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 75 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 318 t€ | 309 t€ | 282 t€ | 315 t€ | 412 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 8 730 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 30 t€ | 2 090 € | -3 207 € | -31 t€ | -29 t€ |
| Personalkostnader | 148 t€ | -150 t€ | -138 t€ | -126 t€ | -146 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 477 € | -4 597 € | -3 503 € | -4 670 € | -6 227 € |
| Övriga rörelsekostnader | 57 t€ | -59 t€ | -42 t€ | -54 t€ | -49 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 92 t€ | 106 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 181 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 75 € | 150 € | -18 € | -310 € | -103 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 92 t€ | 107 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 181 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -21 t€ | -37 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 74 t€ | 85 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 144 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 470 t€ | 276 t€ | 208 t€ | 191 t€ | 194 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 175 t€ | 173 t€ | 140 t€ | 170 t€ |
| Fordringar | 18 t€ | 43 t€ | 35 t€ | 56 t€ | 2 325 € |
| Kassa och bank | 106 t€ | 80 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 75 t€ |
| Rörliga aktiva | 124 t€ | 298 t€ | 311 t€ | 294 t€ | 247 t€ |
| Aktiva | 594 t€ | 573 t€ | 518 t€ | 485 t€ | 441 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 544 t€ | 511 t€ | 462 t€ | 419 t€ | 371 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 840 € | 840 € | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 50 t€ | 62 t€ | 56 t€ | 66 t€ | 70 t€ |
| Främmande kapital | 51 t€ | 63 t€ | 56 t€ | 66 t€ | 70 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 318 t€ | 309 t€ | 282 t€ | 315 t€ | 412 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 8 730 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 30 t€ | 2 090 € | -3 207 € | -31 t€ | -29 t€ |
| Personalkostnader | 148 t€ | -150 t€ | -138 t€ | -126 t€ | -146 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 477 € | -4 597 € | -3 503 € | -4 670 € | -6 227 € |
| Övriga rörelsekostnader | 57 t€ | -59 t€ | -42 t€ | -54 t€ | -49 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 92 t€ | 106 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 181 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 75 € | 150 € | -18 € | -310 € | -103 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 92 t€ | 107 t€ | 95 t€ | 98 t€ | 181 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -21 t€ | -37 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 74 t€ | 85 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 144 t€ |
| Bestående aktiva | 470 t€ | 276 t€ | 208 t€ | 191 t€ | 194 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 175 t€ | 173 t€ | 140 t€ | 170 t€ |
| Fordringar | 18 t€ | 43 t€ | 35 t€ | 56 t€ | 2 325 € |
| Kassa och bank | 106 t€ | 80 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 75 t€ |
| Rörliga aktiva | 124 t€ | 298 t€ | 311 t€ | 294 t€ | 247 t€ |
| Aktiva | 594 t€ | 573 t€ | 518 t€ | 485 t€ | 441 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 544 t€ | 511 t€ | 462 t€ | 419 t€ | 371 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 840 € | 840 € | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 50 t€ | 62 t€ | 56 t€ | 66 t€ | 70 t€ |
| Främmande kapital | 51 t€ | 63 t€ | 56 t€ | 66 t€ | 70 t€ |
| Placeringar | 463 t€ | 267 t€ | 195 t€ | 175 t€ | 175 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | 0 € | 632 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 25 t€ | 3 817 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 467 t€ | 423 t€ | 383 t€ | 339 t€ | 225 t€ |
| Långfristiga fordringar | – | – | – | 0 € | 1 100 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 882 € | 0 € | 18 t€ | 9 512 € | 593 € |
| Långfristiga övriga fordringar | – | – | – | 0 € | 1 100 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 803 € | 5 193 € | 1 119 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 17 t€ | 43 t€ | 17 t€ | 47 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | -36 t€ | -79 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 74 t€ | 85 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 144 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 18 t€ | 43 t€ | 35 t€ | 56 t€ | 1 225 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 75 € | -12 € | -33 € | -310 € | -114 € |
| Materiella tillgångar | 7 106 € | 8 583 € | 12 t€ | 16 t€ | 19 t€ |
| Löner och arvoden | 126 t€ | -129 t€ | -118 t€ | -110 t€ | -127 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 27 t€ | 31 t€ | 37 t€ | 31 t€ | 52 t€ |
| Passiva | 594 t€ | 573 t€ | 518 t€ | 485 t€ | 441 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 163 € | 15 € | 0 € | 11 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 355 € | -2 342 € | -2 407 € | -2 283 € | -2 876 € |
| Övriga materiella tillgångar | 2 672 € | 2 672 € | 1 793 € | 1 793 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 4 434 € | 5 911 € | 11 t€ | 14 t€ | 19 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 0 € | 175 t€ | 173 t€ | 140 t€ | 170 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 477 € | -4 597 € | -3 503 € | -4 670 € | -6 227 € |
| Köp av tjänster | – | – | 0 € | -2 098 € | -6 935 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 30 t€ | 2 090 € | 33 t€ | -29 t€ | -10 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 463 t€ | 267 t€ | 195 t€ | 175 t€ | 175 t€ |
| Pensionskostnader | 19 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -14 t€ | -17 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 840 € | 840 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör San Sai Solutions Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen dataprogrammering (3154 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€, 3,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.