ÅAM holding Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 5,4 M€ ja liikevoitto 3,0 M€; omavaraisuusaste 88,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 283 t€ ja tuloverot 58 t€.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5,4 M€ | 1,1 M€ | 358 t€ | 434 t€ | 558 t€ | 373 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 377,9 % | 213,5 % | -17,5 % | -22,3 % | 49,7 % | – |
| Käyttökate | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 477 t€ | 321 t€ |
| Käyttökate-% | 56,6 % | 61,3 % | 79,2 % | 85,2 % | 85,6 % | 86,1 % |
| Liikevoitto | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 477 t€ | 321 t€ |
| Liikevoitto-% | 56,6 % | 61,3 % | 79,2 % | 85,2 % | 85,6 % | 86,1 % |
| Tilikauden tulos | 2,4 M€ | 550 t€ | 226 t€ | 295 t€ | 378 t€ | 252 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,4 % | 96,5 % | 100,0 % | 99,2 % | 92,6 % | 64,4 % |
| Quick ratio | 0,07 | 0,65 | – | 31,67 | 1,67 | 1,18 |
| Current ratio | 8,65 | 28,22 | – | 125,87 | 13,59 | 21,14 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,8 % | 5,8 % | 0,0 % | 2,7 % | 17,3 % | 123,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 67,6 % | 31,2 % | 15,5 % | 20,5 % | 31,2 % | 30,3 % |
| Taseen loppusumma | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 3,6 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 833 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 22 t€ | 11 t€ | 365 t€ | 161 t€ | 72 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5,4 M€ | 1,1 M€ | 358 t€ | 434 t€ | 558 t€ | 373 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,3 M€ | -426 t€ | -70 t€ | -60 t€ | -75 t€ | -48 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 400 € | -8 007 € | -4 971 € | -4 379 € | -5 066 € | -3 320 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 477 t€ | 321 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | – | – | – | 0 € | -4 332 € | -8 190 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 473 t€ | 313 t€ |
| Tuloverot | 607 t€ | -137 t€ | -57 t€ | -74 t€ | -95 t€ | -60 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2,4 M€ | 550 t€ | 226 t€ | 295 t€ | 378 t€ | 252 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 4,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Saamiset | 5 025 € | 20 t€ | 38 t€ | 0 € | – | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 22 t€ | 11 t€ | 365 t€ | 161 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Vastaavaa | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 3,6 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 833 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | – | 0 € | 400 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 469 t€ | 65 t€ | 0 € | 12 t€ | 96 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 469 t€ | 65 t€ | 0 € | 12 t€ | 96 t€ | 461 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (30)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5,4 M€ | 1,1 M€ | 358 t€ | 434 t€ | 558 t€ | 373 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,3 M€ | -426 t€ | -70 t€ | -60 t€ | -75 t€ | -48 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 400 € | -8 007 € | -4 971 € | -4 379 € | -5 066 € | -3 320 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 477 t€ | 321 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | – | – | – | 0 € | -4 332 € | -8 190 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 473 t€ | 313 t€ |
| Tuloverot | 607 t€ | -137 t€ | -57 t€ | -74 t€ | -95 t€ | -60 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2,4 M€ | 550 t€ | 226 t€ | 295 t€ | 378 t€ | 252 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Saamiset | 5 025 € | 20 t€ | 38 t€ | 0 € | – | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 22 t€ | 11 t€ | 365 t€ | 161 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Vastaavaa | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 3,6 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 833 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | – | 0 € | 400 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 469 t€ | 65 t€ | 0 € | 12 t€ | 96 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 469 t€ | 65 t€ | 0 € | 12 t€ | 96 t€ | 461 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 38 t€ | 0 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 830 t€ | 578 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 025 € | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 4,6 M€ | -806 t€ | -390 t€ | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2,4 M€ | 550 t€ | 226 t€ | 295 t€ | 378 t€ | 252 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | – | – | 0 € | -4 332 € | -8 190 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 025 € | 20 t€ | 38 t€ | 0 € | – | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 4,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 469 t€ | 65 t€ | 0 € | 12 t€ | 96 t€ | 61 t€ |
| Vastattavaa | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | – | 0 € | 400 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -2,2 M€ | 380 t€ | 320 t€ | -60 t€ | -75 t€ | -48 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna ÅAM holding Ab kuuluu toimialaluokassa arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen ylimpään neljännekseen (766 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 31 t€, 9,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.